Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období.
4. zasedání

1072.

Návrh

poslanců Boh. Staška, Aloise Roudnického, Ant. Kaňourka, K. Hintermüllera, Frant. Janalíka, Frant. Stanislava, dr Martina Mičury, Aug. Vološina a druhů na poskytnutí státní podpory krajům živelními pohromami postiženým.

V posledních dnech byla postižena velká řada krajů v celé republice velkými katastrofálními žívelními pohromami. Krupobití a průtrže mračen byly tak velké, že zničily v postižených krajích 50 až 100 procent úrody. Nejtíže poškozeny byly kraje chudé. Jsou to především okresy humpolecký, německo-brodský, příbramsko, česko-budějovický, krumlovský, kaplický, lišovský, hlubocký, vltavo-týnský, trhovo-svinenský, jihlavský, polenský, dobříšský, blovický, přeštický, chlumecký, poličský, třebíčský, znojemský, dačický, uhersko-brodský a četné jiné na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Ve většině míst těchto okresů jest úroda zničena na 100%. Žito a pšenice zničeny jsou nadobro, jarní plodiny pak více než na 50%. Výživa občanstva v těchto krajích jest vážně ohrožena. Není dostatek potravin pro lidi, není ani píce pro dobytek. Zemědělci musí se narychlo zbaviti dobytka, nepřispěje-li mu stát ze svých prostředků. Bouřemi a krupobitím byla zničena ve jmenovaných krajích také nadějná úroda ovoce, zeleniny a vína. Větrnými smrštěmi byly těžce poškozeny, namnoze úplně zničeny ovocné stromy a lesy. Přívaly vod servaly s četných poli úrodnou prst a prorvaly silnice a cesty. Také na budovách obytných i hospodářských způsobeny byly vichřicí ohromné škody.

Jest tedy povinností státu, aby svými prostředky přispěl k zmírnění bídy občanstva postiženého živelními pohromami, neboť následky hospodářské katastrofy, ku které by jinak v postižených krajinách došlo, pocítil by stát sám nejvíce.

Podepsaní s politováním konstatují, že nebylo dosud vydáno prováděcí nařízení k zákonu o opatřeních k zamezení škod při živelních pohromách ze dne 15. října 1925, čís. 227 Sb. z. a n.; kdyby zákon tento byl již řádně prováděn, mohlo býti daleko lépe i včasněji postaráno o zabezpečení další výživy a hospodářské existence živelní pohromou postižených.

Podepsaní proto navrhují;

Slavná sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby učinila všechna nutná opatření ku zmírnění škod způsobených živelními pohromami a k zabezpečení výživy občanstva v postižených krajích, zejména, aby

1.) postarala se o neprodlené vydání prováděcích předpisů k zákonu ze dne 15. října 1925, čís. 227 Sb. z. a n. a potřebnou peněžní částku opatřila výpůjčkou.

2.) Dala neprodleně úředně zjistiti škody ve všech živelní pohromou postižených krajích.

3.) Učinila všechna opatření k získání osiva, které ještě jako náhradní plodinu za zničené osivo by bylo možno zasíti.

4.) Opatřila potřebný peníz a dle majetkových poměrů tento postiženým urychleně rozdělila, aby tito mohli zavčas zakoupiti si potřebné osivo a opatřiti si živobytí pro sebe a své rodiny.

5.) Postarala se, aby postiženým byly odepsány daně, po případě odepsány nebo sleveny daně dlužné.

6.) Poskytla jîm přiměřené úlevy v dlužné dávce z majetku a z přírůstku na majetku, postarala se o urychlené vrácení přeplatků na tuto dávku, jakož i o vrácení peněz při kolkováni zadržených.

7.) Postarala se o to, aby majitelé lesů poskytli postiženým zdarma potřebné stelivo z lesů (hrabanku).

8.) Nařídila Státnímu pozemkovému úřadu, aby domkářům v postižených krajích posečkal bezúročně s placením přídělové ceny za přidělené pozemky.

9.) Postarala se se všemi příslušnými úřady, o včasnou úpravu poškozených cest a silnic a opatřila k tomu potřebné prostředky.

V Praze dne 9. června 1927.

Stašek, Roudnický, Kaňourek; Hintermüller; Janalík, Stanislav, dr Mičura, Vološin, Bezděk, Košek, inž. Dostálek; Vičánek, Bayer, dr Dolanský, Čančara. dr Novák, Světlík, Petr, Adámek, Šamalík, Janovský, dr Daněk; Myslivec.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP