POSLANECKÁ SNĚMOVNA n. s. r. č. 1928.

II. volební období.
6. zasedání.

1693.

Odpověď

ministra pověřeného vedením ministerstva zásobování,

ministra obchodu a ministra spravedlnosti

na interpelaci poslanců Fr. Zeminové, H. Bergmanna, E. Špatného a druhů

o neobyčejném zdražování ovoce licitováním při veřejných dražbách ovoce (tisk 1592).

Ministerstvo pro zásobování lidu vždy plně oceňovalo význam ovoce a zeleniny pro lidskou výživu a snažilo se i při volném obchodu, aby ceny ovoce a zeleniny byly úměrné příjmům.širokých vrstev lidových a trhy na ovoce a zeleninu dostatečnou měrou bezvadným zbožím zásobeny.

Význam konsumu zeleniny ocenilo ministerstvo pro zásobování lidu také tím, že se aktivně súčastnilo propagace zvýšeného konsumu zeleniny a z ní připravovaných jídel na loňské hospodářské výstavě.

Ministerstvo pro zásobováni lidu věnovalo vždy bdělou pozornost dražbám ovoce na stromech, majíc snahu, aby jeho zdražováni bylo již v zárodku čeleno. Také letos nařídilo včas všem úřadům pro potírání lichvy, aby vysílaly kontrolní orgány na dražby velkých sadů k zamezení spekulativního vyhánění vyvolacích cen do výše a k dozoru nad tím, aby dražeb se súčastnily jen oprávněné osoby.

V mnoha případech bylo učiněno trestní oznámení proti těm, kdož se súčastnili dražeb ovoce bez živnostenského oprávnění, nebo bez zvláštního povolení ve smyslu § 10 vládního nařízení číslo 516/1920 Sb. z. a n.

Ceny červeného ovoce na stromech při dražbách docílené jsou pochopitelně různé již vzhledem k rozmanitým druhům ovoce, čímž nutno vysvětliti ojedinělé výstřelky cenové.

První zásilky červeného ovoce došlé na trhy docilovaly sice jako každoročně poměrně vysokých cen pro svou dočasnou vzácnost; ceny však již značně klesly, a ježto úroda třešní jest dobrá, lze doufati, že budou ceny na trzích obzvláště při trvajícím krásném počasí velkými nabídkami tohoto druhu ovoce stlačovány ještě více.

Ministerstvo pro zásobování lidu jsouc vedeno snahou, aby se ovoce dostalo i nejširším vrstvám obyvatelstva za ceny přístupné, uložilo znovu všem lichevním úřadům, aby cenám ovoce nejenom při jeho prodeji na stromech, nýbrž i při prodeji v drobném věnovaly zvýšenou pozornost a potíraly energicky snahy po stanoveni cen neodůvodněně vysokých.

Pro špatný odkvět ovocného stromoví a dlouho trvající mrazy bude letos místy úroda ovoce, zejména švestek, podprůměrnou: Z té příčiny koná se již nyní rozsáhlé šetření o letošním stavu sklizně, a budou podniknuty kroky u kompetentních úřadů, aby trhy velikých měst a průmyslových středisk poskytnutím dopravních výhod (na př. připojováním vagonů ovoce k osobním vlakům) byly dostatečně zásobeny; dále aby zákazem dopravy peckového ovoce v hermeticky uzavřených bedničkách místo vzdušných proutěných koších vyvarovalo se ztrátám, jež by vznikly zhnitím ovoce.

Aby pak prodej levného a dobrého ovoce co nejvíce se rozšířil, podporuje ministerstvo pro zásobování lidu v mezích své kompetence prodej ovoce a zeleniny pojízdními stánky, ježto zejména v Praze v celých ulicích, ano i na velkých náměstích není lidového prodeje ovoce.

Vývoz ovoce všeho druhu (č. p. 37) byl uvolněn vyhláškou ministra obchodu ze dne 26. července 1927, čís. 107.183, (Úřední list ze dne 29. července 1927, č. 173) s účinností od 8. srpna 1927.

Stalo se tak na základě rozhodnutí ministerské rady, která se usnesla uvolniti vývoz určitých zemědělských výrobků se zřetelem k očekávanému praktickému uvolnění jich dovozu maďarskou smlouvou.

Dnes, kdy právě v Ženevě jedná se v zásadě o úplné odstraněni povolovacího řízení, nelze vývoz ovoce přeřaditi zpět do povolovacího řízení. Ostatně překáží tomu i zákon ze dne 19. ledna 1922, č. 25 Sb. z. a n., který nařizuje postupnou likvidaci povolovacího režimu.

Na základě listiny I. obchodní smlouvy s Maďarskem, jest dovoz ovoce ex 37 z Maďarska do Československé republiky formálně sice dosud v povolovacím řízení, ale možno ovoce všech druhů v jakémkoliv množství dovážeti bez povolovací resp. ohlašovací listiny, což prakticky znamená dovozní volnost. Táž úleva přiznána byla téměř všem evropským státům a i mnohým mimoevropským; jest tudíž dovoz ovoce do Československé republiky nejen z Maďarska,. ale i ze všech sousedních; ano i ze vzdálenějších států prakticky úplně volný.

Pokud jde o ochranu obyvatelstva před spekulativním zdražováním ovoce, zeleniny, luštěnin, mléka a všech ostatních nezbytných životních potřeb, budou v mezích platných zákonů veškeré k tomu směřující činy, zejména pak pletichy, způsobilé stupňovati cenu předmětů spotřeby, stihány, v předpokladu ovšem, že budou oznámeny konkrétní případy takového spekulativního zdražování.

V Praze dne 10. července 1928.

Ministr

pověřený vedením ministerstva

pro zásobování lidu:

Černý, v. r.

Ministr obchodu:
Ministr spravedlnosti:
Inž. L. Novák, v. r.
Dr. Mayr-Harting, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP