Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.
II. volební období.
6. zasedání.

1711

Naléhavá interpelace

poslance V. Johanise a soudruhů

ministrovi veřejných prací a ministrovi financí,

že se nevyplácí mzda za státní svátky 1. květen a 28. říjen dělnictvu zaměstnanému u státního báňského podniku v Příbrami.

Za Rakouska byly dělnictvu, zaměstnanému u státního báňského podniku v Příbrami, vypláceny mzdy za t. zv. volné směny (svátky) v den Sv. Prokopa a v den 18. srpna, kdy byly býv. císaře narozeniny. Od samostatnosti Československé republiky se 4. července (v den t. zv. Sv. Prokopa) a 18. srna pracuje a až do roku 1926 byla vyplácena mzda za 1. květen a 28. říjen jako za státní svátky.

V roce 1927 mzda za 1. květen dělnictvu, zaměstnanému u státního báňského podniku v Příbrami, vyplacena nebyla a přednosta závodu pan inž. Bartoš odůvodnil to tím, že byla neděle, dělníci že prý nic neprozaháleli a proto že prý jim mzda nepatří.

Odepřenou výplatu mzdy za 28. říjen odůvodňuje správa státního báňského podniku v Příbrami tím, že prý mzda patří jen dělnictvu, které náleží pod kolektivní smlouvu, připadne-li svátek státní 28. října mimo neděli. Protože dělnictvo státního báňského podniku v Příbrami ujednanou kolektivní smlouvu nemá, náhrada za státní svátek 28. října se mu také nevyplácí.

Takto neudržitelně vykládá správa státního báňského podniku v Příbrami v dohodě s ministerstvem veřejných prací ustanovení o státních svátcích, k čemuž by se nesnížil žádný soukromý podnikatel, u něhož panují pro dělnictvo nejhorší výdělkové a pracovní poměry.

Jednání o otázce svrchu uvedené dostalo se 31. května 1928 do správního sboru státních báňských podniků, kde, ač bylo velkou částí členů uznáváno za nutno vypláceti mzdu za 1. květen a 28. říjen, přece se majorita pro tento návrh nenašla, protože zástupce ministerstva financí pohrozil vetováním tohoto vyplácení mzdy. Jest pozoruhodno, že když jde o jiné kruhy než dělnické, že si zástupce ministerstva financí tak úzkoprse nepočíná.

Pan ministr dr. Spina byl poslancem V. Johanisem vyrozuměn dopisem z 11. června 1928, že se mzda za státní svátky 1. květen a 28. říjen u státního báňského podniku v Příbrami nevyplácí. Neodpověděl však. Jest charakteristické, že v tak vážné věci, o jakou v tomto případě jde, ministr poslancův dopis nejen věcně nevyřídí, ale ani naň neodpoví. To vše se děje u podniku, který má pro veřejný státní zájem tak mimořádnou důležitost a kde jsou i jinak špatné výdělkové poměry, zejména u dělnictva smluvního.

Z těchto důvodů se podepsaní táží:

1. Ví pan ministr veřejných prací, že ża 1. květen a 28. říjen jako státní svátky se dělnictvu, zaměstnanému u státního báňského podniku v Příbrami, vyplácení mzdy odpírá?

2. Ví pan ministr financí, že zástupce tohoto úřadu ve správním sboru stát. báňských podniků pohrozil vetováním pro případ, že by sbor doporučil vyplácení mzdy dělnictvu za tyto dny?

3. Jsou oba páni ministři ochotni učiniti co nejdříve opatření, aby, jako u většiny soukromých podniků, i u státního báňského podniku v Příbrami dělnictvu mzda za 1. květen a 28. říjen se vyplácela?

V Praze dne 10. července 1928.

Johanis,

Stivín, Brodecký, Svoboda, V. Beneš, Klein, inž. Nečas, Tomášek, Biňovec, Jaša, dr. Dérer, Kříž, Geršl, Tayerle, R. Chalupa, Bechyně, Chalupník, Hampl, Bečko, dr. Meissner, Brožík, Prokeš, Remeš, Koudelka, dr. Winter.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP