Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období. 5. zasedání

1446.

Návrh

poslanců Luďka Pika, Fanny Blatné a soudruhů,

aby byl vydán zákon. jimž se zavádí občanská kontrola nad výkonem trestu.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne....................,

jímž se zavádí občanská kontrola nad výkonem trestu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

U každé trestnice a u každého soudního vězní zřídí se komise, jež bude dohlížeti na výkon trestu.

§ 2.

Komsi volí pro vězení okresních soudů volení členové okresního zastupitelstva, pro vězení krajských soudů volení členové okresních zastupitelstev všech okresů ležících v obvodu krajského soudu, pro trestnice volení členové onoho zemského zastupitelstva, v jehož obvodu trestnice leží.

Počet členů komisí a podrobnosti týkající se provedení volby stanoví zemské zastupitelstvo, při čemž však dlužno dbáti zásady poměrného zastoupení.

§ 3.

Členové komise mají v každé době právo prohlédnouti si vězení, k jehož kontrole jest komise povolána, kontrolovati, zdali se dodržují zákonitá ustanovení o výkonu trestu a přijímati přání a stížnosti vězňů.

§ 4.

Nenapraví-li správa trestnice nebo vězení, přes to, že komise zakročila, porušení zákonitých ustanovení o výkonu trestu, zvláště odnímá-li nebo omezuje-li výhody příslušející politickým vězňům nebo zdráhá-li se odstraniti nespravedlivé krutostí výkonu trestu, komise má právo podati stížnost sborovému soudu první stolice, v jehož obvodu jest trestnice nebo vězení.

O této stížnosti rozhoduje smíšený senát, skládající se z dvou osob obsažených v listině porotců pod předsednictvím soudce, v ústním a veřejném líčení. Proti rozhodnutí jest přípustna zmateční stížnost, byl-li zákon porušen nebo nesprávně užit.

§ 5.

Dokud nenabude účinnosti zákon o organisaci politické správy, buďtež komise složeny na návrh politických stran poměrně podle jejích početnosti.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedením se pověřuje ministr spravedlnosti v dohodě s ministrem vnitra.

Odůvodnění.

Poslední dobou byly znovu vzneseny stížnosti na křiklavé zlořády v trestnících a věznících, zvláště na to, že se politickým vězňům odpírají výhody, které jím podle zákona přísluší. Demokratická republika nesmí trpěti takových poměrů. Účinnou kontrolu výkonu trestu, která jedině jest s to, aby zamezila nezákonitosti a nespravedlivé krutostí výkonu trestu, mohou vykonávati jen nezávislé orgány z obyvatelstva. Tento návrh jest určen k tomu, aby taková kontrola byla zřízena.

Navrhovatelé vědí, že v §u 4 ustanovené řízení o stížnostech proti výkonu trestu jest právnickou novinkou, jsou však přesvědčeni, že jen neomezená veřejnost kontroly může uklidniti obyvatelstvo, že se i trest, vykonává v duchu moderních a demokratických názorů.

Poněvadž členství v komisích, které navrhujeme, jest samozřejmě čestnou funkcí, nebudou s provedením tohoto návrhu spojeny žádné výdaje státu.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán ústavně-právnímu výboru.

V Praze dne 26. ledna 1928.

Pik, Blatny, Hampl, Stivín, Prokeš, Svoboda, Chalupník, Brodecký, Leibl, Srba, Remeš, Karpíšková, Johanis, Kaufmann, dr Czech, Pohl, Kírpal, Hackenberg, Schuster, Klein, Heeger, Jaša, Tayerle, Bechyně.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP