Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 5. zasedání.

1273.

Zdráva

imunitního výboru

o žádostí okresního soudu v Podbořanech za souhlas s trestním stíháním poslanců Haiplicka a Zoufalého pro přestupek podle 19 shromažďovacího zákona ze dne 15. listopadu 1867, čís. 135 ř.z.

Poslanci Haiplick a Zoufalý jsou obviněni, že dne 3. března 1927 v Podbořanech pořádali veřejný tábor lidu bez povoleni a proti zákazu okresní politické správy v Podbořanech.

Okresní politická správa v Podbořanech výměrem ze dne 1./3. 1927 č. 8960 zakázala okresní organisaci komunistické strany v Podbořanech pořádáni veřejné schůze lidu v sále hotelu ťRůžeŤ v Podbřanech pro závadný program.

Poslanci Haiplick a Zoufalý přes to však, že zákaz byl včas doručen, veřejný projev uspořádali, a to před továrnou ťAlpŤ. Dělnictvo továrny ťHardtmuthŤ a kaolinových závodů ťPetzold - DöllŤ zastavilo 3. března 1927 o 9. hod. dopolední práci a spolu s hloučky dělníků dostavivších se z Routku a Krýr, dostavilo se k továrně na porcelán ťAlpŤ. Stalo se tak asi na znamení protestu, že dělnictvu této továrny nedovoleno zastaviti práci a s ostatními dělníky zamýšlených demonstraci se súčastniti.

Před tovární budovou fy ťAlpŤ mluvil ku shromáždění asi 250ti dělníků komunistický poslanec Libert Zoufalý. Na místo shromáždění dostavil se okresní komisař Dr. Sedláček.

Na jeho zakročení u pořadatele nedovoleného táboru lidu poslance Haiplicka bylo řečnění ukončeno a demonstrující v počtu asi 300 osob šli k Podbořanům, kde jim byl uzavřen přístup na náměstí a do vnitřních ulic města. Odešli postranní ulicí za město, kde se rozešli. K násilnostem a protizákonnostem nedošlo.

Imunitní výbor usnesl se doporučiti poslanecké sněmovně, aby poslanci Haiplick a Zoufalý k trestnímu stíhání pro zmíněné přestupky vydáni nebyli.

V Praze dne 16. listopadu 1927.

Vilém Votruba v. r.,
V. Košek v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP