Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.

II. volební období.5. zasedání.


1249.

Zpráva

výboru pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností

a výboru zahraničního

o vládním návrhu (tisk 1228),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění prozatímní úprava obchodních styků mezi Československou republikou a republikou Tureckou.

I.

Obchodní styky mezi Československou republikou a Tureckem byly upraveny definitivně obchodní smlouvou uzavřenou dne 31. května t. r. a schválenou Národním shromážděním dne 30. června t. r. Tato smlouva nebyla však dosud projednána parlamentem tureckým pro jeho předčasné odročení. Ježto pak dosavadní provisorní úprava obchodních styků z 24. března t. r., jež byla u nás uvedena v účinnost vládní vyhláškou ze dne 7. dubna t. r. č. 37 Sb. z. a n., má platnost - ve smyslu příslušného tureckého zákona - pouze na půl roku a uplyne tudíž 11. října, byla nutno ji znovu prodloužiti o dalších 6 měsíců. Při tom se očekává, že definitivní smlouva obchodní bude v Turecku projednána ještě v podzimním zasedání tureckého parlamentu a vstoupí v platnost 30 dní po výměně ratifikací, čímž bude provisorní stav smluvní mezi našimi oběma státy nahrazen definitivním.

Úprava tato zabezpečuje stejně jako dosavadní úprava v oboru obchodních styků s naší strany Turecku zacházení dle zásady nejvyšších výhod, začež Turecko nám zaručuje, že bude nakládati s plodinami a výrobky, pocházejícími neb přicházejícími z Československé republiky tak, jak nakládá s plodinami a výrobky, pocházejícími a přicházejícími z území signatárních mocností obchodní úmluvy, uzavřené v Lausanne dne 24. července 1923, což dle nynějšího stavu odpovídá nejvyšším výhodám, takže tato nová úmluva na faktickém dosavadním smluvním stavu ničeho nemění.

Jakého významu je náš zájem na tom, aby naše obchodní styky s Tureckem se vyvíjely nepřerušeně, jeví se ze statistiky vzájemného obchodu za poslední léta. Celkový vývoz československého zboží do Turecka v r. 1925 dle hodnoty dosáhl 167 mil. Kč, v r. 1926 stoupl na 234 mil. Kč a za prvých osm měsíců 1927 na 1227 mil. Kč. Naproti tomu dovezeno bylo k nám zboží tureckého v r. 1925 dle hodnoty za 44 mil. Kč, v r. 1926 za 98 mil. Kč a za prvých osm měsíců t. r. za 26,1 mil. Kč, v čemž není dosud zahrnuta hodnota všeho tabáku, nakoupeného československou tabákovou režií v tomto roce.

Hlavními položkami našeho vývozu do Turecka jest: cukr, bavlněné a vlněné zboží, zboží železné, stroje a přístroje a zboží skleněné. Naproti tomu dovážíme z Turecka hlavně tabák a jižní ovoce.

Živnostenský výbor pojednal o této prozatímní úpravě obchodních styků s republikou Tureckou na schůzi dne 26. října t. r. a usnesl se na tom doporučiti ji poslanecké sněmovně ke schválení touto formulí:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s prozatímní úpravou obchodních styků mezi republikou Československou a republikou Tureckou, sjednanou v Angoře dne 15. září 1927 a uvedenou v prozatímní účinnost vládní vyhláškou ze dne 6. října 1927, č. 151 Sb. a. a n.

V Praze dne 26. října 1927.

Fr. Pechman v. r.,
Dr. Josef Zadina v. r.,
předseda
zpravodaj.


II.

Zahraniční výbor ve své schůzi dne 16. listopadu 1927 po referátu posl. Světlíka usnesl se připojiti se ke zprávě výboru pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností a schválil schvalovací formuli podle vládního návrhu.

V Praze, dne 16. listopadu 1927.

Frant. Tomášek v. r.,
František Světlík v. r.,
předseda.
zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP