Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 4. zasedání.

1034.

Naléhavá interpelace

poslance Kleina a soudruhů vládě o úpravě poměrů vězeňské stráže.

Vězeňská stráž patří k oněm kategoriím státních zaměstnanců, jichž úprava není dosud vyřízena, aby význam služby vězeňských dozorců měl býti respektován. Ministerstvo spravedlnosti samo projevilo několikráte pochopení pro těžkou službu dozorců vězňů a samo dožadovalo se úpravy této otázky. Vleklé tempo, jakým se provádí platový zákon zaviňuje jednak zbytečnou roztrpčenost mezi zaměstnanci a způsobu, je citelný hospodářský nedostatek při nynějších, drahotních poměrech.

O významu činnosti vězeňské stráže hovořili jame ve výboru sociálně-politickém a vládní zástupci na naše vývody příznivě reagovali. Výborová zpráva k §u 148 na str. 99 registruje nutnost služebních přídavků pro dozorce vězňů. Je tudíž třeba, aby v prvé řadě dostalo se této kategorii přídavku strážního, ročně 1800 Kč; do pense započítatelných, a to pro každého člena stráže vězeňské obého pohlaví a inspektorů vězeňské stráže bez ohledu na vysloužená léta služební. Jedná se o analogii s uniformovanou stráži bezpečnosti a není pochyby, že risiko, které přináší služba vězeňských dozorců je v častých případech větší než u uniformované stráže bezpečnosti. Proto také jest třeba pamatovati, aby při systemisaci bylo dosaženo alespoň parity se stráží uniformovanou. Svaz obecních, zemských a státních zřízenců prokazuje; že podle nařízení vlády ze dne 5. října 122, čís. 295 Sb. z. a n. (prováděcí nař. o sborech stráže bezpečnosti), připadá u stráže bezpečnosti na 100 gážistů mimo hodnostní třídu zpravidla: 32 strážníci po případě policejní agenti II. tř., 38 nadstrážníků (podúředníků) po případě policejních agentů I. tř., 20 obvodních inspektorů II. tř. a 10 obvodních inspektorů I. tř. rovněž podúředníků se zvláštním přídavkem hodnostním ve výměře u inspektorů II. tř. 200 Kč ročně a u inspektorů I. tř. ve výměře 300 Kč ročně.

Proto i zde jest nutno pomýšleti na úpravu obdobnou a sice tak, aby na 100 členů stráže vězeňské připadlo: 32 dozorců vězňů, 38 vrchních dozorců vězňů II. tř., 20 vrchních dozorců I. tř., a 10 inspektorů vězeňské stráže, kteří by byli v pořadí podúředníků se zvláštním hodnostním přídavkem a zastávali by odpovědnější místa jako na př. velitelé jednotlivých oddělení, velitelé na bráně, velitelé ve vězeňské nemocnici, správce budov (dřívější stavební vrchní, dozorce); tedy vesměs místa, která byla za dřívějšího režimu vyhrazena vrchním dozorcům. Dosavadní inspektoři vězeňské stráže, kteří jsou v pořadí úředníků mohli by se nazývati ťvrchní inspektor vězeňské strážeŤ. U dozorkyň vězňů budiž provedeno percentuelní rozdělení míst ve stejném měřítku, jako u dozorčího personálu mužského. Jednotné pojmenování ťvězeňská strឍ zdá se nám nejvhodnější.

Pokud jde o zařazení. považujeme I. platební skupinu pro vězeňskou stráž jako spravedlivé uznání těžké a odpovědné služby.

Při všech věznicích soudů sborových a věznicích sedriálních buďtež systemisována místa vrchních inspektoru vězeňské stráže a pamatováno při obsazení na nejstarší zaměstnance. Honorář za hodiny přes čas budiž vězeňské stráži i nadále plně zachován a pro toto těžké povolání budiž celková doba služební snížena na 30 let.

Podepsaní upozorňují vládu na tyto okolnosti a předpokládají, že vězeňská stráž trpělivostí a trpkým údělem dostatečně prokázala pochopení pro obtíže; které se nakupily při provádění platového zákona a je proto konečné vyřízení více než nutno.

Tážeme se proto vlády, zda přikročí bezodkladně k úpravě poměrů vězeňské stráže a to jak v rámci předložených návrhu odborovou organiací Svazu obecních, zemských a státních zřízenců, tak v rámci působnosti platového zákona s jeho zpětnou platností?

V Praze dne 27. května, 1927.

Klein, Bečko, R. Chalupa, Biňovec, Karpíšková, Kříž, Johanis, Prokeš, Beneš V., Geršl, Chalupník, dr. Winter, Brožík, Hampl, dr. Dérer, Jaša, dr. Meissner, Remeš, Tayerle; Pik, A. Chalupa, Koudelka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP