Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1927.

II. volební období. 5. zasedání.

1412.

Vládní návrh

Zákon

ze dne..............

kterým se stanoví doba nové organisace pro krajské soudy v Písku a v Plzni.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tamto zákoně:

§ 1.

(1) Doba šesti měsíců počínající dnem vyhlášení tohoto zákona, jest ve smyslu § 99 ústavní listiny dobou nové organisace pro krajské soudy v Plzni a Písku, jakož i pro okresní soudy jejich dosavadních obvodů.

(2) Dnem, kterým zahájí krajský soud v Klatovech svoji úřední činnost, stávají se soudcové a ostatní zaměstnanci ustanovení pro okresní soud v Klatovech, zaměstnanci krajského soudu v Klatovech.

§ 2.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr spravedlnosti v dohodě se zúčastněnými ministry.

Odůvodnění.

Vládním nařízením ze dne 11. srpna 1921, č. 277 Sb. z. a n., zřízen byl nový krajský soud a státní zastupitelství v Klatovech, a to pro obvod okresních soudů Klatovech, Nové Kdyni, Nýrsku a Plánici vyňatých z obvodu krajského soudu v Plzni a pro obvody okresních soudů v Sušici, Kašperských Horách a Hartmanicích, vyňatých z obvodu krajského soudu v Písku. Den počátku úřední činnosti nového krajského soudu stanoví ministr spravedlnosti.

Poněvadž budova klatovského krajinského soudu jest již v celku hotova a také práce s jeho vnitřním zařízením budou brzy skončeny, zamýšlí justiční správa stanoviti den počátku jeho činnosti tak, aby mohla býti zahájena na jaře roku 1928.

Jelikož zřízením nového krajského soudu se zmenší obvody a tím též částečně agenda krajských soudů v Plzni a v Písku, bude lze od obou těchto soudů, pokud to služební potřeba dovolí, přemístiti určitý počet zaměstnanci k novému krajskému soudu. Nutno ale počítati s možností, že o místa u tohoto soudu nebudou se hlásiti od krajských soudů v Plzni a Písku žádní, nebo nedosti kvalifikovaní uchazeči (dosavadní výzva soudců krajských soudů v Písku a Plzni, zda by se někteří z nich hlásili dobrovolně k novému krajskému soudu v Klatovech, neměla výsledku), takže bude třeba přikročiti k přemísťování z moci úřední. Pokud jde o nesoudcovský personál, může se tak státi v mezích již vydaných předpisů (na př. u pragmatikálních úředníků padle § 67 služ. pragm.).

Pokud jde o personál soudcovský, dána jest tato možnost předpisem § 2 zákona ze dne 26. dubna 1873, č. 62 ř. z., zachovaného v platnosti výslovné ustanovením § 48 org. zák. č. 217/'1896 ř. z., jenž stanoví, že každá teritoriální změna v obvodech dvou nebo více sborových soudů 1. stolice má pro soudce postižených soudů účinek změny v jejich organisaci, a to s hlediska nyní platného § 99 ústavní listiny. Poněvadž ale tento posléz zmíněný předpis stanoví výslovně, že soudcové mohou býti při nové organisaci proti své vůli překládáni na jiné místo jen po dobu zákonem stanovenou, jest této podmínce učiniti zadost a zvláštním zákonem stanoviti dobu trvání nové organisace zúčastněných krajských soudů v Plzni a v Písku.

To jest účelem navrhovaného zákona. I oba tato stanovena šesti měsíci; lze očekávati, že v této době bude možno definitivně provésti všechna personální opatření. Předpokládáť obsazení nového soudu soudcovským personálem především vydání řádné systemisace služebních míst u tohoto soudu podle zák. č. 103/26, jakož i vyhovění určitým formelním požadavkům předepsaným v zákoně o soudní instrukci (vypsání veřejné soutěže, projednání návrhů na obsazení míst nejdříve v personálních senátech sborových soudů a případně též soudu nejvyššího, projednání návrhů v ministerstvu spravedlnosti a na to u vlády a po případě u presidenta republiky). Nelze proto pomýšleti na stanovení kratší doby bez obavy, že by obsazení soudcovských míst nemohlo býti v kratší době provedeno a soudcům též v této době dekretováno.

Ustanovení § 1, odst. 2 jest nutným, aby bylo čelena pochybnostem, jak jest posuzovati soudce a zaměstnance ustanovené t. č. k okresnímu soudu v Klatovech s hlediska § 25, odst. 2 a § 49, odst. 2 org. zák. č. 217/1896 ř. z., jakmile krajský soud v Klatovech zahájí svoji činnost.

Vláda doporučuje, aby osnova tato byla přikázána v obou sněmovnách Národního shromáždění výboru ústavně-právnímu k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze, dne 13. ledna 1928.

Náměstek předsedy vlády:

Šrámek, v. r.

Ministr spravedlnosti:
Dr. Mayr-Harting, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP