Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 4. zasedání.

924.

Návrh

posl. Jana Rýpara, E. Venzla, J. Špačka, dra Polyáka, Kyncla a spol., aby byl vydán zákon, jímž se povoluje užíti dílcích dluhopisů, jež vydá město Opava v úhrnné hodnotě 25,000.000 Kč k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne............,

jímž se povoluje užíti dílcích dluhopisů, jež vydá město Opava v úhrnné hodnotě 25,000.000 Kč k ukládání nadačních, sirotcích a podobných kapitálů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Dílčích dluhopisů, jež vydá za souhlasu vlády město Opava podle usnesení městského zastupitelstva ze dne 2. listopadu 1920, schváleného slezskou zemskou správní komisí výnosem ze dne 4. prosince 1920, číslo 29.279, v úhrnné hodnotě 25,000.000 Kč, aby si opatřilo prostředky k výstavbě domů s malými byty a ke splácení půjček sjednaných za války a nezaplacených, smí býti užíváno k úročnému ukládání peněz poštovního šekového úřadu, nadací a ústavů, podléhajících veřejnému dozoru, rovněž tak k uložení peněz sirotcích a depositních a konečně až do výše bursovního kursu, avšak nikoliv přes jmenovitou hodnotu, za služební a obchodní kauce.

§ 2.

Provésti tento zákon, jenž nabývá účinnosti dnem vyhlášení, ukládá se ministrům financí, vnitra a spravedlnosti.

Odůvodnění:

Město Opava má kromě rozlehlých lesů (1750 ha) značný majetek pozemkový (kromě dvora v Oticích u Opavy, jenž jest propachtován), dále více než 40 domů a četné výnosné podniky (elektrárnu a elektrickou dráhu, plynárnu a vodárnu, jatky s výrobou umělého ledu, parní cihelnu, pohřební ústav atd.). Aktiva města mohou býti odhadnuta, počítáme-li nízko, na 120 milionů Kč. Proti těmto aktivům stojí dluhy z půjček v úhrnné částce jen 35 milionů Kč. Jelikož se nanejvýš šetřilo a vedlo spořádané hospodářství, podařilo se v posledních letech vždy udržeti rovnováhu v městském hospodářství bez zvyšování přirážek a město vždy přesně platilo umořovací splátky ze svých půjček.

Poněvadž městská půjčka neměla dosud sirotčí jistoty, bylo možno prodati z ní jen nepatrnou část, - něco přes 2 miliony jmenovité hodnoty. Město bylo tudíž nuceno k úhradě dluhů, jež vznikly za války a v prvních letech po válce, sjednávati drahé (8%ní) půjčky, jejichž zaplacení z peněz, získaných prodejem městské půjčky, bylo by podstatnou finanční úlevou.

Jelikož se zřizují nové části města na Kylešovském kopci a u cesty ke Komendě, musily býti učiněny velké investice na zřízení cest, stok, vodovodu atd. a výdaje na to v roce 1927, jakož i výdaje na zřízení nouzových bytů, které mají býti zřízeny místo baráků, jež dlužno odstraniti, činí přes 7 milionů Kč. Také tyto výdaje bylo by lze snáze hraditi, kdyby se výhodně prodávala městská půjčka než kdyby si město vypůjčovalo stále ještě drahé peníze.

Povolení na tuto půjčku udělené výnosem ministerstva financí ze dne 28. června 1921, č. 60818/3549/21-II/3 jest však neúplné, dokud udělením sirotčí jistoty nebude lze této půjčky plně využíti ve prospěch města.

Po stránce formální podepsaní navrhují, aby návrh byl přikázán výboru rozpočtovému.

V Praze dne 20. února 1927.

Rýpar, Vencl, Špacek, dr. Polyák, Kyncl,

dr. Hnídek, Čuřík, dr. Vyškovský, dr. Černý, Bradáč, Adámek, Roudnický, Šamalík, Ježek, Petrovický, Bayer, Petr, dr. Lukavský, Čančara, Pekárek, inž. Novák, dr. Matoušek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP