POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 3. zasedání.

633.

Naléhavá interpelace

poslance Muny a soudruhů

ministru národní obrany

o poměrech u 9. pěšího pluku a v pevnostním vězení v Terezíně.

Dne 26. srpna t. r. podal podepsaný poslanec naléhavou interpelaci (tisk 571) o týrání vojáků 9. pěšího pluku v Mostě, zvláště pak o případu vojína Boleslava Langa. Tento jest již přes 4 měsíce ve vyšetřovací vazbě v pevnostním vězení v Terezíně, kde se s ním nelidsky nakládá. Většina uvězněných vojínů stěžuje si na klíčníka Straku, který uvězněné vojíny rafinovaným způsobem týrá a šikanuje, chtěje je vyprovokovati k násilnostem, které by pak pro ně měly za následek nové trestní činy. Kromě toho jsou všeobecné stížnosti na zdravotní poměry v pevnostním vězení, které je semeništěm tuberkulosy.

Od událostí z 18. června t. r., o nichž mluví interpelace ze dne 26. srpna t. r., které byly příčinou bouřlivé demonstrace mužstva a zatčení vojína Langa, se poměry v pluku neuklidnily. Mnozí důstojníci pokračují v týrání a šikanování mužstva, což má za následek řadu bouřlivých konfliktů, k nimž dochází mezi mužstvem a důstojníky.

V poslední době pro tyto konflikty vyprovokované důstojníky zatčeno a do pevnostního vězení v Terezíně dopraveno bylo 15 vojínů vesměs pro porušení vojenské kázně a pro vzpouru. Případ vojína Boleslava Langa, dohnaného týráním poručíka Pokorného k porušení služební kázně, i veliký počet zatčených vojínů v době poslední pro tytéž delikty ukazují jasně, že poměry u pluku nejsou normální a to vinou důstojníků.

Poměry u 9. pěšího pluku i poměry v pevnostním vězení v Terezíně jsou charakteristické pro poměry v celé armádě.

Tážeme se proto pana ministra:

Ví pan ministr o poměrech u 9. pěšího pluku v Mostě?

Ví pan ministr o poměrech v pevnostním vězení v Terezíně?

Ví pan ministr o týrání vězňů v pevnostním vězení klíčníkem Strakou?

Jest pan ministr ochoten vyšetřiti poměry u 9. pěšího pluku a jest ochoten potrestati důstojníky, kteří dopouštějí se týrání mužstva?

Jakým způsobem hodlá pan ministr zjednat nápravu u 9. pěšího pluku v Mostě?

Jakým způsobem hodlá pan ministr zjednat nápravu zdravotních poměrů v pevnostním vězení v Terezíně?

Jakým způsobem hodlá pan ministr za kročit proti týráni uvězněných vojínů?

V Praze dne 27. října 1926.

Muna,

Kopasz, Kreibich, Halplick, Sedorjak, Hruška, Wünsch, Śliwka, Schmerda, Čulen, Vrtaník, Mikulíček, Haken, Landová-Štychová, Chlouba, Cibulka, Dědič, Štětka, Šafranko, Major, Juran, dr. Gáti, Burian.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP