Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
6. zasedání

1497.

Naléhavá interpelace

poslance Josefa Hakena a soudruhů

vládě

o snížení drahotního přídavku vojínům.

Vládním nařízením ze dne Z. července. 1926, č. 100 Sb. z. a n., byly sníženy drahotní přídavky mužstva, ' jemuž není vojenská služba povoláním a ta vojínům bez hodnosti, svobodníkům, desátníkům a četařům o 1 Kč denně, rotmistrům o 2 Kč denně.

Toto vládní nařízení je nespravedlivé, neboť vláda strhuje drahotní přídavky pouze prostým vojínům a nižším poddůstojníkům a neučinila tak u vyšších důstojníků. Naopak, vysokým důstojníkům byly platy požitkovým zákonem značně zvýšeny.

Toto vládní nařízení Je neodůvodněné, neboť právě v poslední době po zavedení cel na zemědělské výrobky vzedmula se ohromná vlna drahoty. Nečiní-li vláda ničeho, a.by zdražování po travin a ostatních nutných potřeb znemožnila, je tím méně oprávněna snižovati žold vojínům.

Snížení žoldů odejmutím přídavku 1 Kč denně znamená pro vojíny z chudých a chudších rodin ohromné poškození. Jistě ani nikdo z členů vlády nebude tak smělý, aby mohl tvrditi, že vojín může býti živ pouze stravou než se mu na vojně předkládá. Každý ví, že tato strava musí býti doplňována z vlastních prostředků vojína či jeho rodičů.

Leč vojínovi se přímo přikazuje, aby si ze žoldu kupoval různé drobnosti, jež k udržování výstroje a výzbroje potřebuje. I ty byly zdraženy.

Snížení žoldu dotklo se silně života vojínova, poněvadž je nucen si odříci doplňování vojenské stravy pečivem, ovocem atd.

"Tvrzení vlády, že ťvojín nepociťuje případné zvýšení cen životních potřeb (naturálü, oděvu, ubytování), poněvadž výlohy ty nese vojenská správa, která ho tím opatřujeŤ Je nesprávné, Jako Je neodůvodněné druhé tvrzení, že ťzredukovaný drahotní přídavek plně na krytí oněch drobných potřeb, pro něž je určen, postačíŤ (odpověď vlády z 18. listopadu 1926 na interpelaci posl. Hakena v této věci tisk 725/III).

Je troufalostí, tvrdí-li vláda, že strava, již vojín v kasárnách dostává, plně k výživě postačí. Mladý člověk, jsoucí ve vývoji, při namáhavých výkonech, pochodech a cvičeních, jejichž tempa se stále zvyšuje, potřebuje nezbytně komisní stravu doplňovat. K nynější stravě, jež dostatečně potřeby těla neukojí, chybí přesnídávka, chybí svačina, ovoce atd.

Každé dítě ví, že vojín musí komisní stravu, Jež ne:ní dostatečná a jež též trpí Jednostranností, doplňovat. Ministerstvo národní obrany může lehce získati statistická data u jednotlivých oddílů o poštovních peněžních zásilkách určených vojínům. Nebudou úplní, poněvadž vojíni značnou část podpory rodičů dostanou na dlaň při dovolené.

Pro náhradní záložníky znamená vojenské cvičení zadlužení, poněvadž nízký žold při namáhavém cvičení mu naprosto nestačí k doplnění stravy.

Přistupuje-li k čím dále namáhavější službě vojenské, k pronásledování vojínů pro politické přesvědčení, v četných případech k hrubému zacházení Ještě i podvýživa a nedostatek není divu, že se stále zvyšuje počet sebevražd vojínů. Vojín nemůže být též necitelný k vykořisťování a bídě svých rodičů a sourozenců.

Ptáme se vlády:

1. Uznává vláda, že předpoklady pro snížení drahotního přídavka k žoldu vojínů, totiž pokles drahoty, se neuskutečnily?

2. Chce vláda popírati správnost údajů státního statistického úřadu o vzestupu cen životních potřeb?

3. Hodlá vláda ihned odvolati nařízení ze dne 7. července 1926 o odejmutí drahotních přídavků vojínům?

V Praze dne 13. března 1928.

Haken, Zoufalý; Wünsch, Kolláriková, Cibulka, Sedorjak, Haiblick, Čermák, Major, Kršiak, Neurath, Vrtaník, Hruška, Škola, Šafranko, Kopasz, Śliwka, Jílek, Štětka, Juran, dr. Stern, Dědič, Bolen.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP