Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 4. zasedání.

965.

Naléhavá interpelace

poslanců F. Zeminové, H. Bergmanna, L. Pechmanové a spol.

vládě

pro rychlou novelisaci zákona o dnech svátečních a pro opětné zavedení druhých svátků o velikonocích, letnicích a vánocích.

Národně-socialistická parlamentní delegace již při projednávání státního zákona o úpravě svátků dne 21. března 1925 závazně prohlásila, že druhé svátky o vánocích, velikonocích a letnicích považuje za právně vydržené ferie, nutné k odpočinku všeho pracujícího obyvatelstva. Březnový zákon svátkový z roku 1925 byl i tehdejší koalicí a vládou považován za prvou část úpravy svátkové a proto právem nár.-soc. poslanecký klub prohlásil, že doufá ve všeobecnou dohodu stran k trvalému zavedení pondělků velikonočních a letnicových, jakož i 26. prosince jako dnů svátečních již od jara 1926.

V březnu 1926 došlo však k pádu národní koalice a úřednická vláda definitivní úpravu zákona o svátcích nepředložila, ač to bylo netajeným úmyslem velké většiny parlamentních stran. Proto podali nár. soc. poslanci F. Zeminová, dr. Patejdl a F. Prášek v březnu 1926 sami iniciativní návrh na definitivní úpravu svátkovou v celé republice. V § 1 výslovně vedle zavedení svátků jiných navrhli také pondělí velikonoční a o letnicích, jakož i 26. prosinec za trvalé a pevné dny sváteční v celé republice.

V odůvodnění udáno bylo správně, že církevní ráz při těchto svátcích dávno neexistuje. Svátky vánoční slaví stejně radostně jako svátky rodinné příslušníci různých církví stejně jako bezvěrci. Velikonoční svátky a letnice používají se po dlouhou řadu let k zájezdům do přírody nebo k pořádání sjezdů, výstav a jiných všeužitečných sociálních nutností.

Zrušení druhých svátků o velikonocích atd. narazilo na odpor všeho občanstva. Proto se také druhé svátky o vánocích velikonocích i letnicích slaví dále. V obchodech, továrnách a dílnách se z 90 procent ve dnech těch nepracuje. Stejně ve školách není vyučování. Jenom výminečně některé podniky státní, zejména všechny tabákové továrny drží se litery zákona a nechávají dělnictvo a zaměstnanectvo pracovati jako v kterýkoliv den všední. Tím se vytvářejí rozdílné pracovní poměry mezi zaměstnanci soukromými a veřejnoprávními, z čehož roste zbytečně nespokojenost a přesvědčení, že otázka svátková definitivně musí být u nás vyřešena.

Obrací se proto podepsaní poslanci k vládě republiky a táží se:

1. Jest vláda ochotna předložiti do tří dnů návrh novelisace svátkového zákona sněmovně, v němž by definitivně byla kladně vyřešena otázka všeobecně vžitých druhých svátků o velikonocích atd.?

2. Jest vláda ochotna působiti ve sněmovní majoritě, aby podkladem svátkové novelisace stal se současně iniciativní návrh poslanců F. Zeminové a spol. čís. 213 z 10. března 1926?

3. Nařídí vláda, ježto všeobecně se za feriální dny uznávají pondělky velikonoční atd. i v soukromých továrnách, dílnách, obchodech i ve školách a v samosprávě aby také ve všech státních podnicích, zejména v tabákových továrnách, byl nařízen již letos o velikonočním a letnicovém pondělí všeobecný placený klid práce?

Navrhujeme slavné sněmovně, aby o naléhavé této interpelaci a event. vládní odpovědi byla zahájena rozprava ihned.

V Praze dne 29. března 1927.

Zeminová, Bergmann, Pechmanová,

Buříval, Červinka, Mikuláš, Procházka, Slavíček, Tučný, dr. Uhlíř, Netolický, Riedl, Hrušovský, Prášek, Langr, David, dr. Franke, dr. Patejdl, Sladký, Lanc, Špatný, Moudrý.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP