Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927
II. volební období
4.zasedání

1190.

Naléhavá interpelace

poslanců Zeminové, Špatného, dra Patejdla a druhů

vládě o snížení cen cukru, stanovení cen, a zavedení kontingentu pro surovárny.

Resolucí přijatou dne 23. června 1926 Národním shromážděním byla vláda vyzvána, aby neobnovovala vázané hospodářství cukrem, ponechala jej volnému obchodu a nestanovila ceny po smyslu vl. nař. ze 3. září 1920 č. 516 Sb. z. a n. Resoluci této předcházelo jednání v rozpočtovém výboru, kde kladen důraz na to, že uvolněním obchodu cukerního bude cukr na domácím trhu zlevněn, jakmile poklesnou ceny cukru v cizině. Pod dojmem tohoto tvrzení hlasovali i zástupci vrstev spotřebitelských pro uvedenou resoluci. Také veškerá jednání vlády se zástupci rafinerií dála se pod zorným uhlem zásady, přizpůsobiti ceny cukru na domácím trhu cenám cukru na trzích zahraničních.

Od 10. června 1927 datuje se pokles cen cukru na 180. takže i dnes jest vyznačován cukr loko Ústí 180, peníze 177.5. K očekávanému poklesu cen cukru však nedošlo a komitét Čsl. rafinerií cukru se vymlouvá, že nemůže dojíti ke snížení cen cukru proto, poněvadž ceny stanoveny byly podle předložených kalkulací.

Jak známo, vyžádal si Zásobovací výbor kalkulace předložené rafineriemi cukru za účelem odborného prozkoumání. Kalkulace jevily se i vládě příliš elastické, takže sama měla vážné pochyby o jejich oprávněnosti a proto kalkulace ty Zásobovacímu výboru nepředložila. Komitét Čsl. rafinerií cukru sám ve svém prohlášení upouští od volného obchodu a snaží se dokazovati, že ujednány byly s vládou maximální ceny cukru a proto, že v této kampani od nich upustiti nemůže.

Podepsaní táží se proto:

1. Jest vláda ochotna sděliti výsledek celého jednání s cukrovarníky o ceny cukru v kampani 1926/27 a prohlásiti, zda jedná se o ceny pevné, které nejsou tangovány poměry na zahraničních trzích cukerních?

2. Jest vláda ochotna, vzhledem ku zjištěné okolnosti, že osevní plocha cukrovky se poměrně zvýšila, vázati opět cukerní hospodářství, tak aby ceny cukru pro domácí spotřebu byly nejen úměrnými k cenám zahraničním ale i dostupnými širokým vrstvám lidovým?

3. Jest vláda ochotna prohlásiti. že ztráty vzniklé cukerní spekulací, jsou po většině kryty pojištěním a že jest vyloučeno, aby byly nahrazovány domácími spotřebiteli formou vysokých cen cukru?

4. Odhodlá se konečně vláda k tomu, aby stanovila pro jednotlivé surovárny kontingent, jímž by zajištěna byla domácí spotřeba a který by zpracován byl pouze v určitých rafineriích, aby zamezeno bylo zbytečné převážení?

5. Vzhledem k neobyčejně příznivé pohodě a zvýšené osevní ploše cukrovky, jakož i poklesu cen cukru na trzích zahraničních, budiž učiněno prohlášení, zda vláda při svém jednání o cenách cukru v kampani 1927/28 jest odhodlána ceny cukru za všech okolností snížiti?

V Praze dne 13. července 1927.

Zeminová, Špatný, dr Patejdl,

Netolický, dr. Uhlíř, inž. Záhorský, Červinka, Langr, Procházka, Mikuláš, Riedl, David, Lanc, Hrušovský, Moudrý, Slavíček, Knejzlík, Prášek, Sladký, Bergmann, Tučný, Pechmanová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP