Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období. 5. zasedání.

1421.

Naléhavá interpelace

poslanců I: Hrušovského, Em. Špatného, J. Davida a druhů

vládě

o tajném zbrojení Maďarska.

Již po delší dobu kolují zprávy o tajném zbrojení, které provádí maďarský stát proti výslovným ustanovením mírové konference. Těmto zprávám dostala senového potvrzení incidentem, který udál sedne 1. Ledna 1928 na celní stanici rakousko-maďarské ve Svatém Gotthardu. Toho dne došlo do oné stanice pět vagonů zboží určeného pro Budapešť a deklarovaného jakožto součástky strojů. Rakouské celní úřady zjistily však při prohlídce vagonů, že ve vagonech jsou rozebrané strojní pušky v počtu několika tisíc kusů. Maďarští celníci po tomto zjištění převzali spěšně celou zásilku a odmítli vrátiti vagony rakouské celní exposituře. Tato pak na znamení protestu opustila stanici Sv. Gotthard.

Tento případ, který je v přímém rozporu jak s jasným ustanovením mírových smluv, tak i se základními pravidly mezinárodního styku, nasvědčuje, že Maďarsko soustavně zbrojí a to tajně proti svým sousedům, tedy pravděpodobně také i proti Československu.

Podepsaní dovolují se tázati se pana ministerského předsedy:

1. Jest ochoten sděliti jasné a spolehlivé informace, pokud byly zjištěny, o případu ve Sv. Gotthardě?

2. Jaká opatření činí vláda Československé republiky proti tomuto tajnému zbrojení Maďarska a ohrožování klidu a míru ve střední Evropě?

V Praze dne 17. ledna 1928.

Hrušovský, Špatný, David, Knejzlík, Buříval, Maudrý, Chvojka, Prášek, Zeminová, Slavíček, Langr, Mikuláš, Červinka, inž. Záhorský, dr. Patejdl, Sladký, Netolický, Lanc, Riedl, Bergmann, dr. Uhlíř, Pechmanová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP