Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.

II. volební období.5. zasedání.


1241.

Naléhavá interpelace

posl. H. Bergmanna, Dra Emila Franke a druhů

ministru vnitra

o poměrech čsl. stráže bezpečnosti.

Při projednávání platového zákona vláda zamítla pozměňovací návrhy, podané k vládní osnově, které měly poměry stráže bezpečnosti přiblížiti poměrům čsl. četnictva.

Stráži bezpečnosti bylo vládními činiteli přislíbeno, že na ni bude pamatováno v rámci §u 148 plat. zákona. Tyto sliby nebyly dosud realisovány.

Naproti tomu byla pro stráž bezpečnosti schválena systemisace služebních míst, která neodpovídá normální potřebě sil a činí nedostupnou nejen 1. platovou stupnici podúřednickou, ale degraduje nadstrážníky, kteří dosud byli podúředníky, na zřízence, poněvadž i v II. stupnici platové jest systemisován nedostatečný počet míst a téměř 42% míst zůstává systemisováno v platové stupnici III.

Nový služební řád zavádí nejméně 13 služeb 24hodinových ve 30 dnech. Poměry stráže bezpečnosti, jejíž výkony uznává celá čsl. veřejnost a která zejména v poslední době obětovala četně životů mužstva, dostoupily již neudržitelného stadia a staly se již předmětem pozornosti denního tisku, jak o tom svědčí články uveřejněné v časopisech "Venkov", "Národní Politika", "Reforma", "České Slovo" atd., které jsou výkřikem zoufalství, jež došlo svého výrazu zejména na členské schůzi dne 19. září 1927 za účasti četných zástupců parlamentních kruhů, pořádané ve velkém sále na Slovanském ostrově. I mluvčí vládních stran netajili se úžasem, když seznali, v jakých poměrech žijí ti, kteří jsou strážci klidu, pořádku a bezpečnosti v našem státě. Všichni uznali požadavky na schůzi tlumočené za oprávněné a přislíbili zasaditi se o jich splnění.

Stráž bezpečnosti žádá:

1. Aby systemisace byla provedena podle §u 5 platového zákona podle významu služebních úkonů, jich odpovědnosti a obtížnosti. Protestuje proti zamýšlenému zhoršení systemisace, podle níž má býti zvětšeno procento zřízeneckých míst na úkor podúřednických (v poměru k dosavadnímu stavu). Gážisté, kteří doposud požívali platové stupnice zřízenecké buďtež zařazeni do druhé, ostatní do prvé platové stupnice. Gážisté jmenovaní definitivními buďtež ihned jmenováni nadstrážníky. - Při jmenování obvodním inspektorem buď gážista zařazen do následujícího stupně platové stupnice. Na dobu ztrávenou v dosavadním stupni služného buď pohlíženo, jako by ji ztrávil ve stupni jmenováním nabytém. - Obvodnímu inspektoru, který ztrávil tři roky s platem X. stupně platové stupnice buď přiznán zvláštní do pense započitatelný osobní přídavek ve výši 900 Kč. - Gážisté mimo služební třídy, kteří po řadě let praktické služby, po absolvování hodnostních kursů a po zvláštní úřednické zkoušce nabyli nároku na jmenování úředníkem statutu B, buďtež zařazeni do III. služební třídy. - Při zvýšení služného úředníků nechť odpadá stupeň C sedmé a šesté platové stupnice. Systemisace úřednických míst budiž provedena tak, aby nejstarší skutečně osáhl dosažitelné platové stupnice, aniž nejmladší budou odsouzeni zůstati v nejnižší platové stupnici doživotně.

2. Strážní přídavek buď zvýšen na Kč 3.000 pro gážisty mimo sluš. třídy a Kč 4.200 pro úředníky.

3. Příplatek na byt (příbytečné) buď přiměřeně zvýšen a přináleží všem členům sboru stráže uniformované i neuniformované, pokud jako svobodní nejsou kasernováni nebo pokud nepoužívají služebního bytu.

4. Jako zvláštní osobní přídavky se stanoví (a zvyšují) hodnostní přídavek v obnosu Kč 2.004 pro obvodní inspektory I. a Kč 1.008 pro obvodní inspektory II. třídy; přídavky velitelů a to: velitelů oddělení Kč 1.800, sborů Kč 3.600, v Praze Kč 4.800.

5. Služební řád budiž znovu zpracován na modernějších a skutečně demokratických zásadách za spoluúčasti zástupců odbor. organisace. Zejména se žádá, aby bylo ihned zrušeno ustanovení o 13 službách 24hodinových ve 30 dnech, jež jest s to do krajnosti vyčerpati síly ano i zdraví gážistů mimo služ. třídy ke škodě veřejnosti.

6. Pro bezpečnostní stráž buďtež postaveny obytné domy ze státních prostředků.

Podepsaní táží se pana ministra vnitra:

Je-li ochoten těmto požadavkům stráže bezpečnosti vyhověti a tím splniti slib, který jí byl dán při projednávání platového zákona?

Podepsání navrhují, aby interpelaci této byla přiznána pilnost a debata o ní zahájena ihned.

V Praze dne 25. října 1927.

Bergmann, dr. Franke,

Mikuláš, Chvojka, Sladký, Langr, Knejzlík, Prášek, Riedl, dr. Patejdl, Netolický, Lanc, Tučný, Slavíček, inž. Záhorský, Špatný, Moudrý, Pechmanová, Červinka, Hrušovský, David, Procházka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP