Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období.
4. zasedání

1066.

Návrh

poslanců Ferd. Práška a druhů

na poskytnutí státní nouzové pomoci krajům, postiženým krupobitím v okrese humpoleckém, štockém a polenském.

Chudý kraj Českomoravské Vysočiny postižen byl 2. června t. r. o 1/24. hodině odpoledne krupobitím, trvajícím 34 hodiny. Tato doba stačila, aby veškerá práce chudých horských zemědělců byla zničena. Chudá úroda beztak dlouho trvajícími mrazy a zimou byla velmi slabá, krupobitím byla úplně zničena v převážné většině obcí a v některých obcích téměř na polovinu. Pohled na tyto obce jest žalostný. Okna rozbitá, krytina střech ať z papíru nebo z tašek proražena, stromy zbaveny listí i ovoce, cesty strhány a úroda smísena s hlínou a štěrkem.

Katastrofa jest tím tragičtější, že jedná se o kraje v našem státě nejchudší a nejméně úrodné. Zemědělci stojí bezradní, neboť průmyslu zde není a na nové osetí v polovině června není pomyšlení, neboť krátká doba vegetační nenechala by nic dozráti.

Krmení pro dobytek zničeno a nedá se ničím nahraditi. K dovršení neštěstí není v tomto kraji nikdo pojištěn, neboť poslední krupobití, pokud pamětníci lící, bylo před 24 lety, nehledě k tomu, že by chudý zdejší kraj dnešní vysoké daně těžce mohl platiti. Ale i město Humpolec, právě jako venek, krutě je poškozeno. Okna i střechy rozbity, zahradníkům zničeny skleníky a celá dlouholetá práce ve sklenících ztracena pod vrstvou krup, dosahujících 40 cm výšky.

Okresní správa politická v Humpolci zjistila ihned svým úředníkem okr. hejtmanem Drem Drábkem na místě samotném škody a příslušnou zprávu na zemskou správu politickou podala. Mohu konstatovati, že s příkladnou pečlivostí stará se o pomoc. Nestačí ovšem tato lokální pomoc a potřebna jest pomoc v širším rámci státním a proto z toho důvodu navrhuji:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá:

1. aby na zmírnění škody podle dosud provedených úředních zjištění poškozeným vyplacen byl přiměřený peníz velikosti způsobené škody,

2. aby postiženým odepsány byly daně aspoň za dvě léta a dlužné daně nebyly vymáhány exekučně,

3. do všech postižených obcí, kde nutno letošní úrodu zaorati, budiž ihned dodáno osivo a to hlavně směska a len,

4. poškozeným buďtež poskytnuty bezúročné půjčky na opravy budov a inventáře,

5. městské radě v Humpolci budiž poskytnut obnos 70.000 Kč pro nejtíže postižené,

6. zařízen budiž ihned dovoz potřebného obilí, slámy i krmení pro postižené při největších úlevách na drahách,

7. do komisí, rozdělujících podpory a zjišťujících škody, buďtež povoláni též zástupci organisace malozemědělců.

Návrh tento budiž přikázán výboru zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 9. června 1927.

Prášek,

Netolický, Pechmanová, Sladký, Riedl, dr. Franke, Chvojka, dr. Patejdl, David, Bergmann, Lanc, Buříval, Mikuláš, Moudrý, Červinka, dr. Uhlíř, Langr, inž. Záhorský, Zeminová, Slavíček, Špatný, Procházka, Hrušovský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP