Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 4. zasedání.

1030.

Návrh

poslanců Staňka, Nejezchleb-Marchy, Pelíška, Bečáka, Vencla, Haupta a spol. na pomoc postiženým živelními pohromami v okrese Bystřice n. Pern., na Olomoucku a Opavsku.

V okrese Bystřice n. Pern. postiženy byly průtrží mračen a povodněmi obce: Vrtěříž, Bratrušín, Věchnov, Zlatkov, Rožná a jiné. Ve Věchnově odnesla voda malorolníku Josefu Bednářovi stodolu a zničila úplně meliorace, které právě byly dokončeny a měly býti převzaty. Kromě toho proudy vod zanesly všechna věchnovská luka a v některých místech vymlely cesty až i 3 metry hluboko. Stejně tak tomu bylo ve Zlatkově, kde jest odnesena hlína s polí. Pole rolníka Štourače proměněno v řečiště 3 m hluboké. Rovněž tomu tak je v Rožné.

Na župě olomoucké postiženy obce: Sobotín, Vermišovice, Rapotín, kde je záplava téměř 1 m hluboká. Dále poškozeny jsou katastry obci: Šumperk a Dolní Studýnky; kde je podemlet zděný most a doprava přerušena. Stejně tomu tak jest v obcích Hanušovice, Moravičany a Dolní Dlouhá Loučka.

V české oblasti opavského Slezska katastrofální povodeň, které předcházela nebývalá průtrž mračen, způsobila veliké škody a to hlavně v obcích podél řeky Moravice, která řádila nejhrozněji. Poškozené obce jsou: Žimrovice, Podolí, Branka, Kylešovice a Komárov. Dále značné škody utrpěly obce podél Opavice od Opavy až ke Svinovu. Rozvodněnými potoky doznaly velkých škod také obce Neplachovice, Štremplovec, Milastovice a okolí. Na Hlučínsku velmi krutě postiženy jsou Koběřice s okolím. Také Kateřinky u Opavy jsou zaplaveny a vymlety. V některých obcích jako na př. v Brance je celá řada rolníků úplně ožebračena, poněvadž jim byly vyplaveny a štěrkem zaneseny veškeré pozemky podél Moravice.

Podepsaní navrhují, aby poslanecká sněmovna se usnesla:

Vládě republiky Československé se ukládá:

1. aby nařídila, by okresní správy politické bez zvláštního dožádání postižených ihned komisionelně vyšetřily škody na svém okrese a to za účast místních znalců a zástupců postižené obce;

2. aby postiženým okamžitě poskytnuta byla z prostředků státních podle výše škod nouzová podpora peněžitá;

3. aby nařídila, by příslušné berní správy provedly u postižených poplatníků odpis dani a aby poskytnuty, jim byly všemožné úlevy při placení daní, též dávky z majetku;

4. aby nařídila, by postiženým krajům opatřeno bylo umělé hnojivo a směsky, osivo a ostatní zemědělské nezbytnosti;

5. aby nařídila a podporovala výstavbu zničených a poškozených budov, jakož i obecních cest, silnic a jiných komunikací, regulací a meliorací.

Finanční zatížení tímto návrhem vzniklé budiž hrazeno z položek k účelu tomu v rozpočtu určených a z úspor v rozpočtu vůbec.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému.

V Praze dne 10. května 1927.

Staněk, Nelezchleb-Marcha, Pelíšek, Bečák, Vencl, Haupt,

dr. Viškovský; dr. inž. Botto, Honzl, Petrovič, dr. Zadina, dr. Slávik, Chlebounová; dr. Halla, Prokůpek; Beran; Molík, Tůma, Macek, dr. Králík, inž. Černý, inž. Hrdina, Mach, Machník, Doležal; Branecký, Křemen; Bistřický, dr. Černý, Zach.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP