Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období 4. zasedání

1142.

Naléhavá interpelace

poslanců Emila Špatného, dra Jos. Patejdla a druhů

předsedovi vlády

pro porušována ústavních práv a občanských svobod státních zaměstnanců jednotlivými ministerstvy.

Z usnesení ministerstva rady vydala jednotlivá ministerstva v souvislosti se systamisací míst oběžníky, jimiž má býti úřednictvu zabráněn styk s jeho volenými zástupci.

Také presidium ministerstva pro zásobování lidi rozeslalo pod čís. 2827 ze dne 23. června 1927 oběžník, jímž se zakazuje dokonce i smluvním zaměstnancům úřadu pro potírání lichvy obraceti se na členy Národního shromáždění o intervence.

Oběžník ten zní:

Čj. 2827 pres. ai 27

zákaz žádosti úředníků o intervence.

V Praze, dne 23. června 1927.

Oběžník

pp. přednostům odborů a oddělení, panu řediteli účtárny a p. řediteli pomocných úřadů.

V poslední době měrou povážlivou množí se případy, že se státní úředníci a jiní státní zaměstnanci ve věcech svého služebního postavení obracejí se žádostí za intervence přímo na členy Národního shromáždění, nebo jiné osobnosti vynikajícího postavení.

Takové jednání odporuje platným předpisům zákonným, zejména též výslovnému předpisu §u 27 služ. pragm. podle něhož má úředník všecka přání, rozklady a stížnost ve služebních nebo služebního poměru se týkajících věcech osobních pravidelně přednášeti cestou služební, vždy však výlučně u představených úřadů.

Pokud se pak úředník nebo jiný zaměstnanec v takových věcech obrací se žádostí za přímluvu na člena Národního shromáždění, uvádí ho tím do kolise s ustanovením odst. 2, §u 22 ústavní listiny, podle něhož členové Národního shromáždění nesmějí se obraceti k veřejným u'řadům ku podpoře osobních zájmů stran.

Naznačený postup příčí se služebním předpisům a presidium připomíná proto všem úředníkům a jiným zaměstnancům přísný zákaz, obraceti se se žádostmi ve věcech služebního poměru jinam, než k představeným úřadům.

Páni přednostové odborů a oddělení, resp: pan ředitel účtárny a pan ředitel pomocných úřadů se žádají, aby o tomto zákazu ihned vyrozuměli všechny přidělené úředníky a ostatní zaměstnance, a aby si okolnost tuto dali od nich datovaně potvrditi podpisem na přiložené stvrzence, která budiž vrácena presidiu do 3 dnů.

Výnos tento příčí se jasnému znění ústavní listiny; zákona ze dne 29, února 1920, čís, 121 Sb. z. a n. (§ 115 právo petiční) a omezuje svobodu občanskou (§§ 106 a 117) a je proto nutno, aby byl odvolán. Má-li státní zaměstnanec právo voliti své zástupce do Národního shromáždění, má také právo na zvolené zástupce se obraceti, Odvolávání se na ustanovení 27 služ, pragmatiky nemá zde místa, poněvadž rozhodujícím zůstává článek I. a. IX, ústavní listiny,

Podepsaní táží se pana předsedy vlády:

1.) Chce pan ministerský předseda vyšetřiti tento neuvěřitelný případ a učiniti opatření, aby ústavní práva a občanské svobody státních zaměstnanců nebyly porušovány?

2.) Chce pan ministerský předseda, když smluvním kontrolorům lichevním ukládá povinnosti zaměstnanců pragmatikálních, poskytnouti také práva těchto a postarati se o zajištění jejích existence?

V Praze, dne 30, června 1927,

Špatný, dr Patejdl,

dr Franke, Procházka, David, Bergmann, Chvojka, Langr, Buříval, Hrušovský,

Knejzlík, inž, Záhorský, Prášek, Pechmanová, Lanc, Riedl, Červinka, Zeminová,

Netolický, Sladký, Slavíček, Mikuláš, Moudrý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP