POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.
II. volební období.
6. zasedání.

1737.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců Jána Bečko, dra Ivana Dérera a soudruhů o katastrofální povodni v obci Osrblie (tisk 1660).

Průtrží mračen byla v roce 1927 způsobena v údolí Osrblianském místní povodeň. Obec Osrblie, která leží přímo při korytu potoka Osrblianky, do kterého právě poblíže obce ústí několik menších údolí ťTaichova, Kamenisté a TomasovoŤ, byla ohrožena potud, že z rozsáhlých osadnických pastvin v údolích Taichovo a Kamenisté, kteréžto pastviny jsou přetížené, zanedbané a využité, na více místech byly vyryty menší stružky, kterými se hrnul štěrk a písek do koryta potoka Osrblianky. Tím byl potok zanesen, takže bylo vytvořeno nové koryto. Při tom byla pouze poškozena zahrádka, postavená na nánosu přítoku z Kamenistého údolí.

Pokud jde o zanesení údolí dřevem, udržuje ředitelství státních lesů a statků údolí Osrblianské v řádném stavu, potok jest každoročně od odpadků a dřeva čištěn, již z důvodu, že údolím vede lesní dráha, která by byla ohrožena.

V záležitosti této povodně byla podána dle usnesení obecního zastupitelstva obce Osrblie z 25. září 1927 žádost o radu a pomoc župnímu úřadu ve Zvoleni. Ředitelství státních lesů a statků v Báňské Bystřici, které nebylo možno činiti zodpovědným za škody způsobené živelní pohromou, a které nemá žádných úvěrů pro podobné akce a náhrady škod, navrhlo, aby byla jednoduchým opatřením voda svedena do původního koryta, kteréžto práce bylo možno snadno provésti místním obyvatelstvem tím spíše, že ředitelství bylo ochotno při ochranných pracích spolupůsobiti a státní pozemky vlastním nákladem zajistiti.

K provedení návrhu ředitelství však nedošlo.

V záležitosti nové povodně v roce 1928 došla ředitelství 22. května 1928 pouze žádost několika občanů o převedení potoka do původního koryta, ježto pozemky jsou nárazem vody podmílány a obytné domky jsou ohroženy. Domky ty však vůbec poškozeny nebyly, aniž byla způsobena v interpelaci, uvedená značná škoda.

K podání těchto žadatelů zařídilo ředitelství již 4. července 1928, dle původního svého návrhu, aby byl upraven pravý břeh hraničící se státním pozemkem, při čemž doporučilo místním občanům, aby i svůj břeh levý podobně upravili. Pokud jde o cestu vedoucí přes obec a mošt, nejsou komunikace ty správou státních lesů téměř vůbec používány, ježto údolím vede lesní dráha, po které se výhradně provoz lesních produktů děje. Nelze tudíž udržování a provedení ochranných prací požadovati pouze od ředitelství, které poměrně malé škody, povodní dosud způsobené, nezavinilo.

Ředitelství státních lesů a statků v Báňské Bystřici učinilo v daném případě, přidržujíc se ovšem svých práv a zájmů, vše, oč bylo žádáno a co jest jeho povinností, muselo však trvati na tom, aby i obec v poměru majetkového práva své povinnosti dostála.

Ministerstvo zemědělství je však ochotno, předpokládajíc součinnost a finanční účast obce, učiniti svými zemědělsko-technickými orgány vhodná opatření, aby při dalších živelních pohromách byly soukromé pozemky a zejména budovy dostatečně ochráněny.

V Praze dne 16. srpna 1928.
Ministr zemědělství:
Dr. Srdínko, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP