Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 4. zasedání.

1012.

Naléhavá interpelace

poslanců Václava Johanise, Jana Koudelky a soudr.

ministru vnitra

o znemožněné schůzi Národní strany práce v Berouně a o násilnostech, které v této schůzi provedli fašisté.

V neděli 8. května t. r. svolala Národní strana práce veřejnou schůzi lidu v Berouně do sálu hostince ťU tří korunŤ s programem ťDemokracie nebo fašismusŤ na niž jako referent dostavil se pražský advokát dr. Václav Bouček.

Již v sobotu před schůzí bylo v Praze známo, že fašistické vedení organisuje akci, která má tuto schůzi znemožniti i třeba násilnostmi. O tomto úmyslu i přípravách fašistů byla informována Zemská správa politická a žádáno za ochranu svobody shromažďovací. Skutečnost ukázala, že ke schůzi této nebyla vykonána žádná postačující opatření bezpečnostní.

Potvrzuje to nejlépe úřední zpráva, vydaná o celém případu podle úředního vyšetřování, konaného na místě samém. Hned na počátku schůze obsadili fašisté, kteří přijeli schválně do Berouna z Prahy vlakem a nákladním automobilem. všechna důležitá místa v sále, aby rušili řečníka, vyvolávali výtržnosti a zmařili schůzi. Po pětiminutové řeči referenta dra Boučka, počali fašisté vrhat třaskavé žabky, tropili hluk a několik z nich vrhlo se na dra Boučka, jejž jeden z útočníků, zjištěný pak jako Václav Panocha z Nuslí, uhodil židlí do hlavy, takže utrpěl tržnou ránu nad pravým okem. Kromě dra Boučka poraněno bylo lehce ještě šest osob z účastníků schůze, které útočníci napadli. Manželka dra Boučka byla surovci ztýrána. Teprve potom zakročilo četnictvo, na stanici pohotové a odebralo se na místo. Přikročilo k zatýkání účastníků z nichž 35 bylo předvedeno na místní politický úřad. U zatčených zabaveny zbraně a nástroje za zbraně sloužící. Mimo to nalezeny také poukázky na jízdu z Prahy do Berouna a zpět, vydané fašistickým vedením pražským.

Události tyto vyvolaly v Berouně obrovské vzrušení a v celém státě rozhořčeně odsuzovány všemi lidmi, jimž jde o právní řád, bezpečnost osobní, i svobodu shromažďovací.

Průběh celého tohoto neslýchaného útoku na schůzi klidného občanstva jiného politického přesvědčení svědčí o organisovaném tažení fašistických rot proti politickým odpůrcům i nezákonnými prostředky a hrubým násilím. Při násilnostech berounských byli fašisté opatřeni i organisovanou vlastní sanitní pomocí.

Podepsaní se proto táží:

1. Ví pan ministr vnitra, že v našem státě organisuje se tak zv. fašistické hnutí, které ve svých projevech ústních i tiskových neskrývá se nikterak tendencemi převratu státního pořádku a usilující prosaditi své cíle násilným politickým převratem? Ví dále pan ministr vnitra, že fašisté veřejně porušují všechny předpisy na ochranu svobody shromažďovací, předpisy o nošení zbraní a zákazy organisovati jakékoliv úderné tlupy? Zná-li pan ministr vnitra okolnosti tyto, co učinil, případně co hodlá učiniti na obhájení autority zákona a právního řádu ve státě vůči těmto protiprávně jednajícím elementům?

2. Věděly politické či bezpečnostní úřady o chystaném fašistickém násilí na schůzi berounské? Jestliže ano, proč byla opomenuta péče o klidný průběh této schůze a o bezpečnost jejích účastníků?

3. Jaká opatření hodlá pan ministr vnitra učiniti, aby napříště podobné případy násilností, jaké se staly v Berouně, již se neopakovaly?

V Praze dne 10. května 1927.

Johanis, Koudelka,

V. Beneš, Brožík, dr. Winter, A. Chalupa, Svoboda, Stivín, inž. Nečas, Pik, Klein, Brodecký, Kříž, Hampl, Biňovec, Remeš, Tomášek, R. Chalupa, Jaša, Chalupník, Srba, Karpíšková, Geršl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP