Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 5. zasedání.

1282.

Odpověď

ministra sociální péče

na interpelací poslanců Roberta Kleina, Rudolfa Tayerle, Viléma Brodeckého

a soudruhů

o porušení zákona ze dne 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n. o osmihodinové době pracovní, pokud se vztahuje na pekařské živnosti (tisk 1162).

Výnosem ze dne 7. května 2927, č. 2580/III/D, vydaným na základě § 8, odst. 2, zákona ze dne 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n. o osmihodinné době pracovní, dovolil jsem ve shodě s panem ministrem obchodu noční práci od 4. hodiny ranní v živnostech pekařských pro práci u válu.

V cit. odst. 2, § 8. zákona č. 91/1918 Sb. z. a n., na jehož podkladě jsem vydal výnos ze dne 7. května 1927, se stanoví, že ministr sociální péče ve shodě s ministry zúčastněnými vydá zvláštní předpisy o tom, kdy v jiných podnicích než nepřetržitě provozovaných se dovoluje práce noční.

První takovýto ťzvláštní předpisŤ byl vydán jakožto nařízení ministra sociální péče ve srozuměni se zúčastněnými ministry ze dne 11. ledna 1919 a to ve článku IV.

Toto ťnařízeníŤ ministra sociální péče nebylo nařízením vládním jak soudí interpelace, neboť by jinak bylo muselo býti podepsáno podle § 19, tehdy platné prozatímní ústavy (zákon ze dne 13. ledna 1918, č. 37 Sb. z. a n.) ministerským předsedou a nejméně 9 ministry. Již z této skutečnosti plyne, že předpis ministra sociální péče ze dne 11. ledna 1919 nebyl považován za nařízení vládní v technickém slova smyslu, nýbrž, že slůvko ťnařízeníŤ v nadpise onoho předpisu bylo zvoleno bez úmyslu dáti onomu předpisu ráz nařízení podle § 19, prozatímní ústavy.

Proto také nevyžadoval ťpředpis ze dne 7. května 1927 náležitostí § 84, ústavní listiny (č. 121 Sb. z. a n. z roku 1920), nýbrž stačilo, aby předpis ten vydán byl výnosem ministra sociální péče ve shodě s ministrem obchodu.

Součinnost ministra obchodu - a jedině tohoto - byla putna proto, ježto šlo o úpravu noční práce v živnostech pekařských, na něž se vztahuje živnostenský řád, jehož provedením jest pověřen ministr obchodu, průmyslu a živností.

Ministerstvo sociální péče dbá všemožně toho, aby ustanovení zákona o osmihodinné době pracovní, pokud se vztahují na zákaz noční práce, byla dodržována a aby zjištěné přestupky byly po zákonu trestány. V mezích zákony připuštěných provádí se též kontrola za účastí zástupců zaměstnanců v živnostech pekařských.

V Praze dne 19. listopadu 1927.

Ministr sociální péče:

Dr. Šrámek v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP