Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
volební období 4.zasedání

1089.

Naléhavá interpelace

poslanců J. V. Chvojky, E. Špatného, Fr. Červinky, dra Patejdla a druhů

vládě

o finanční krisi nemocenských pojišťoven.

Zákonem ze dne 9. října 1924. čís. 221 Sb. z. a n. byly příspěvky nemocenského pojištění sníženy z 5.714% na 5% střední mzdy. Tímto zákonným opatřením byly příjmy nemocenských pojišťoven sníženy při poctu 2 1/2 milionu pojištěnců o 192,000.000 Kč, nehledě k osobám pensijně pojištěným. S těmito pojištěnci činí celkový úbytek pojistného ode dne 1. července 1926 cca 225,000.000 Kč, nehledě ke ztrátám, vznikajícím z pohledávek dubiosních, jež činí nejméně 3% z celkově předepsaných příspěvků nemocenských.

Přirozeně, že tento úbytek příjmů při celkově předepsaném pojistném 745,000.000 Kč má za následek zhoršení léčebné péče pojištěnců, kterou právě v poslední době nemocenské pojišťovny účelně a soustavně budovaly.

Tento kritický stav pojišťoven byl ještě více zhoršen rozhodnutím Nejvyššího správního soudu ze dne 14. dubna 1927, čís. 6399/27, podle něhož mají nemocenské pojišťovny předpisovati nemocenské pojistné za osoby 6 dnů v týdnu pracující pouze za 6 dnů místo za 7, jak dosud předpisovaly podle nařízení Ústřední sociální pojišťovny. Úbytek příjmů pojišťoven tímto rozhodnutím vzniklý lze odhadnouti na 100,000.000 Kč ročně. Celkem ztrácí nemocenské pojišťovny nejméně přes 300 milionů Kč ročně, t..j. více než /3 všech dosavadních příjmů.

Jest pochopitelno, že tento stav působí na hospodářství nemocenských pojišťoven v přítomné době přímo katastrofálně, neboť tyto ústavy musejí ztráty vyrovnávati omezováním léčebné péče na úkor pojištěnců. To ovšem setkává se s odporem pojištěnců a proto mnoho pojišťoven sanuje pasivní hospodářství z reservních fondů a kde těchto není. stojí nemocenské pojišťovny před shroucením. Tím spíše, že letošní chřipková epidemie sama o sobě způsobila nemocenským pojišťovnám těžké ztráty finanční, pro které nebylo úhrady. Proto již některé pojišťovny (Teplice-Šanov) žádaly o zvýšení příspěvku nemocenského a ostatní budou nutně následovati, neboť za vylíčených poměrů jiného východiska z této krise nevidí. V některých pojišťovnách musili již i sáhnouti na příspěvky z pojištění invalidního a starobního, poněvadž celá řada zaměstnavatelů neplatí vůbec předepsané pojistné, vyčkávajíc konečného vyřízení podaných námitek proti platebním výměrům. Tento krajně kriticky stav nemocenských pojišťoven má v zápětí omezování dávek pojištěnců a hlavně má veliký vliv a provádění účinné léčebné péče, čímž značně trpí zdravotní stav pojištěnců, jichž 6% z celkového počtu pojištěných osob jest průměrně nemocných.

Podepsaní se táží vlády Československé:

Co hodlá vláda učiniti, aby katastrofální krise nemocenských pojišťoven byla odstraněn, zejména, jak chce odstraniti těžké poškození pojišťoven výše zmíněným rozhodnutím Nejvyššího soudu?

V Praze dne 14.června 1927.

Chvojka, Špatný, Červinka, dr. Patejdl,

inž. Záhorský, Bergmann, David, Hrušovský, Knejzlík, Procházka, Prášek, Moudrý,

Slavíček, Netolický, Buříval, Mikuláš, Lanc, Sladký, Langr, Pechmanová, Riedl, dr.

Franke, Zeminová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP