Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.3. zasedání.


836.

Návrh

poslanců Hampla, dr. Wintra, dr. Dérera a soudruhů

na vyšetření věcí týkajících se aféry koburské.

Zemský trestní soud v Praze propustil v těchto dnech z vazby advokáta dr. Norberta Eislera, jenž byl před více než třemi měsíci zatčen pro obvinění ze zločinu zpronevěry a podvodu, které prý spáchal na svém bývalém klientu Cyrilu Koburkovi. Ve zprávách, o tomto propuštění Československou tiskovou kanceláří rozšířených, se uvádí, že trestní soud neshledal důvodů k dalšímu stíhání obviněného advokáta. Avšak v souvislosti se zatčením Eislerovým rozšířily se přečetné zprávy, že bylo působeno na politické činitele, aby svého času projednávaný zákon o svěřenství byl změněn ve prospěch Cyrila Koburského a současně bylo jmenováno několik politických činitelů, členů poslanecké sněmovny i senátu Národního shromáždění ve spojitosti s vymáhanou změnou.

Ačkoliv zemský trestní soud vazbu dra Eislera zrušil a propustil ho na svobodu, neshledávaje příčin k dalšímu jeho stíhání, přece jen veřejnost pověstmi, k této aféře se vztahujícími a uváděním jmen několika významných politiků, byla více nežli rozrušena. Vážnost sněmovny nesporně vyžaduje, aby nespokojila se s tím, že soud neshledal důvodů ku stíhání nepolitické soukromé osoby, nýbrž aby v zájmu veřejné morálky sama celý případ vyšetřila.

Zpravodaj iniciativního výboru pan poslanec Stašek nedoporučil náš návrh, svého času na vyšetření aféry podaný, ku přijetí s podotknutím, že nebylo by vhodno předbíhati vyšetřování soudnímu, ačkoliv ve věci samé uznal, že je nutno, aby záležitost byla zevrubně objasněna a vyšetřena. Nyní trestní soud vyšetřování zastavil a zatčeného dra Eislera propustil. Obavy, že by se soudnímu řízení předbíhalo, tím odpadají.

Navrhují proto podepsaní:

Sněmovna ukládá vyšetřovacímu výboru, aby prozkoumal, jak došlo ke změně původního vládního návrhu zákona o zrušení svěřenství, kdo a jakým způsobem této změny se súčastnil, zda a jakého rázu byly intervence u politických činitelů podnikané, aby zákon ku jednostrannému prospěchu soukromníka byl použit na úkor veřejných zájmů a pod jakými vlivy Cyril Koburk své původní obvinění, které bylo v souvislosti také s politickými činiteli, odvolal.

V Praze dne 5. února 1927.

Hampl, dr. Winter, dr. Dérer,

Brodecký, Bečko, Johanis, Geršl, R. Chalupa, Karpíšková, A. Chalupa, Stivín, Kříž, Klein, Pik, Srba, Chalupník, Jaša, V. Beneš, Prokeš, Tayerle, inž. Nečas, Biňovec.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP