POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.
6. zasedání.

1686.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.................................1928,

kterým se povoluje vrácení dané z obratu nebo přepychové a daně přepravní vývozním podnikům průmyslovým.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Ministr financí se zmocňuje, aby vývozním podnikům průmyslovým nebo sdružením takových podniků vrátil zcela nebo částečně

1. daň z obratu nebo daň přepychovou, zaplacené z dodávek surovin a polotovarů, které vývozní podniky průmyslové upotřebily k zpracování na zboží, vyvezené do ciziny, nebo kterých použily jako součástky při výrobě zmíněného zboží nebo jako obalu při vývozu zboží;

2. daň přepravní, zaplacenou za přepravu zboží, vyvezeného do ciziny a za přepravu surovin a polotovarů, potřebných k výrobě zboží, vyvezeného do ciziny.

(2) Podmínkou vrácení daní podle odst. 1. jest, že daně tam uvedené tvoří takovou složku, že je tím ohrožena soutěživost některého průmyslového odvětví při vývozu.

§ 2.

Komu, v jaké výši, jakým způsobem a za jakých podmínek se daň (paušál) vrátí, stanoví v každém jednotlivém případě ministr financí v dohodě s ministry zemědělství nebo obchodu.

§ 3.

Zákon tento nabude účinnosti dnem vyhlášení; ministru financí se ukládá, aby jej provedl v dohodě s ministrem zemědělství nebo obchodu.

Odůvodnění.

Daň z obratu, daň přepravní a daň z uhlí zatěžují výrobky průmyslové před jejich dokončením, tvoří součást výrobního nákladu a ceny, a to i tenkráte, když je produkt vyvážen do ciziny. Tím ztěžují tyta daně konkurenci s cizinou při vývozu výrobků tuzemských v těch případech, kde cizina takových daní bud vůbec nemá nebo nemá tak vysokých.

Daně tyto tvoří mnohdy velkou část daňového zatížení produkce, což ve státě tak význačně exportním jako je stát československý jistě není v souladu s touto hospodářskou konstrukcí země.

Úplné odbourání těchto daní není z důvodů budžeterních tou dobou možno, možno jest však poskytnouti úlevu potud, pokud je ohrožena,soutěživost s cizinou, a to v té formě, že by se vrátila daň, zatěžující výrobky do ciziny vyvážené.

Ohledně daně z uhlí bylo již v čl. V. zák. ze dne 1. července 1926, č. 116 Sb. z. a n. dáno zmocnění ministru financí, aby vrátil daň uhelnou výrobcům zboží, vyváženého do ciziny, při jehož výrobě tvoří daň z uhlí takovou složku, že je tím ohrožena soutěživost při vývozu.

Účelem této osnovy je čeliti hospodářským krisím, které občas se objevují v některých hospodářských odvětvích, působí nezaměstnanost a mají vliv na státní rozpočet nejen tím, že způsobují úbytek příjmů daňových, nýbrž i tím, že stát je nucen vypláceti podpory v nezaměstnanosti. K tomu účelu zmocňuje se ministr financí, podobně jako se to stalo při dani z uhlí, vrátiti daň z obratu nebo přepychovou a daň přepravní, pokud daněmi těmito je ohrožena soutěživost průmyslových výrobků při vývozu.

Nárok na vrácení daní těchto se poskytuje vývozním podnikům anebo,sdružením takových podniků proto, že vrácení daně lze z důvodů administrativně technických lehčeji provésti, vrací-li se daň sdružení vývozních podniků a tyto pak obstarají rozvržení vrácené daně samy. Ponechává-li osnova rozhodnutí o výši daně, která se má vrátiti, ministru financí, děje se tak proto, že třeba v každém jednotlivém případě posouditi rozsah krise a její vliv na soutěživost s cizinou. Rozhodnutí o bližších podmínkách, za kterých se daň vrátí, nutno ponechati rovněž ministru financí, poněvadž podmínky tyto z důvodů administrativní techniky třeba stanoviti v jednotlivých výrobních odvětvích rozdílně.

Vláda doporučuje, aby osnova byla v obou sněmovnách přikázána rozpočtovému výboru ku podání zprávy.

V Praze dne 28. června 1928.

Náměstek předsedy vlády:

Šrámek v. r.

Za ministra financí ministr obchodu:
Inž. L. Novák v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP