POSLANECKÁ SNĚMOVNA N.S.R.Č. 1926.
II. volební období. 3. zasedání.

766.

Zpráva

výboru zahraničního a výboru pro průmysl, obchod a živnosti o vládním návrhu (tisk 569),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění

třetí dodatková úmluva ze dne 23. června 1926 k obchodní dohodě mezi republikou Československou a republikou Rakouskou, uzavřené v Praze dne 4. května 1921.

I.

Zahraniční výbor projednal ve své schůzi dne 1. prosince 1926 uvedený vládní návrh a doporučuje přijetí tohoto usnesení:

Národní shromáždění Československé republiky souhlasí s třetí dodatkovou úmluvou mezi Československou republikou a Rakouskem, sjednanou ve Vídni dne 23. června 1926 k obchodní dohodě mezi Československou republikou a Rakouskem, sjednané v Praze dne 4. května 1921 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 2. července 1926, č. 155 Sb. z. a n.

V Praze dne 1. prosince 1926.

Frant. Tomášek, v. r.,
Dr. Fr. Chvalkovský, v. r.,
předseda.
zpravodaj.

II.

Základní úprava obchodně-politického poměru mezi Československou republikou a.Rakouskem jest provedena rámcovou obchodní dohodou ze 4. května 1921, jež doplněna byla dodatkovou úmluvou z 27. listopadu 1924. V závěrečném protokolu k této úmluvě projevily obě smluvní strany ochotu, že na návrh jedné strany vstoupí v jednání během trvání této úmluvy, aby upravily tuto úmluvu tak, aby odpovídala vývoji hospodářských a obchodně-politických poměrů. V intencích tohoto ustanovení přikročily obě strany k nové partielní úpravě některých celnětarifních otázek, což se stalo druhou dodatkovou úmluvou z 7. července 1925 a třetí dodatkovou úmluvou z 23. června 1926, která se právě předkládá ke schválení.

Na základě této úpravy obchodních styků vyvíjel se vzájemný obchod uspokojivě ve prospěch obou států, což možno posouditi z toho, že rakouský dovoz do našeho státu v r. 1925 stoupl oproti r. 1923 skoro o 100% a náš vývoz do Rakouska v téže době stoupl asi o 4%. Tento vzájemný obchod obou států dá se charakterisovati tak, že v našem vývozu do Rakouska převládají suroviny, polotovary a potraviny, jako uhlí, dříví; cukr, dobytek jatečný, maso, zelenina a dále zboží, které jest z Rakouska reexportováno, a pokud jde o vývoz tovarů, jedná se z velké části o typické československé výrobky, v Rakausku buď vůbec nevyráběné nebo ne v potřebném množství a jakosti, jako skleněné zboží, tovary některých odvětví textilního a kovodělného průmyslu. Naproti tomu náš dovoz z Rakouska vykazuje jistou stabilitu ve skupinách reexportu surovin a polotovarů a dále pozoruhodné zvýšení dovozu hotových výrobků.

V posledním roce - přikročilo Rakousko ke zvyšování celní ochrany pro různé zemědělské a průmyslové výrobky, které bylo provedeno dvěma novelami k celnímu tarifu. Se zřetelem k tomu žádalo Rakousko za revisi některých položek dřívějších společných dohod, zejména ohledně cukru, a naše vláda projevila v tomto směru krajní ochotu, kteréžto jednání vedlo k uzavření třetí dodatkové úmluvy, která se předkládá právě ke schválení.

Tato úmluva jest rozdělena na část celně-tarifní a závěrečný protokol.

V části celně-tarifní jednak zřeklo se Rakousko některých smluvních sazeb, sjednaných v první a druhé dodatkové úmluvě, takže vstupují opět v platnost československé autonomní sazby, (tak na př.: pro punčochy, ponožky a rukavice z bavlny, pro některé druhy zboží z lepenky a papíru, pro jistý druh zámků a železného nábytku, pro některé výrobky ze stříbra), a jednak projevilo souhlas k zvýšení dosavadních jemu poskytnutých smluvních sazeb (pro deštníkové pruty a kostry). Vedle toho získalo Československo touto úmluvou některé další celní slevy (pro smůlu bednářskou, pivovarskou, kartáčnickou a provaznickou, pro jednoduché dámské polobotky se svršky z určitých textilií a pro pípy z jemných dřev).

Pokud jde o novou úpravu cel na cukr, přistoupila Československá vláda na rakouské přání o zvýšení rakouského cla na rafinovaný cukr a úměrnou úpravu cla na cukr surový tak, aby při zvýšení cel nenastal podstatný přesun v rozpětí cel na surovinu a bílé zboží a tak nebyl ohrožen odbyt československé rafinády do Rakouska. Rozpětí fixované touto úmluvou ve srovnání s tím, jak se podává z dřívějších smluv, bylo poměrně zachováno.

Závěrečný protokol obsahuje o cukru analogické ustanovení jako první a druhá dodatková úmluva, jež týkají se rozpětí mezi cly na jednotlivé druhy cukru a interpretuje některá celně-tarifní ustanovení všech tří dodatkových úmluv.

V poslední době Rakousko opětně projevilo přání po revisi dosavadní úpravy obchodních styků, kterémužto přání naše vláda snažila se vyjíti vstříc v rámci možností daných za současného jednání o obchodní smlouvy s jinými cizími státy a přistoupila na zahájení jednání s Rakouskem na začátku příštího roku.

Přes to rakouská vláda vypověděla ke dni 1. prosince celně-tarifní dodatkové smlouvy na dobu tří měsíců, takže by od 1. března 1927 platila jen obchodní smlouva rámcová z roku 1921, sjednaná na podkladě doložky o nejvyšších výhodách. Tohoto postupu nepoužilo Rakousko vůči žádnému jinému státu, ani oproti státu s menším vzájemným obchodem, a proto jest to tím více neobvyklý způsob, jde-li o poměr k našemu státu, který jest pro Rakousko poměrně největším odbytištěm. Proto jest nutno akcentovati stanovisko, aby naše vláda nedala se zvyklati tímto incidentem při soustavním realisování obchodně-politického programu pro náležité uplatnění zájmů naší domácí výroby a pro rozvoj našeho zahraničního obchodu.

Výbor pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností doporučuje poslanecké sněmovně, aby tuto dodatkovou úmluvu schválila.

V Praze dne 9. prosince 1926.

Fr. Pechman, v. r.,
Dr. J. Zadina, v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP