Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období
4.zasedání

1150.

Návrh

poslance Štětky a soudruhů

na poskytnutí okamžité a dostatečné pomoci občanům ve Zdaboří-Příbrami V, postiženým požárem.

Dne 27. června 1927 o 12. hodině vypukl na opuštěném dole August ťDrkolnovŤ státních báňských podniků v Příbrami-Zdaboř-Příbram V oheň, který zničil tři obytné domy a úplně ožebračil jejich obyvatele. Opuštěný důl August byl částečně používán za městskou vodárnu a částečně bylo užíváno budov pro hornické byty. Příbramská obec pronajala od státních podniků část dolů, kde byla pak zřízena vodní čerpadla, poháněná parním strojem.

Avšak tyto adaptace byly provedeny velice primitivním způsobem, takže v baráku, v němž nacházel se parní stroj, již třikráte hořelo a jen včasným zakročením bylo zabráněno neštěstí. Avšak přes veškera upozorňování na toto nebezpečí, nebylo učiněno ničeho ani se strany státu, ani se strany obce, a tak dne 27. června t. r. vznítila se nad kotelnou střecha baráku u komína a požár zachvátil celou budovu, jakož i dvě sousední soukromá obytná stavení. Státní budova, bývalá strojovna, která byla upravena pro hornické byty, byla úplně zničena a všem nájemníkům shořelo celé jejich bytové zařízení a veškeren majetek.

Nájemníkům na dole Drkolnov byly způsobeny škody, které jsou odhadnuty takto:

1. Emil Poslušný, podúředník státních dolů, ženatý, otec tří nezaopatřených dítek, byl připraven ohněm o celé bytové zařízení o všechno prádlo a šatstvo, a shořel mu kro

mě toho dřevník se všemi zásobami, takže utrpěl škodu 25.000 Kč.

2. Mühlfeld Stanislav, podúředník státních dolů, ženatý, otec tří nezaopatřených dítek, jemuž vedle celého bytového zařízení shořelo také všechno prádlo šatstvo a zásobník se všemi zásobami, odhaduje škodu na 25.000 Kč.

3. Václav Kubík, vodák, otec pěti nezaopatřených dítek, jemuž shořelo rovněž veškero bytové zařízení, šatstvo, prádlo i zásoby, utrpěl škodu 20.000 Kč.

4. Karel Šefrma, podúředník státních dolů, ženatý, otec dvou dítek, kterému vedle bytového zařízení shořelo veškeré prádlo, šatstvo i zásoby, odhaduje škodu na 20.000 Kč.

5. Čihák Alois, úředník státních dolů ženatý, otec tří nezaopatřených dítek, kterému shořelo celé bytové zařízení, prádlo, šatstvo a všechny zásoby, odhaduje škodu na 29.000 Kč.

6. Karel Vaněk, vlastník domku čp. 50, jemuž vyhořel do základu domek a shořelo prádlo, šatstvo a celé bytové zařízení, utrpěl škodu na 60.000 Kč. Postižený je ženat a otcem dvou nezaopatřených dítek.

7. František Čampulka, horník v pensi, nájemník v čp. 50, ženatý, otec dvou nezaopatřených dítek, ztratil ohněm bytové zařízení, prádlo i šatstvo - odhaduje svoji škodu na 5000 Kč.

8. Božena Francová, vdova po horníku, matka 4 nezaopatřených dítek, nájemnice v domku čp. 51, ztratila úplně bytové zařízení a utrpěla tím škodu 15.000 Kč.

9. Bambasová, majitelka domu čp. 51, vdova a matka tří nezaopatřených dítek utrpěla škodu zničením domku ve výši 50.000 Kč a tabáční prodejny se zásobami 10.000 Kč.

10. Josefa Marcínová, vdova a matka tří dítek, nájemnice v domku čp. 51 přišla o veškeren nábytek, šatstvo a prádlo a utrpěla škodu na 15.000 Kč.

11. Josef Pech majitel domku čp. 52, kterému byl požárem domek značně poškozen, vedle poškozeného bytového zařízení, odhaduje škodu na domku 20.000 Kč a na bytovém zařízení 5000 Kč.

Celková škoda způsobená požárem činí na 300.000 Kč a není vůbec kryta pojištěním. Vzhledem k tomu, že neštěstí bylo zaviněno tím, že ani stát ani obec přes upozornění na nebezpečí požáru žádným způsobem nezakročily, aby nebezpečí bylo odstraněno, poškození domáhají se zcela oprávněně náhrady škody od státu a žádají, aby se jim dostalo pomoci ze státních prostředků.

Navrhujeme proto:

Poškozeným budiž poskytnuta okamžitě dostatečná pomoc ve výši odhadnuté škody.

V Praze, dne 4. července 1927.

Štětka,

Burian, Zápotocký, Schmerda, Juran, Peter, Sedorjak, Wünsch, Vrtaník, Chlouba, Šafranko, Škola, Cibulka, Hruška, Kolláriková, Mikulíček, Jílek, Čulen, Vobecká, Dědič, Haken, Bolen.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP