Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období. 5. zasedání.

1420.

Naléhavá interpelace

poslanců dra Lva Wintra, Fr. Tomáška a soudruhů

vládě

o podloudném pašování zbrani do Maďarska.

Feudální kastou vedená politika našeho uherského souseda, kterou charakterisuje uvnitř nejtvrdší protidělnický a protiliberální režim, nepřestává dokazovati, že je stálým nebezpečím pro středoevropský a evropský mír. Jestliže pod tlakem hospodářské tísně, která přiměla ji v r. 1923 dožadovati se u Společnosti Národů mezinárodní sanace svých financí, tvářila se mírumilovně a přenechávala nenávistnou propagandu proti sousedům a nové Evropě nejrůznějším soukromým organisacím a spolkům, dokázaly události let následujících a zejména poslední události, že o mírové orientaci feudálního Maďarska nemůže býti řeči, že feudálními pány vedené oficielní Maďarsko dělí se o protimírovou práci s těmito neoficielními korporacemi a že je nezbytno vůči němu býti neustále na stráži.

Aféra penězokazecká, kterou byla Bethlenova vláda nejostudněji kompromitována, letošní aféra s falešnými notami a zejména tvář, již ukazuje feudální a nacionální Maďarsko v kampani Rothermerovské, dokazují výmluvně, že žádné prostředky nesou feudálním pánům Maďarska špatné, aby dosáhli cíle, kterým je rozbití nové demokratické střední Evropy s jejími svobodnými národy, s jejím sociálním zákonodárstvím a její pozemkovou reformou, kterým je obnovení maďarské integrity se starým jařmem nad nemaďarskými národy. Sledujíc tyto cíle, maďarská politika maďarského feudalismu a nacionalismu snaží se vytvořiti v Evropě náladu proti novému stavu věcí ve Střední Evropě tím, že překáží systematicky její konsolidaci a udržuje ji ve stavu neklidu ovlivňováním menšin a stálou nenávistnou propagandou. Je-li už tento Maďarskem pěstovaný alarmism nebezpečím ve střední Evropě, je tím větším nebezpečím systematické porušování odzbrojovacích klausulí trianonské smlouvy se strany Maďarska. Pokud byla v Budapešti mezispojenecká kontrolní komise, snažilo se Maďarsko nejrůznějším způsobem obcházet a sabotovati odzbrojovací své povinnosti, nyní, když mezispojenecká kontrolní komise byla odstraněna, soustřeďují feudální pánové Maďarska nezahaleně všechno k tomu, aby bez ohledu na mírovou smlouvu rozmnožili své vojenské síly a nashromáždili zásoby zbraní.

Novinářské zprávy registrovali už několikráte, že do Maďarska dopravují se zásoby zbraní z ciziny, Byly zaznamenány rafinované triky, kterých Maďaři používají, aby tyto zásilky unikly pozornosti veřejnosti. Bylo uvedeno, že dopravují zbraně a střelivo pod falešnými deklaracemi jako ovoce, že dirigují tyto zásilky do pohraničních stanic, aby při odhalení mohli svésti pátrání na falešnou cestu, bylo zaznamenáno, že cílem tu byly stejně pohraniční stanice československé jako rumunské.

Podařilo-li se ve velmi četných těchto případech maďarským činitelům obelstíti úřady průvozních zemí a uniknouti kontrole, která by odhalila jejich protimírová počínání, ve svatogothardském případě, který se udál 1. ledna tohoto roku, :byli přistiženi při činu. Rakouští celníci zjistili tu otevřením jednoho vagonu, že v bednách 5 vagonů zboží, označovaného jak součástky strojů, dopravovány jsou vlastně součástky strojních pušek. Uvedeme-li, že náklad těchto 5 vagonů přesahoval 60,000 kg, vynikne jasně, o jaká kvanta zboží tu šlo. Maďarští činitelé vyrukovali s tvrzením, že pašované vagony posílané z Verony maďarské obchodní firmě bratří Benkovičové, v maď. části Slovenského Nového Města, byly určeny do Varšavy. Poněvadž ovšem varšavská vláda velmi kategoricky tuto možnost popřela, není pochyby, že tu šlo o zbraně, které měly býti propašovány do Maďarska. V tomto případě dokázáno tedy evidentně, že Maďarsko nedodržuje ustanovení mírové smlouvy o odzbrojení a že zásobujíc se zbraněmi přes to, že není nikým ohrožováno, sleduje podezřelé a míru nebezpečné záměry.

Podepsaní se táží:

Jest československá vláda informována o svatogothardském případu a zná všechny jeho podrobnosti?

Co učinila tato vláda, aby byl případ svatogothardský do všech podrobností vyjasněn a co učinila; aby středoevropský mír, jehož se nebezpečně dotýká zásobování zbraněmi, které provádí Maďarsko, byl obhájen a rozkladná, míru nebezpečná činnost Maďarska znemožněna?

Co učinila československá vláda, a:by o případu byla informována správně zahraniční a mezinárodní veřejnost a zejména co učinila, aby mezinárodní orgány, pověřené kontrolou Maďarska, pokud jde o dodržování smluv, konaly svou povinnost?

V Praze, dne 17. ledna 1928.

Dr Winter, Tomášek, Hampl, Prokeš, Geršl, Johanis, V, Beneš, Biňovec, Pik, Klein, Svoboda, Jaša; R. Chalupa, Brožík, Brodecký, Stivín, dr Meissner, Remeš, dr Dérer, Kříž, inž. Nečas,

A. Chalupa, Koudelka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP