Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období.
4. zasedání

1055.

Návrh

poslanců Remeše, Pika, Vojty Beneše a soudruhů

na poskytnutí pomoci postiženým živelní pohromou v obcích na Přešticku, Blovicku, Plzeňsku, Rokycansku, Domažlicku a Horšovotýnsku.

Dne 4. června 1927 postiženy byly obce Buková, Kloušov, Merklín, Oplot, Zemětice, Dnešice, Křenice, Lukavice Horní, Lukavice Dolní, Lišice, Krašavce, Šnapoušov v polit. okresu přeštickém, Únětice, Netunice, Předenice, Hořehledy, Spálené Poříčí, Čičov, Struhaře, Lipnice, Lučiště, Těnovice, Vlkov, Nebilovy, Milínov, Záluží a Šťáhlavice v pol. okresu plzeňském. Mokrouše, Nevidov, Veselá, Raková, Kolvín a Padrť v polit. okresu rokycanském, Čermná, Škrechleby v polit. okresu horšovotýnském, Záběhlá v polit. okresu blatenském a Tlumačov v polit. okresu domažlickém těžkou živelní katastrofou, která nejen zničila většinu letošní úrody, nýbrž způsobila tolik škod na majetku, že nelze jich nahraditi.

Uvedeného dne v prvých hodinách odpoledních rozpoutala se nad jmenovanými obcemi bouře provázená větrnou smrští a krupobitím. Tito rozpoutaní přírodní živlové vykonali v několika minutách dílo zkázy. Kraje a obce, jimiž větrná smršť neobyčejné síly doprovázená krupobitím šla, jsou tou měrou zpustošeny, že většina letošní nadějné sklizně je úplně zničena a valná část budov v celé řadě obcí jednak citelně poškozena, jednak i pobořena, neboť smršť odnášela vše co stálo jí v cestě. Největší škody na budovách utrpěly obce Šnapoušov, Tlumačov a Merklín. Valná část stromoví vyvrácena z kořene anebo byla tak polámána, že zůstaly státi toliko pahýly polomů. V Tlumačově a Šnapoušově odnesena a pobořena většinou celá hospodářská stavení. Žita jsou úplně zničena, takže musí býti posečena, na pšenicích, jařinách a bramborách způsobeny taktéž citelné škody, rovněž tak jest tomu u jetelů a ostatních travin.

Poškozenými jsou ve většině případů drobní zemědělci a přídělci půdy z pozemkové reformy.

Bída pohromou způsobená bude v četných případech velmi těžce doléhati do příbytků těchto chudých lidí. Je nutno pomoci.

Z důvodů těch podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá:

1. aby s největším urychlením dala zjistiti vzniklé škody touto katastrofou způsobené;.

2. aby obyvatelstvu postižených obcí poskytla vydatné pomoci;

3. aby poskytla poškozeným všech daňových úlev.

V Praze dne 9. června 1927.

Remeš, Pik, V. Beneš,

Hampl, Karpíšková, Johanis, Srba, Brodecký, Koudelka, A. Chalupa, Klein, Kříž, Biňovec, Brožík, inž. Nečas, Geršl, Svoboda, R. Chalupa, Chalupník, Tomášek, Tayerle, dr. Dérer, dr. Meissner.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP