Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.3. zasedání.


763.

Návrh

poslanců dra Králíka, dra Štefana a spol.

na pomoc poškozeným živelními pohromami na Podkarpatské Rusi.

Škody způsobené živelními pohromami v říjnu 1926 na území Podkarpatské Rusi vztahují se výlučně na škody způsobené vytrvalými dešti a povodní v době od 15. do 25. října. Dnem 15. října začalo na celém území Podkarpatské Rusi pršeti a tento vytrvalý déšť vydržel až do 25. října, ba místy přidružily se k němu lokální průtrže mračen, jako v obcích: Sola Kostrina, Malá Berezná, Nevicke, Šelestovo, Kolčín, Nižné Studené atd. Následkem těchto vytrvalých dešťů a průtrží mračen rozvodnily se řeky: Už, Latorica, Velký Ág, Tisa, Neresnica a Terešvanka a to místy tak, že hladina vodní stoupla nad normál o 370 cm a zaplavila souvisle celé kraje na prostoře až do vzdálenosti 4 km.

Nejvíce škod tato živelní pohroma nadělala v okresích Velká Berezná, Perečín, Užhorod, Nižné Verecky, Svaljava, Mukačevo, Volovoje, Terešva, Sevljuš, Hust, a Tiačevo. Ostatní okresy živelními pohromami nebyly dotčeny anebo tak málo, že způsobené škody jsou bez významu.

Nejvíce katastrofálních škod bylo způsobeno hlavně povodní na komunikacích:

Na trati Užhorod-Vološenka, mezi stanicí Kostrinou a Solou byl povodní stržen násep železniční trati a doprava se mohla udržovati po několik dní jenom přestupováním.

Úzkokolejné lesní dráhy patřící lesnímu ředitelství státních lesů a statků v Užhorodě byly na mnoha místech podemlety, násep stržen, koleje a pražce rozvaleny a doprava dříví zastavena. Týká se to zejména: úzkokolejné trati vedoucí z Kostriny do Stružice a Žornavy a úzkokolejné trati vedoucí z Dubriniče do Černohové.

Státní silnice vedoucí z Užhorodu přes Užok do Polska byla na vícero místech úplně pod vodou a vodní přívaly přes ní se hrnuly až do výše 70 cm. Na silnici bylo naneseno mnoho kamení a dříví, i nánosů z jiných míst a ze silnice opět odneseny byly celé hromady kamení a štěrku na sousední pole. U Nevického, u Perečína, u Malé Berezné a u Soly silniční násep byl stržen a doprava přerušena. Totéž týká se škod způsobených na župní silnici vedoucí ze Stavné do Ljuty. Dále obecní cesty v obci Zábroď, obecní cesty vedoucí z Malé Berezné do obcí Ruský Močár, Roztoka Pastel a Begenda Pastel, obecní cesty v Kostrině, státní silnice z Hustu do Volovoje, takže autobusová doprava po této silnici následkem jejího vymletí u obce Berezova musela býti na čas přerušena. Dále obecních a vicinálních cest v obcích Velký Rakovec, Malá Kopaňa, Velká Kopaňa a Nižní Šard, dále župní silnice z Terešvy do Německé Mokré, kde byla hráz blíže obce Dubové rovněž stržena a autobusová doprava na čas poškozena, rovněž byly strženy obecní a vicinální cesty připojující se na tuto župní silnici. Stejně tak strženy byly obecní a vicinální cesty v notariátu Zdeňovo a obecní a vicinální silnice vedoucí z Neresnice do obcí Široký Luh a Terešva.

Následkem zaplavení Bantlinovy dřevařské továrny v Perečíně zastavily práci na jeden den, totéž týká se dřevařského průmyslu v Zábrodu, rovněž parní pila v Pasice byla pod vodou a musela zastaviti práci. Stavba jezu na řece Uži byla rovněž silně poškozena tím, že bylo odvlečeno velmi mnoho stavebního materiálu a nově postavená hráz byla protržena. Telefonní vedení na některých místech jako v Žornavě nebo v Dubriniči bylo strženo.

Průmyslové závody a dřevosklady utrpěly značných škod odplavením velikého množství dříví.

Největší škody byly způsobeny na mostech: dřevěný most na silnici z Perečína do Turja Remet byl stržen, rovněž most přes řeku Uži vedoucí do Zaričeva byl stržen, u obce Soly stržen dřevěný most přes státní silnici, v okresu Velká Berezná stržena celá řada obecních mostů jako v Kostrině, v Dubriniči, Malé Berezné, a doprava po nich přerušena.

V notariátu obce Zděnovo strženo povodní 24 obecních mostků a doprava úplně přerušena. Na hospodářských pozemcích vzhledem ku zasetým oziminám byla způsobena veliká škoda na osení. Zasetá pole místy byla úplně vymleta, naneseno bylo na nich veliké množství kalu, kamení, štěrku, dříví atd. a zemědělcům byly způsobeny veliké škody. Hlavně se to týká obcí: Radvánnka, Nevicke, Onokovce, Velké Gejovce, Domanince, Voročova, Perečína, Zaričeva, Dubriniče, Mirče, Malé Berezné, Velké Berezné, Zábroď, Soly a Kostriny, Pasiky, Kolčín, Podhorjany, Podmonastýř, Šelestovo, Jovra, Tarnovce, Turja Bystrá, Tiačevo. Kolodno, Dulovo, Ujbarevo, Terebla, Uglia, Buština, Kričevo, Unihovo, Čomaljevo, Urmeziovo, Zděnova, Brustura, Ruská Mokrá, Dubovo, Ganič, Kalina, Podpleša, Nerešnice, Novoselica, Široký Luh, Vulchovce, Njagovo, Bielovarce, Velká Krivá a Terešva.

Na hospodářském zvířectvu mimo jednoho utopeného koně v Dubriniči a dvou utopených koní v Berezovu nebyly způsobeny žádné škody, ježto obyvatelstvo jsouc včas varováno, mohlo dobytek z ohrožených míst odvésti na místa bezpečná.

Velké škody byly způsobeny na obytných a hospodářských budovách ve městech i na venkově. Nejvíce byla postižena obec Radvánka, kde následkem zaplavených domků, z nichž některé se zřítily, asi 150 osob bylo bez přístřeší. Rovněž byly zaplaveny domky v obci Nevicke, kde voda sahala ve staveních a chlévech po několik hodin až 1 m vysoko. V obcích Kolčína bylo 25 domků pod vodou, v obci Zábroď celá dělnická kolonie a část zemědělských domků byla rovněž pod vodou. V městě Užhorod a Mukačevo byly níže položené ulice také zatopeny.

Takovéto katastrofální živelní pohromy, jako se udála letos není pamětníka a vyrovná se jí jen podobná živelní pohroma z roku 1891. Poškození jsou z největší části samí chudobní a drobní lidé, na venkově jsou to zejména drobní malozemědělci a lesnicko-dřevařští dělníci. Podle došlých úředních hlášení činí předběžný odhad způsobených škod v některých obcích tyto částky:

Na hospodářských pozemcích v obci Radvanka 272.250.- Kč, Nevické 7.435.- Kč, Onokovce 5.150.- Kč, Vel. Gejovce 1.400.- Kč, Turja Bystrá 50.000.-, v okresu Tiačevo ve dvanácti obcích u 769 rolníků 697.000.- Kč. V notariátu Zděnovo 30.000.- Kč, v okresu Terešva ve 14 obcích okrouhle 200.000.- Kč. Úhrnem činí podle dosud došlých úředních hlášení předběžný odhad škod na hospodářských pozemcích částku 1,263.235.- Kč.

Na komunikacích a movitostech byly způsobeny tyto škody podle dosud došlých hlášení podle předběžného odhadu:

v obci Radvánkách65.850.- Kč
v obci Nevické na jezu80.000.- Kč
v obci Repede na staveních12.000.- Kč
v okresu Nižné Verecky na komunikacích 565.000.- Kč
v okresu Tiačevo584.000.- Kč
Úhrnem1,306.850.- Kč



Na hospodářských pozemcích Kč 1,263.235.-
Na komunikacích a movitostechKč 1,306.850.-
ÚhrnemKč 2,570.085.-


Podepsaní navrhují, aby poslanecká sněmovna se usnesla:

Vládě se ukládá:

1. aby poškozeným poskytnuta byla podle rozsahu škod přiměřená podpora,

2. aby nařídila příslušným berním úřadům provésti u postižených poplatníků odpis daní a poskytnouti jim všemožné úlevy při placení daní,

3. aby nařídila obnovení zničených komunikací a regulací.

Finanční zatížení vzniklé z tohoto návrhu buď hrazeno z položek rozpočtu k tomu účelu určených, eventuelně z úspor rozpočtu vůbec.

Po stránce formální přikázán budiž tento návrh výboru iniciativnímu a potom zemědělskému.

V Praze dne 24. listopadu 1926.

Dr. Králík, dr. Štefan, Staněk, Nejezchleb-Marcha, Bečák, Bradáč, Chlebounová, dr. Viškovský, dr. Chvalkovský, Macek, inž. Hrdina, dr.Slávik, dr. Černý, Dubický, Mach, dr. Hnídek, dr. inž. Botto, dr. Halla, Mašata, Malík, Branecký, Petrovič, Žalobin, Beran.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP