§ 37.

§ 62, odst. 1. zákona č. 221/1924 57. z. a n. mění se a zní:

(1) Představenstvo volí ze sebe nadpoloviční většinou odevzdaných hlasů starostu a náměstka jeho na čtyři roky. Neobdrží-li při první volbě nikdo většiny, je konati užší volbu mezi kandidáty, kteří obdrželi nejvíce hlasu. Zvolen je ten, kdo soustředil na sebe největší počet platných hlasů. Soustředí-li se i při druhé volbě na dva nebo více kandidátů stejný počet hlasů, rozhodne mezi nimi los.

§ 38.

§ 63 zákona č. 21/1924 Sb. z. a n. mění se takto:

Představenstvo spravuje a zastupuje nemocenskou pojišťovnu ve všech věcech, jež nejsou zákonem nebo stanovami vyhrazeny usnesení společné schůze představenstva a dozorčího výboru nebo sboru delegátů nebo jiným orgánům pojišťovny.

§ 39.

§ 64 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. mění se takto:

(1) Dozorčí výbor nemocenské pojišťovny čítá dvanáct členů.

(2) Tři členy dozorčího výboru volí sbor delegátův [§ 56, písm. a); devět členů dozorčího výboru volí zaměstnavatelé, jejichž zaměstnanci jsou u pojišťovny povinně pojištěni.

(3) Na tuto volbu jest obdobně použíti ustanovení §§ 33 až 55 s těmito úchylkami:

a) z volebního prává a z volitelnosti jest vyloučen - mimo případy uvedené v § 33 -zaměstnavatel, jenž byv osobně upomenut, ve lhůtě aspoň sedmi dnů, v upomínce dané, nezaplatil pojistného splatného déle nežli tři měsíce;

b) nevolí se delegáti, nýbrž členové dozorčího výboru přímo;

c) kandidátní listinu musí podepsati aspoň dvacet voličů;

d) zaměstnavatel má tolik hlasů, kolik povinně pojištěných zaměstnanců vykázal ve výkaze uvedeném v § 37;

e) voleni mohou býti také osoby zastupující podle stanov osoby hromadné, i když náležejí do skupiny pojištěnců, jakož i ředitelé a správcové podniků, zaměstnávajících pojištěnce podle tohoto zákona;

f) voliti se může také tak, že hlasovací lístky budou odesílány volební komisi poštou.

(4) Za společnosti a osoby právnické hlasuje, koho určily osoby oprávněné zastupovati osobu hromadnou.

(5) U okresních nemocenských pojišťoven, jež mají také pojištěnce ze zaměstnanců zemědělských a lesních (§ 25, odst. 2., ve znění této novely), musí se dostati zaměstnavatelům těchto pojištěnců aspoň jednoho členství (náhradnictví) v dozorčím výboru a zaměstnavatelům z oboru živností netovárních rovněž aspoň jednoho členství (náhradnictví) v dozorčím výboru, u ostatních okresních nemocenských pojišťoven pak zaměstnavatelům z oboru živností netovárních aspoň tří členství (náhradnictví) v dozorčím výboru.

§ 40.

§ 66 zákona č. 21/1924 Sb. z. a n. mění se takto:

(1) Dozorčí výbor jest povolán dohlížeti k přesnému zachovávání zákona, stanov a jinakých předpisův a k celkovému hospodaření pojišťovny a k tomu cíli přezkoumávati účtování, správu pokladny a výroční právu představenstva s účetní závěrkou a podává zprávu sborů delegátův o tam, co shledal. Zaměstnanci nemocenské pojišťovny jsou povinni podávati dozorčímu výboru vysvětlení a doklady potřebné k výkonu jeho pravomoci.

(2) Nevyhoví-li představenstvo výtkám dozorčího výboru, jest o tom vyrozuměti Ústřední sociální pojišťovnu.

§ 41.

Za § 67 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se vsune jako § 67 a) toto ustanovení:

Společná schůze představenstva a dozorčího výboru.

(1) Usnesení společných schůzí představenstva a dozorčího výboru se vyhražuje:

a) usnášeti se o změně stanov (§ 71);

b) usnášeti se o vymáhání nároků, které vznikly pojišťovně proti členům představenstva nebo dozorčího výboru z jejich úřadování; zmocněnce pro vymáhání těchto nároků jmenuje ústřední sociální pojišťovna;

c) usnášeti se k návrhu představenstva o všech věcech, přesahujících rámec obyčejného hospodaření, zejména o tom, má-li býti nabyto nemovitostí, mají-li býti nemovitosti zatíženy nebo zcizeny, mimo nabytí jich v řízení exekučním a konkursním k odvrácení škody;

d) stanoviti náhradu pro funkcionáře nemocenské pojišťovny v rámci směrnic vydaných, Ústřední sociální pojišťovnou;

e) sjednávati smlouvy s lékaři, zkoušenými zubními techniky, porodními asistentkami, lékárníky a léčebnými ústavy;

f) usnášeti se o počtu míst zaměstnaneckých, jmenovati a propouštěti úředníky a zřízence pojišťovny mimo úředníky uvedené v § 69 a sjednávati s nimi smlouvy služební v mezích vzorného služebního řádu. Vzorný služební řád, jenž má obsahovati i předpisy o nejvyšším přípustném počtu zaměstnanců, určeném podle počtu pojištěnců, jakož i předpisy o služebních povinnostech a požitcích, dále předpisy disciplinární; a jenž se vztahuje netoliko na úředníky a zřízence (zaměstnance), kteří budou nově přijímáni do služeb, nýbrž také na ony, kteří již jsou ve službách nemocenské pojišťovny; vydá Ústřední sociální pojišťovna, vyslechnouc organisace zaměstnanců pojišťoven, po schválení ministerstvem sociální péče a ministerstvem financí. Přijat nebo propuštěn může býti pouze zaměstnanec, jehož přijetí nebo propuštění navrhlo představenstvo; byl-li návrh takový zamítnut, rozhodne o návrhu na jmenování nebo propuštění zaměstnance Ústřední sociální pojišťovna;

g) vydati instrukce pro všechny zaměstnance nemocenské pojišťovny;

h) přijímati pravidelné zprávy úředníků;

ch) usnášeti se o zrušení pojišťovny (§ 73, odst. 1.).

(2) Společná schůze se svolá a její jednací pořad se stanoví dohodou starostů představenstva a dozorčího výboru, kteří se též střídají v řízení jednotlivých schůzí. Usnášení ve společných schůzích se děje prostou většinou přítomných členů. Předsedající hlasuje s sebou. Při rovnosti hlasů považuje se návrh za zamítnutý. K usnesení o změně stanov jest třeba většiny dvoutřetinové.

§ 42.

Nadpis nad § 68 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se mění a bude zníti: "Úředníci."

§ 43.

V § 69 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se mění odst. 1. a 4. takto:

(1) Ústřední sociální pojišťovna ustanovuje u nemocenských pojišťoven, které mají v průměru posledních tří let nejvýše 2.000 povinných pojištěnců, vedoucího úředníka nemocenské pojišťovny, u nemocenských pojišťoven, které mají více než 2.000, ale nejvýše 5.000 povinných pojištěnců, vedoucího úředníka a jeho náměstka, který vede též službu účetní; u nemocenských pojišťoven pak, které mají více než 5.000 povinných pojištěnců, ustanovuje vedoucího úředníka, jeho náměstka a účetního. Tito úředníci; jejichž jmenování vyžaduje schválení ministerstva sociální péče, podléhají disciplinární pravomoci Ústřední sociální pojišťovny; která je vezme ve slib.

(4) Ústřední sociální pojišťovna vypracuje pro skupinu těchto úředníků vzorné služební a disciplinární řády, jež mají obsahovati i předpisy o služebních požitcích a povinnostech, vyslechnuvši organisace zaměstnanců nemocenských pojišťoven. Tyto řády, jež podléhají schvální ministra sociální péče a ministra financí, vztahují se netoliko na úředníky, kteří budou nově přijímáni do služeb, nýbrž také na ony, kteří již jsou ve službě, při úpravě požitků úředníků posléze zmíněných jest míti slušný zřetel k jejich dosavadním nárokům.

§ 44.

§ 70 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. mění se takto:

(1) Vedoucímu úředníkovi přísluší říditi práci pojišťovny, navrhovati představenstvu v dohodě se starostou její organisaci, přijímání a popouštění zaměstnanců, jakož i všechna ostatní opatření, jichž je třeba ke splnění úkolů nemocenské pojišťovny.

(2) Vedoucí úředník zúčastní se schůzí sboru delegátů, schůzí představenstva i dozorčího výboru, jakož i společných schůzí představenstva a dozorčího výboru s hlasem poradním, nejde-li o věci, jež se týkají jeho osoby nebo osoby spřízněné s ním v linii přímé vůbec, pobočné nebo seškvařené až do druhého stupně.

(3) Má-li vedoucí úředník za to, že usnesení orgánů uvedených v odstavci 2. je v rozporu s platnými předpisy, jest oprávněn a povinen předložiti usnesení to k rozhodnutí ústřední sociální pojišťovně a zadržeti výkon až do tohoto rozhodnutí. Opis této své zprávy jest vedoucí úředník spolu povinen zaslati současně politickému úřadu II., stolice, v jehož obvodu jest sídlo nemocenské pojišťovny.

§ 45.

§ 71 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se mění takto:

1. Odst. 1., písm. e) zní:

e) o svolání a jednání sboru delegátův a společné schůze představenstva a dozorčího výboru.

2. Odstavce 2. a 3. se mění takto:

(2) Nemocenská pojišťovna jest povinna nahlásiti změnu stanov; na níž se usnesla společná schůze, představenstva a dozorčího výboru, Ústřední sociální pojišťovně. Tato může ve lhůtě 60 dnů zakázati změnu, má-li a to, že změna není v souladu se zákonem nebo, že by mohla ohroziti účely, pro něž nemocenská pojišťovna byla zřízena.

(3) Do rozhodnutí možno si stěžovati k ministerstvu sociální péče ve lhůtě § 239 u ústřední sociální pojišťovny.

§ 46.

§ 72 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. mění a doplňuje se takto:

1. V odst. 2., na konci, slova "vzniklé před zrušením" nahrazují se slony "vzniklé z pojištění".

2. Odst. 4., věta prvá se mění a zní takto: "Rovněž případný schodek rozdělí se podobně."

3. Za odst. 4. vsunuje se nový odstavec tohoto znění:

(5) Přejímající nemocenské pojišťovny vstupují podle zásady uvedené v odst. 3. do služebních smluv se zaměstnanci zrušené pojišťovny, pokud tyto smlouvy byly sjednány rok před zrušením nemocenské pojišťovny a nevybočují z mezí vzorného služebního řádu (§ 67 a 69); nejsou však povinny přiznati převzatým zaměstnancům služební postavení, které měli ve zrušené nemocenské pojišťovně. Případné spory rozhodne Ústřední sociální pojišťovna.

§ 47.

§ 73 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. mění a doplňuje se takto:

1. Odstavec 1. zní:

(1) Ústřední sociální pojišťovna zruší nemocenskou pojišťovnu - mimo okresní nemocenskou pojišťovnu - usneslo-lise na tom, představenstvo a dozorčí výbor ve společné schůzi nadpoloviční většinou všech svých členů.

2. Odstavec 2., věta prvá na konci, doplňuje se takto:

"nebo když podnikatel trvale neplní svých povinností uložených mu v § 26, odst: 2., č. 1. až 3.".

3. V odstavci 2., větě poslední nahrazují se slova "u příslušné okresní, zemědělské nebo společenstevní nemocenské pojišťovny" slovy "u příslušné okresní, zemědělské nebo závodní nemocenské pojišťovny."

4. V odst. 4., větě poslední nahrazuje se citace. "odst. 2. až 4. u 72" citací "§ 72, odst. 2. až 5."

§ 48.

§ 77 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. doplňuje se novým odstavcem a zní takto:

(1) Výbor ústřední sociální pojišťovny skládá se z předsedy, 40 členův a 40 náhradníků.

(2) Funkční doba výboru trvá 4 roky: Členové zůstávají v úřadě i po uplynutí této doby, dokud nenastoupí úřad jejich nástupci.

§ 49.

§ 78 odst. 6. zákona č. 2.21/1924 Sb. z. a n. mění se takto:

Citace "§ 79, odst. 1" nahrazuje se citací "§ 81, odst. 2."

§ 50.

§ 80 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se mění a doplňuje takto:

1. V odst. 1. se zrušuje ustanovení uvedené pod písm. h);

2. Odst: 3. se doplňuje takto:

Ke schůzím výboru, jež se mají raditi a usnášeti o hospodářském orgánu a všeobecných podmínkách ukládacích neb o změnách tohoto plánu a těchto podmínek, jest přizvati též zástupce ministerstva financí. Odchyluje-li se názor zástupce ministerstva financí od usnesení výboru, vyžaduje usnesení to k účinnosti své ještě schválení ministra sociální péče v dohodě s ministrem financí.

§ 51.

§ 81, odst. 4. zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. doplňuje se na konci takto:

Na představenstvo použíti jest obdobně ustanovení § 77, odst. 2. Ustanovení § 80, odst. 3 věta 3. a 4. platí obdobně i pro schůze představenstva.

§ 52.

§ 82 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. mění se takto:

V odst. 4., větě prvé, nahražují se slova "budou upraveny služebním řádem" slovy "budou upraveny služebním a disciplinárním řádem".

§ 53.

Za § 82 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. vkládá se nové ustanovení jako § 82 a), tohoto znění:

§ 82 a).

Předsedou disciplinární komise a jeho náměstkem při disciplinárním řízení podle §§ 67, 69 a 82 musí býti osoba práv znalá, a to zpravidla soudce v činné službě nebo na odpočinku.

§ 54.

Na místo znění § 86 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. vsunuje se tata ustanovení:

Vrchní dozor nad prováděním tohoto zákona, zejména nad ústřední sociální pojišťovnou, nemocenskými pojišťovnami a všemi ústavy a institucemi; zřízenými v oboru pojištění nemocenského, invalidního a starobního náleží ministerstvu sociální péče, které může vydati pro provádění tohoto dozoru zvláštní směrnice.

§ 55.

Dosavadní § 86 zákona č. 221/1924 Sb. z a n. mění se na § 86 a), při čemž v odst. 4. se vypouštějí slova "vyjímajíc" ... až "představenstvo".

§ 56.

§ 88 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. doplňuje se novým odstavcem tohoto znění:

(5) Do opatření nebo rozhodnutí ústřední sociální pojišťovny možno si stěžovati k ministerstvu sociální péče (§ 71, odst. 3.).

§ 57.

Za" § 89 zákona. č. 221/1924 Sb. z. a n. vsunují se nový § 88 a) tohoto znění:

Ústřední sociální pojišťovna může při provádění dozoru požádati politický úřad I. stolice o spolupůsobení.

§ 58.

V §u 9, odst. 1. zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. zní poslední věta takto: Ministerstvo sociální péče může, vykonávajíc státní dozor, uložiti ústřední sociální pojišťovně, aby učinila určitá opatření, zejména ona, jež jsou uvedena v §§ 86 a 88 zákona, u určité nemocenské pojišťovny.

§ 59.

Nadpis oddílu V. části druhé zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se mění takto:

O vzájemné součinnosti sociálně - pojišťovacích ústavů.

§ 60.

§ 93 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se mění a zní takto:

(1) Ústřední sociální pojišťovna zřídí Zemské úřadovny pro zemi Českou v Praze, pro zemi Moravskoslezskou v Brně a pro zemi Slovenskou a Podkarpatoruskou v Bratislavě. Zemská úřadovna jednak provádí úkony, jež jí Ústřední sociální pojišťovna svěří, jednak pomáhá plniti úkoly, jež jsou společny nemocenským pojišťovnám v obvodu její působnosti.

(2) Ze zmocnění ústřední sociální pojišťovny může Zemská úřadovna zejména:

1. rozhodovati o žádostech za určité dávky pojištění invalidního a starobního, takové zmocnění je vyhlásiti v Úředním listě republiky Československé;

2. podávati návrh na ukládání jmění;

3. prováděti revisi nemocenských pojišťoven;

4. dozírati na, nemocenské pojišťovny;

5. padávati návrh na zvýšení či omezení pojistného;

6. prováděti léčebnou péči podle § 154;

7. spravovati léčebná zařízení Ústřední sociální pojišťovny;

8. prováděti revisi mzdových záznamů.

(3) Ke společným úkolům nemocenských pojišťoven, při nichž Zemská úřadovna spolupůsobí, náleží zvláště:

1. sjednávání společné smlouvy s lékaři, zkušenými zubními techniky, porodními asistentkami, lékárnami a léčebnými ústavy;

2. úprava dozoru nad nemocnými;

3. obstarávání statistiky.

(4) podrobná ustanovení o působnosti Zemských úřadoven budou vydána vládním nařízením.

§ 61.

Za § 93 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se vsunou nová ustanovení jako §§ 93 a) až 93 d) tohoto znění:

§ 93 a) zní:

(1) Orgány Zemské úřadovny jsou správní komise a vedoucí úředník. Správní komise skládá se z předsedy a 24 členů. Třetinu členů a tolikéž náhradníků správní komise jmenuje Ústřední sociální pojišťovna se souhlasem ministra sociální péče z odborníků, přihlížejíc k poměrům hospodářským, národnostním a sociálním. Dvě třetiny členů správní komise a jich náhradníci volí se na společné schůzi představenstev a dozorčích výborů nemocenských pojišťoven.

(2) Předsedu správní komise Zemské úřadovny jmenuje ministr sociální péče.

(3) Předsedu správní komise zastupují tři náměstkové, z nichž jednoho jmenuje Ústřední sociální pojišťovna ze členů jí jmenovaných a zbývající dva volí ze svého středu volení členové správní komise po jednom ze skupiny pojištěncův a ze skupiny zaměstnavatelů. Zvolen jest ten, kdo na sebe soustředí největší počet hlasů. Při rovnosti hlasů rozhoduje los.

(4) Způsob svolání a jednání správní komise upraví jednací řád, jejž vydá Ústřední sociální pojišťovna se schválením ministra sociální péče.

§ 93 b) zní:

(1) O volbách členů správní komise Zemské úřadovny a jejich náhradníků platí obdobně ustanovení § 79, odst. 3. a 4.

(2) Podrobné předpisy o provedení upraví vláda nařízením.

§ 93 c) zní:

Vedoucího úředníka Zemské úřadovny jmenuje Ústřední sociální pojišťovna se souhlasem ministra sociální péče. Pro jmenování ostatních úředníků Zemských úřadoven platí obdoba § 69; odst. 3.

§ 93 d) zní:

(1) Obligatorní působnost dosavadních svazů nemocenských pojišťoven končí dnem, kdy počnou působiti Zemské úřadovny Ústřední sociální pojišťovny. Od toho dne stávají se svazy, neusnesou-li se na své likvidaci, fakultativním zařízením. Působnost jejich se pak omezí na součinnost při účelném vybudování a provádění léčebné péče. V této své působnosti mohou zejména

1. spravovati léčební ústavy, léčebná zařízení a lékárny, jež jsou majetkem svazu,

2. souhrnně opatřovati léčebné pomůcky a pomocné prostředky pro nemocné nemocenských pojišťoven ve svazu sdružených,

3. prováděti retaxaci léků pro nemocenské pojišťovny ve svazu sdružené.

(2) Působnost dobrovolných svazů končí uplynutím pěti let ode dne účinnosti zákona nebo usnese-li se svaz dříve na své likvidaci: Likvidaci provede ústřední sociální pojišťovna: Čisté jmění likvidujících svazů se rozdělí se schválením ministerstva sociální péče mezi nemocenské pojišťovny, jež byly členy oněch svazů. Peníze takto získaného jest použíti k dotacím reservních fondů dotyčných nemocenských pojišťoven (§ 178).

Stanovy svazů a pozdější jejich změny vyžadují schválení Ústřední sociální pojišťovny, jež vykonává též dozor na svazy.

§ 62.

§ 95 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se mění a zní takto:

A. Ustanovení uvedená pod I. zní:

Nemocenská pojišťovna je povinna poskytnouti:

I. pomoc v nemoci, a to:

1. Pojištěnci zdarma lékařskou pomoc, jakož i potřebná léčiva a jiné therapeutické pomůcky (nemocenské ošetřování). Nemocenské ošetřování poskytuje se od počátku nemocí, dokud nemoc trvá. Přestane-li nemocný konati práce nebo služby povinně pojištěné, poskytuje se nemocenské ošetření nejdéle jeden rok ode dne, kdy přestal vykonávati práce nebo služby povinně pojištěné.

Pojištěnec má dále nárok na nemocenské ošetřování příslušníků rodiny (§ 96).

2. Pojištěnci, jenž je neschopen práce pro nemoc nepřivoděnou úmyslně, od třetího dne této neschopnosti nejdéle jeden rok, toto denní nemocenské:

Ve tříděI.
2,70
II.
"
5,-
III.
"
7,50
IV.
"
10,-
V.
"
13,-
VI.
"
16,-
VII.
"
18,-
VIII.
"
20,-
IX.
"
22,-
X.
"
24,-
XI.
"
26,-

Nemocenské se neposkytuje za poslední den neschopnosti ku práci, nepracuje-li se toho dne.

Doba nemoci, jež předchází počátku neschopnosti ku práci a po kterou je poskytováno pouze nemocenské ošetřování nezapočítává se do doby, aniž jest vypláceti nemocenské. Pokud trvá nárok na nemocenské, přísluší té nárok na nemocenské ošetřování.

Je-li vyplácení nemocenského přerušeno obdobím v němž je poskytováno jen nemocenské ošetřování, započítává se toto období do doby, po kterou jest vypláceti nemocenské, pouze tehdy, trvá-li déle než osm týdnů.

B. V části pod II. č. 1 vsunuje se tento nový odstavec:

Místo pomoci porodní asistentky může býti poskytnuta peněžitá náhrada, jejíž výši určí stanovy.

C. V části pod II., č. 3 vsunuje se tento nový odstavec:

Změní-li pojištěnka, které se poskytuje příspěvek za kojení, příslušnost k pojišťovně, poskytuje tuto dávku i nadále pojišťovna, u ní nárok na tuto dávku vznikl. Zemřeli pojištěnka při porodu, nebo dříve než skončil její nárok na dávky v mateřství, vyplatí se užité dávky za zbývající dobu zákonem nebo stanovami určenou osobě, která pečuje o výživu dítěte.

D. Část pod III., č. 1 se mění a bude zníti:

1. ve výši třicetinásobné střední denní mzdy pojištěncovy, zemřel-li pojištěnec za trvání pojištění nebo v době ochranné (§ 97) nebo dříve, nežli uplynulo 6 měsíců ode dne, kdy mu byla pravoplatně zastavena výplata nemocenského. Pohřebné nesmí býti nižší nežli Kč 150.-. Z pohřebného se zapraví nejdříve útraty pohřbu, jež se vyplatí tomu, kdo obstaral pohřeb. Na případný zbytek mají nárok manžel před dětmi, děti před rodiči a tito před sourozenci, žili-li s pojištěncem v době jeho úmrtí ve společné domácnosti: Není-li jich, zůstane zbytek pojišťovně.

E. Část pod III., se poslední odstavec, doplňuje se na konci touto větou:

Pohřebné vyplatí však nemocenská pojišťovna a vyúčtuje je s úrazovou pojišťovnou.

§ 63.

§ 97 zákona č. 21/1924 Sb. z. a n. se mění takto:

1. Odst. 1. bude zníti:

Nárok na pomoc v nemoci (§ 95, 1.) se počítá zásadně dnem, kdy nemoc byla nemocenské pojišťovně hlášena.

2. Odst. 3., věta druhá, se mění a zní takto: Nárok na dávky rodinného pojištění trvá, pokud pojištěnec má nárok na pomoc v nemoci.

3. Odst. 4, a odst: 5. se mění a doplňují a budou zníti:

(4) Osoba, která přestala vykonávat práce nebo služby povinně pojištěné - mimo případ služby vojenské nebo ztráty svobody z důvodů kárných - pokud je bez výdělku nebo nepožívá důchodu podle tohoto zákona anebo důchodu uvedeného v § 126 a zdržuje se v území republiky Československé, má nárok na dávky, uvedené v § 95, nastal-li pojistný případ ve lhůtě, rovnající se době, po kterou osoba tato naposledy nepřetržitě vykonávala práce nebo služby povinně pojištěné, avšak nejvýše ve lhůtě 6 týdnů (ochranná lhůta).

(5) Počne-li však osoba nezaměstnaná v této lhůtě vykonávati znovu práce nebo služby povinně pojištěné, staví se běh ochranné lhůty dobou výkonu jich. Ochranná lhůta, získaná novým zaměstnáním připočítává se k nevyčerpanému zbytku dřívější ochranné lhůty až do nejvyšší výměry 6 týdnů ode dne, kdy pojištěnec přestal vykonávati naposledy práce nebo služby povinně pojištěné.

4. Za odst. 5. vsune se nový odstavec tohoto znění:

(6) K poskytování dávek je povinnou nemocenská pojišťovna, ke které osoba nárok uplatňující naposledy náležela.

§ 64.

§ 100 zákona, č. 221/124 Sb. z. a n. se mění a zní takto:

Je-li neschpnost ku práci přivoděna zaviněnou účastí ve rvačce nebo prokáže-li se jako bezprostřední následek opilství nevyplácí se nemocenské. V těchto případech může však rodinným příslušníkům pojištěncovým býti přiznána podpora ve výši polovičního nemocenského.

§ 65.

§ 101 zákona č. 221/1924 Sb. z. a n. se doplňuje takto:

(2) Pojištěncům, kteří v případě onemocnění mají vůči zaměstnavateli nárok alespoň po dobu tří měsíců na vyplácení plné mzdy nebo na bezplatné naturální opatření (stravu nebo byt a stravu), nenáleží po dobu těchto požitků nemocenské buď vůbec nebo z části v tomto případě jest stanoviti přiměřeně nižší pojistné podle směrnic, jež vydá ústřední sociální pojišťovna.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP