Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
5. zasedání.

1461.

Odpověď

minstra národní obrany

na interpelaci poslanců Majora, Čulena a soudruhů

o týrání vojáka Ludevíta Moravčíka od horského dělostřeleckého pluku v Báňské Bystřici (tisk 1424).

Vzhledem k tomu, že interpelace obsahuje udání; která zakládají skutkovou podstatu trestně stíhatelného činu, nařídil jsem vojenskému prokurátoru v Báňské Bystřici, aby s největším urychlením zavedl trestní vyhledávací řízení proti obviněným.

Po skončení soudního vyšetřování podám na tuto interpelaci definitivní odpověď.

V Praze dne 2. února 1928.

Ministr národní obrany:

Udržal, v. r.

Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
5. zasedání.

K čís.1461.

Dodatečná odpověď

minstra národní obrany

na interpelaci poslanců Majora, Čulena a soudruhů

o týrání vojáka Ludevíta Moravčíka od horského dělostřeleckého pluku v Báňské Šťavnici (tisk 1424).

Dodatkem k prozatímní odpovědi čís. tisku 1461 sděluji, že vojenský prokurátor zavedl vyhledávací řízení u divisního soudu v Bánské Bystřici na základě trestního oznámení velitele dělostřeleckého oddílu 260 již dne 9. ledna 1928.

Po skončeném trestním vyhledávacím řízení podal vojenský prokurátor obžalobu

1. na vojína Ludvíka Moravčíka pro zločin krádeže, jehož se dopustil tím, že odcizil vojínu Janu Mokoschovi ručník a pouzdro na zápalky a že se vloupal do uzamčeného kufru vojína Jana Trejtnara a odcizil mu peněženku v ceně 15.- Kč s částkou 180.- Kč, dále pro přečin svémocného vzdálení a pro kázeňský přestupek dle § 2 a) zákona č. 154/23.

2. na četaře Vladimíra Fillu, četaře asp. Ladislava Štefunka, vojína Martina Imriše, svobodníka Stěpána Kršku a vojína Jakuba Holoubka pro zločin veřejného násilí a pro přečin proti bezpečnosti těla.

Po provedeném hlavním přelíčení u divisního soudu v Bánské Bystrici dne 10. února 1928 odsouzen byl vojín Ludvík Moravčík kromě ztráty volebního práva do obcí na dva měsíce těžkého žaláře nepodmínečně, dále byli odsouzeni kromě ztráty práva volebního do obcí k žaláři a to Filla v době dvou měsíců, Štefunko šesti týdnů, Imriš a Krška v době po čtyřech týdnech podmínečně se zkušební dobou 2 roků. Vojín Holoubek byl od obžaloby zproštěn.

Při výměře trestu četaři Fillovi a Štefunkovi, vojínu Imrišovi a Krškovi, přihlížel soud k tomu, že se dali k činu strhnouti jednak provokativním chováním se Moravčíkovým, jeho obelháváním a výsměšnými údaji, jednak snahou, přispěti krádeží těžce poškozenému a chudému kamarádovi.

V Praze dne 7. března 1928.

Ministr národní obrany:

Udržal, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP