Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.
II. volební období.
6. zasedání.

Tisk 1717.

Návrh

poslanců Frant. Staňka, Boh. Bradáče, dr inž. Botto, Frant. Mašaty, dr K. Viškovského a druhů

na pomoc zemědělcům postiženým živelními pohromami v roce 1928.

Opětně hlášeny jsou letošního roku z četných krajů našeho státu rozsáhlé živelní pohromy, při nichž krupobitím, povodněmi, větrnou smrští a pod. ničena je úroda a majetek zemědělců na mnoha místech úplně; postiženy byly kraje v Čechách, na Moravě, Slovensku a Podkarpatské Rusi jak dosvědčují četné návrhy a interpelace jednotlivými členy Národního shromáždění již podané. Tak byly postiženy na př. okresy:

V Čechách: Jindřichův Hradec, Nová Bystřice Dolní Kralovice, Humpolec, Přibyslav, Třeboň, Týn nad Vltavou, České Budějovice, Český Krumlov, Mladá Vožice, Rychnov nad Kněžnou, Kostelec n Orlicí, Jaroměř, Sobotka Mladá Boleslav, Žamberk Vlašim, Pacov, Mělník, Bělá pod Bezdězem;

na Moravě: Jihlava, Trešť, Telč, Dačice, Třebíč, Velké Meziříčí, Mor. Budějovice;

na Slovensku a Podkarpatské Rusi: Užhorod, Mukačevo, Iršava, Trebišov, Sobránec, Levice, Nová Baňa, Hronský Sv. Kříž, Zvolen, Banská Bystrica.

Živelní pohromy, které v posledních letech vždy v takovém rozsahu postihly celé kraje našeho státu, byly příčinou, že Národní shromáždění bylo nuceno projednávati návrhy svých členů, v nichž upozorňováno jest na velikost té které pohromy. Snahou Národního shromáždění bylo přivoditi usneseními svými takový stav, aby - když již živelní pohromě nelze vůbec zameziti - bylo jednak alespoň částečně čeleno příčinám ohromných škod, jež při živelních pohromách vznikají, jednak aby byl zmírněn osud postižených.

Ve směru prvním přijat byl Národním shromážděním zákon ze dne 15. října 1925, č. 227 Sb. z. a n. o státní pomoci při živelních pohromách a o opatření k zamezení škod při živelních pohromách v budoucnosti.

Uskutečniti intenci tohoto zákona, totiž úpravou vodních toků podle celkového samostatného plánu, nelze však během jednoho neb několika nejbližších let. Již z povahy věci a vzhledem k velikosti nákladů, jež provádění tohoto zákona vyžaduje, jest zřejmo, že může býti zákon tento prováděn toliko postupně během dlouhé rady let, takže ochrana našim krajům z ustanovení tohoto zákona pro nejbližší dobu jest celkem malá.

Ve směru druhém, aby totiž zmírněn byl krutý osud postižených, usneslo se také již Národní shromáždění na zákonných opatřeních a to na zákoně ze dne 4. července 1923 č. 149 Sb. z. a n. o zřízení fondu pro účely veřejného živelního pojištění, dle něhož věnována pro účely veřejného živelního pojištění částka Kč 50,000.000.-, později redukovaná zákonem ze dne 25. září 1924, č. 219 Sb. z. a n. na Kč 40,000.000.-, neboť obnosu Kč 10,000.000.- mělo býti použito k akcím ve prospěch postižených živelními pohromami v roce 1924. Zákon tento nebyl však dosud proveden.

Dále dle zákona o přímých daních ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n. a zákona o poskytování podpor při živelních pohromách ze dne 14. června 1927, č. 118 Sb. z. a n byl zřízen u Zemědělských rad zvláštní fond, z něhož se budou poskytovati podpory zemědělcům postiženým živelními pohromami po 1. lednu 1928 a to buď ve formě náhrady pozemkové daně nebo nouzové podpory.

Leč již nyní z rozsahu letošních živelních pohrom je zřejmo, že ani tyto zákony nepřinesou našim krajům úměrné a spravedlivé odškodnění za následky živelních pohrom, ježto prostředky, jež dává zákon pro účel ten k disposici, nemohou naprosto postačiti.

Je nesporno, že živelní pohroma je pro každého zemědělce bez rozdílu nezaviněnou katastrofou; vždyť zemědělec investuje práci i peníze, aby vypěstoval náležitou úrodu a tu často právě přede žněmi bývá veškeré ovoce jeho práce a snažení živelní pohromou zničeno, takže není pak opravdu možno, aby zemědělec dostál svým povinnostem a závazkům, ať veřejným neb soukromým. Zvláště kritickou stává se situace pro ty, kdož obdrželi v posledních letech příděly z pozemkové reformy, když nemají, z čeho by povinné splátky uhradili a existenci svoji udrželi.

Je tudíž zřejmo, že je nezbytno přikročiti k dalšímu řešení otázky pomoci postiženým živelními pohromami, což může se pro tuto dobu státi toliko zákonnou úpravou otázky zveřejnění živelního pojištění. Již při projednávání shora citovaných zákonů, jakož i při projednávání návrhů na pomoc postiženým živelními pohromami podávaných každoročně cleny Národního shromáždění, bylo zřejmo, že Národní shromáždění dřívějšími zákonnými ustanoveními řeší otázku pomoci postiženým toliko částečně a že vyřešení této otázky spočívá na zveřejnění živelního pojišťování (kterážto zásada byla již v příslušných resolucích několikráte jednomyslně schválena jak ve výboru tak i ve schůzích poslanecké sněmovny).

Vzhledem k tomu navrhují podepsaní:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby:

1.) dala škody vzniklé živelními pohromami v roce 1928 neprodleně vyšetřiti a dle platných dnes ustanovení zákonných zavésti příslušné řízení jednak za účelem odpisu, pokud se týče náhrady eventuel. posečkání daní včetně daně z obratu, a to jak daní běžných, tak i dlužných daní starších, jednak za účelem poskytnutí nouzové pomoci zejména též opatřením osiva krmiva, steliva, umělých hnojiv a pod.;

2.) uložila Státnímu pozemkovému úřadu, aby bezúročně posečkal s vymáháním dlužných splátek na přídělové ceny drobných nabyvatelů půdy, kteří byli postiženi živelní pohromou;

3.) v okresích nejvíce postižených podnikla nouzové akce pro úpravu a stavbu silnic a cest, aby tak dáno bylo postiženým zaměstnání a výživa;

4.) neprodleně předložila Národnímu shromáždění k ústavnímu projednávání osnovu zákona o zveřejnění živelního pojištění, pokud se týče, aby provedla zákon ze dne 4. července 1923, č. 149 Sb. z. a n. o zřízení fondu pro účely veřejného živelního pojištění.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému.

V Praze, dne 11. července 1928.

Staněk, Bradáč, dr inž. Botto, Mašata, dr Viškovský, Chlebounová, Křemen, Molík, dr Zadina, inž. Hrdina, dr Hnídek, Beran, Dubický, Doležal, Honzl, Mach, Macek, dr Černý, Tůma, Bistřický, Nejezchleb-Marcha, Molík, Petrovic, dr Halla, dr Králík, Šoltys, Malík, Bečák, Machník.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP