Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období. 5. zasedání

1441.

Naléhavá interpelace

poslanců Al. Tučného, L. Pechmanové, H. Bergmanna, Fr. Langra a druhů

vládě

o zapatření osob přestárlých.

Zákonem čís,. 221/1924 byli z pojistné povinnosti pro invaliditu a stáří vyloučeni zaměstnanci, kteří překročili 60. rok věku. Až do roku 196 nebylo vlády v naší republice, která by neuznala nutnost těmto přestárlým osobám ze státních prostředků poskytovati podpory jako náhradu za to; že nejsou učastny na dobrodiní zákona o sociální pojištění. Důkazem toho jest, že byly už vypracovány dvě vládní osnovy, jež se pokoušely toto zaopatření přestárlých osob řešiti, druhá z nich dokonce byla předložena poslanecké sněmovně k positivnímu projednávání.

Sociálně-politický výbor rozhodl většinou o druhém vládním návrhu, že není způsobilým zaopatření toto uspokojivě provésti, zejména nepřijatelnou byla vázanost státní podpory přestárlých s chudinskou podporou obecní. Proto také návrh projednán nebyl a vláda se rozhodla předložiti návrh nový. Mělo se tak státi bez odkládání, aby do 1. července 1926, kdy v účinnost vešel zákon čís. 221/1924 bylo také uzákoněno zaopatření osob přestárlých.

Když byly patrny průtahy a když se objevovalo nebezpečí, že do vzpomenuté lhůty předloha nebude projednána, zástupce našeho klubu poslaneckého třikráte předložení vládní osnovy urgoval u vládních činitelů. Na každou urgenci dostalo se nám kladného ujištění. Ale přes všechny tyto sliby nepřipustila nynější vládní většina, aby zaopatření přestárlých bylo řešeno na podkladě iniciativních návrhů sociálně-politického výboru, a vláda své osnovy do této chvíle také nepředložila.

Jelikož v zájmu lidskosti nelze déle pasivně přihlížeti k těžkému životnímu údělu starých, zasloužilých, ale dnes už práce neschopných zaměstnanců a den ode dne roste počet těch, kteří ustanovením zákona čís. 221/1924 a oddalováním tohoto nutného doplňku k sociálnímu pojištění dělnickému ocitají se v zoufalé situaci, vydáni napospas hladu a milosrdenství bližních, tážeme se vlády Československé republiky:

1. Zná zlý osud přestárlých, neschopných další výdělečné práce?

2. Uznává staré závazky, aby bylo vyřízeno zaopatření těchto osob a chce splniti svoje několikráte opakované sliby a závazky?

3. Kdy chce konečně předložiti návrh, schopný uspokojivého vyřízení a postarati se o jeho projednání bez odkladu?

V Praze dne 25. ledna 1928.

Tučný, Pechmanová, Bergmann, Langr, Zeminová, Červinka, Knejzlík, dr. Franke, Moudrý, Mikuláš, David, Sladký, dr. Patejdl, Prášek, Lanc, Chvojka, Netolický, Hrušovský, Buříval, Procházka, dr. Uhlíř.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP