Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.3. zasedání.


775.

Naliehavá interpellácia

poslanců Jána Bečku, inž. Jar. Nečase, Kleina a súdr.

ministerskému predsedovi

o hroziacom zastavenie tovární v Slabošovciach a Horke na Slovensku.

V Slabošovciach na Slovensku už 84 rokov pracuje továrna na papier, ktorá spoločne s cellulózkou v Horke zamestnáva viac ako 1000 robotníkov a znamená pre celý tamojší kraj jediný zdroj výživy obyvateľstva. Továrne tieto, vzdor nepriaznivej polohy na maďarskej hranici, vzdor železničným a tarifným nedostatkom, pracovaly dosial v plnom prúde, vyrábaly mesačne 70 vagonov papieru, hlavne rotačného, a zdárne konkurovaly i s továrňami historických zemí.

Týmto slovenským továrňam hrozí teraz nebezpečie zastavenia. Že čo je pravou príčinou tohoto nebezpečie, to najlepšie vysvitá z článku uverejneného v národohospodárskej rubrike "Národných Listov" dňa 2. prosinca 1926 pod titulom "K čemu směřuje koncentrace v našem papírenském průmyslu". V článku tomto je medzi iným uvedeno:

"Jako u všech průmyslů, které jsme zdědili po Rakousko-Uhersku, tak i u průmyslu papírenského jeví se velký počet předválečných podniků, které dnes neodpovídají spotřební kapacitě státu s 131/2 mil. obyvatel,... K tomu všemu byly ještě se strany maďarské zakládány nové továrny pouze z důvodů politických, aby se Uhry jako samostatný stát emancipovaly hospodářsky od Rakouska.... Tak na příklad byla před válkou založena na Slovensku velká továrna na papír ve Velkých Slavošovicích u Plešivce.... Aby se podobné podniky udržely trvale při životě, musily by dostávati od státu subvence a takové hospodářství není možné. Z té příčiny byla v poslední době továrna na papír ve Velkých Slavošovicích přípravným komitétem syndikátu papíren zakoupena a upotřebitelné stroje budou použity v jiných podnicích.... Jak má koncentrace vypadati?... Nynější výroba v průmyslu papírenském je příliš roztříštěna. Následkem malých geografických rozměrů státu a nižší kulturní úrovně obyvatelstva na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, jeví se u papíru mnohem menší spotřeba, nežli je průměrná výkonnost tuzemských továren.... Nynější export činí asi 6000 vagonů ročně a jde hlavně do Maďarska, Italie a Rakouska... otázka kontingentů je vyřešena podle klíče, který se zakládá na cenové basi obratu, t. j. asi 500 mil. Kč ročně. Při tom se béře základ, že tuzemská roční spotřeba činí asi 1250 vagonů."

Z toho je evidentné, že tieto staré tradičné, skoro už stoletie zdarne pracujúce priemyselné podniky slovenské majú byť zrušené preto, lebo to vyžaduje záujem papiernického kartelu, ktorý si vybral zase Slovensko za obetného baránka.

Slovenský priemysel a slovenské robotníctvo prinieslo od založenia republiky už ohromné obete v zaujme celoštátneho hospodárenia. Nie je možné, aby od tohoto Slovenska boly vyžadované ďalšie obete. Povinnosťou vlády je, aby na zamedzenie ďalšieho odindustrovania a zpauperizovania Slovenska učinila potrebné opatrenia. Vzhľadom na veľkú dôležitosť tejto otázky obraciame sa priamo k pánu predsedovi vlády a pýtame sa ho:

1. Či je vláda ochotná urýchlene učiniť energické opatrenia, aby znemožnené bolo zastavenie provozu v továrnach v Slabošovciach a v Horke?

2. Či je vláda ochotná energicky pôsobiť k tomu, aby koncentrácia a racionalizácia priemyslu nediala sa na účet beztak slabšieho hospodárskeho života slovenského, ktorý v záujme celoštátnom dosial priniesol už nad svoje sily sahajúce nepomerne veľké obete?

V Prahe dňa 10. decembra 1926.

Bečko, inž. Nečas, Klein,

Hampl, dr. Winter, Jaša, dr. Meissner, Prokeš, Karpíšková, Tayerle, Chalupník, Kříž, Svoboda, V. Beneš, R. Chalupa, Johanis, Remeš, Brodecký, Biňovec, dr. Dérer, Srba, Pik.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP