POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
6. zasedání.

1608.

Návrh

poslance F. Staňka a druhů

na poskytnutí státní pomoci postiženým krupobitím na okresech jihlavském, třešťském, telečském a počáteckém.

V neděli dne 20. května t. r. postižena byla velká část okresů jihlavského, třešťského, telečského a počáteckého zhoubným krupobitím, které velmi těžce poškodilo veškeré hospodářské plodiny a z části úplně zničilo slibnou úrodu. Nejvíce postiženy jsou na Moravě obce: Jihlávka, Horní Dubenky, Kaliště, Mikovec, Nová Ves a okolní obce, na okrese počáteckém pak: Heřmaneč, Počátky, Rymberk, Cholunná, Stojčín, Leskovec a okolní obce. Největší škody způsobeny na ozimech, které zničeny z 90 až 100% a zemědělcům nezbylo než ozimy zaorati a na místo nich nasíti náhradní plodiny, aby alespoň docíleno bylo náhradní sklizně. Taktéž velmi těžce poškozeny byly jaře. Počasí po krupobití až do dneška je však velmi nepříznivé vývoji hospodářských rostlin, takže dnes jest již téměř jisto, že ani jařiny nedají žádného výnosu a že náhradní plodiny naseté na místě zaoraných ozimů svým výnosem nezaplatí snad ani práci a náklady spojené s jejich zasetím. Stejně i pícniny postiženy byly jak krupobitím tak i suchem.

Situace postižených zemědělců je neobyčejně svízelná a u některých je přímo ohrožena jejich existence. Zemědělec na českomoravské vysočině má i v normálních letech velmi těžký život, neboť chudá půda dává i za příznivých okolností velmi malou náhradu za celoroční práci a náklady spojené s jejím obděláváním. Poměry v postižených obcích jsou.tím horší, že většina těchto obcí byla postižena krupobitím i loňského roku.

Nemá-li dojíti k ohrožení, ano i ke zničení celé řady existencí samostatných zemědělců je rychlá státní pomoc nezbytná a nutná.

Z těchto důvodů navrhují podepsaní, aby poslanecká sněmovna se usnesla uložiti vládě, aby na zmírnění škod způsobených krupobitím na okresích: jihlavském, třeštském, telečském a počáteckém provedla, následující opatření:

1. dala škody, pokud se tak již nestalo, úředně vyšetřiti a zjistiti;

2. prominula postiženým předepsané daně na rok 1928 včetně daně z obratu;

3. bezúročně posečkala a u nejpotřebnějších i odepsala starší, dosud nezaplacené daně;

4. dala pokyn k zahájení akce na opatření osiva, steliva a umělých hnojiv pro postižené a povolila co největší slevy při dovozu těchto potřeb na železnicích;

5. dala pokyn Státnímu pozemkovému úřadu, aby nevymáhal zaplacení, ale naopak bezúročně posečkal nevyrovnané dosud splátky na přídělovou cenu drobným nabyvatelům půdy, kteří byli poškozeni krupobitím;

6. provedla nouzové práce jmenovitě stavby cest a silnic a tak opatřila postiženým zaměstnání a výživu;

7. poskytla účinnou a rychlou peněžní pomoc alespoň těm poškozeným, jejichž existence je vážně ohrožena.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému.

V Praze dne 22. května 1928.

Staněk,

Nejezchleb-Marcha, dr. Černý, dr. Králík, Doležal, Kocsis, dr. inž. Botto, Křemen, Branecký, Prokůpek, Šoltys, dr. Slávik, Bečák, Mašata, dr. Viškovský, Bradáč, Beran, Molík, Mach, Vencl, Chlebounová, Haupt.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP