Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.
II. volební období. 5. zasedání.

1291.

Návrh

poslanců Aloise J. Beneše, Fr. Pechmana a druhů

na změnu zákonných ustanovení o zákazu výčepu, prodeje a podávání nápojů obsahujících alkohol v den před volbou a v den volby do Národního shromáždění, do obcí, do zemských a okresních zastupitelstev.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne............. 1927,

kterým se mění dosavadní ustanovení o zákazu čepovati, podávati a prodávati nápoje obsahující alkohol v den před volbou a v den volby do Národního shromáždění, do obcí, do zemských a okresních zastupitelstev.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

V den volby do Národního shromáždění, do obcí, do zemských a okresních zastupitelstev jest zakázáno čepovati, podávati a prodávati nápoje alkohol obsahující do 18. hodiny.

Nekonají-li se volby v obcí, zákaz pro ni neplatí.

§ 2.

Ustanovení §u 29 zák. ze dne 31. ledna 1919, č. 75 Sb. z. a n., §u 32 zák. ze dne 29. února 1920, č. 123 Sb. z. a n., §u 31 zák. ze dne 14. dubna 1920, č. 330 Sb. z. a n., a u 31, zák. ze dne 14. července 1927, č. 126 Sb. z. a n., mění se dle ustanovení §u 1.

§ 3.

(1) Tento zákon nabývá účinností dnem vyhlášení.

(2) provésti jej přísluší ministru vnitra,

Důvodová zpráva.

Zákaz čepování, podávání a prodávání nápojů obsahujících alkohol v den před volbami a v den volby do Národního shromáždění, do obcí, do zemských a okresních zastupitelstev tak, jak dnes platí, je neodůvodněně přísný a míjí se ve svém poslání účinkem, jejž sleduje.

Poslední volby jasně ukázaly, že nelze, jej udržeti z mnoha důvodů.

K odst. 1. §u 1.

Již několik dní přede dnem zákazu obecenstvo se nemírně zásobuje alkoholickými nápoji, takže v oba dva dny, kdy zákaz platí, má ve svých domácnostech všech možných nápojů alkohol obsahujících a intenci zákona tak nemůže býti v pravém slova smyslu vyhověna. Zákon sleduje ten cíl, aby volič přistoupil k výkonu své občanské povinností střízliv s vědomím toho, co činí a aby nebylo lze na něho působiti alkoholem tak, že by nebyl svobodné vůle. Tohoto dosaženo bude jistě i tehdy, bude-li zákaz platiti jen v den volby, t. j. počínaje 24. hodinou v sobotu před vlastním dnem volby, a to jen do 18 hodin.

Do této doby volby jsou skončeny všude, takže není obavy, že by došlo k nepřístojnostem a protizákonným výstřelkům. Od úmyslu navrhnouti, aby zákaz čepovati, podávati a prodávati nápoje obsahující alkohol přestal působiti 2 hodiny po skončení skrutinia, jsme ustoupili proto, že nebylo by lze tento předpis dodržeti, neboť na př. ve Velké Praze skrutinium v jednotlivých volebních obvodech je skončeno v různou dobu; vznikl by proto zbytečný chaos. Doba 18ti hodinové platnosti zákazu je jistě postačující, neboť dosavadní zkušenost určí - neprodlužovati zbytečně omezování občanstva v jeho požadavcích, neboť jen tak vzniká úmysl zákaz obcházeti. Tomu má býti předloženou osnovou čeleno.

K odst. 2. §u 1.

Tímto ustanovením pamatuje osnova na případy, kdy podáním jediné kandidátní listiny volba v obci odpadne a nestává důvodu pro platnost zákazu.

Stav hostinský stávajícím neodůvodněně dlouho platným zákazem značně trpí, neboť volby konány jsou v neděli a hostinští i výčepníci přicházejí o největší tržbu týdenní za sobotu přede dnem volby a za neděli, kdy se volí. Ztráty hostinstva za posledních voleb odhadují se odbornými časopisy hostinskými na několik milionů.

Při restrikci zákazu na dobu do předlohy pojatou tyto ztráty byly by zmenšeny na minimum, pří čemž však intenci zákona bylo by plně vyhověno.

Návrh budiž přikázán výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností a ústavně-právnímu; ježto návrh zákona finančního nákladu nevyžaduje, netřeba navrhovati úhradu.

V Praze, dne 23. listopadu 1927.

A. J. Beneš, Pechmnan,

Mčoch, Mach, Beran, Horál, Hupt, Křemen, Pekárek, Vencl, Vávra, inž. Černý, Chlebounová, Náprstek, Anděl, Ostrý, Hýbner, Kyncl, Machník, Jiráček, Pelíšek,

Honzl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP