POSLANECKÁ SNĚMOVNA N.S.R.Č. 1926.
II. volební období. 3. zasedání

729.

Návrh

poslance Bradáče a stol.,

aby autonomním usnesením poslanecké sněmovny byl změněn odstavec 1 a 2 § 40 jednacího řádu poslanecké sněmovny.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

§ 40, odst. 1 a 3 jednacího řádu poslanecké sněmovny - zákona ze dne 15. dubna 1920, číslo 325 zní:

(1) Předseda navrhuje podle usnesení předsednictva den, hodinu a pořad jednání příští schůze. (§ 10 (3) jedn. ř.). Nebyly-li proti jeho návrhu podány námitky, má se za to, že sněmovna souhlasí s tímto návrhem.

(2) Jestliže se sněmovna neusnesla na době a pořadu příští schůze, koná se tato v čas a s pořadem, který určilo předsednictvo (§ 9 d) jedn. ř.).

Odůvodnění.

Ustanovení 40 jedn. řádu, pokud by vykládáno bylo striktně a doslovně, předpokládá buďto, že denní pořad příští schůze stanoven musí býti usnesením plné sněmovny, anebo že musí býti schůze svolána usnesením předsednictva jen písemně nebo telegraficky. Předsednictvo sněmovny již v r. 1920 dospělo k tomu, že striktní výklad tento byl by neudržitelný, a proto praxe již od počátku volené sněmovny vyvinula se tak, jak to formuluje první odstavec tohoto návrhu.

Poněvadž pak předsednictvo podle § 10, odst. 3 musí se v každém případě usnášeti na návrhu, kdy a s jakým pořadem má býti svolána schůze příští, existuje tu již vlastně v každém případě usnesení předsednictva o příští schůzi, a není zajisté vážných námitek, aby toto usnesení bylo v těch případech, kde sněmovna příští pořad z důvodů jakýchkoliv určiti nemůže, bylo ex praesidio ihned proklamováno. Uspoří se tím jednak zdlouhavé, jednak velmi nákladné vyrozumívání všech členů sněmovny písemně neb telegraficky. Vyrozumívání písemné (telegrafické) nebo jiným vhodným způsobem zůstalo by pak vyhraženo pro případy, kdy v pracích sněmovních nastupuje delší, časová přestávka a kdy tedy ani předsednictvo nenavrhuje nebo nemůže navrhnouti sněmovně určitý den a určit pořad příští schůze.

Těmto intencím má vyhověti odst. 2, návrhu.

V Praze dne 27. listopadu 1926.

Bradáč,

Anděl, Náprstek, Vávra, Horák, dr. Lukavský, Špaček, dr. Kramář, Petrovický, dr. Rehák, Votruba, Stašek, dr. Novák, Šamalík, Hlinka, dr. Labaj, dr. Luschka, dr. Samek, dr. Daněk, Sedláček, Ježek, Staněk, dr. Černý, inž. Černý, dr. inž. Botto, dr. Blaha, Mašata, Windirsch, Zierhut, Hodina, Wagner, dr. Gažík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP