Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.7. zasedání.

1823.

Naléhavá interpelace

poslance Landové-Štychové a soudruhů

ministru spravedlnosti

o zabavení neperiodického tiskopisu "Rok práce mezi dětmi".

Federace proletářské tělovýchovy v Praze vydala brožuru "Rok práce mezi proletářskými dětmi", tiskem Jaroslava Hoffmanna v Karlíně. Brožura tato byla zabavena podle nálezu Nt. IV. 31/28/1. ze 7. září 1928, podle něhož okresní soud pro přestupky v Praze, jako soud ve věcech tiskových, uznal k návrhu státního zastupitelství v Praze ze dne 6. září 1928 Tlz 913/28 toto zabavení pro místa následující:

Str. 6. článek "O schůzích dětských pracovníků": "Pamatujme na plakáty, letáky a nástěnný časopis jako na pomocníky v té věci!"

Na str. 8. článek Srpen: "Budou nám pomáhati při chystání nástěnného časopisu".

Na str. 9. článek Říjen: "2. Výsledek kolportáže dětských časopisů, výsledek získávací akce, výstavka knih, kursy pro děti, nástěnný časopis".

Str. 11. v článku Říjen: "Každé číslo nástěnného časopisu podrobme kritice. O každém se nejprve poraďme".

Str. 12 v čl. Prosinec: "Nástěnný časopis a krajinský tisk".

Str. 18 v článku Únor: "5. Nástěnný časopis. spolupráce s tiskem".

Str. 23, v článku Duben: "9. Nástěnný časopis a krajinský tisk".

Str. 27, v článku Duben: "- Řeč o nástěnném časopisu a tisku jako minule".

Str. 32., II. díl čl. "Ze zápisníku vychovatelova": "Poslati dopis, psaný na stroji nebo rozmnožený těm, kteří vyšli ze školy, jsou v učení a jako učedníci a učednice již jednotě se odcizují. Svolati schůzi rodičů.

Zříditi nástěnný časopis a dodávati zprávy krajskému tisku".

Str. 35. téhož článku: "K nástěnnému časopisu. (O něm článek ve Výboji č. 2, roč. VIII.) Opatříme si arch dobrého balicího papíru, lepidlo, inkoust, barvy, napínáčky, tužky, pero, pravítko. Obsahem buse vždy naše práce v jednotlivém měsíci, podána stručně, jako heslo, výzva, pokyn. Nalepíme na něj vhodný obrázek (třeba z ceníku, z odloženého časopisu, nebo foto, pohlednici, karikaturu), třeba výstřižek z novin, celý letáček, nebo heslo letáčku. V září tam bude: Výzva k proletářským dětem, aby šly mezi nás. Výzva, aby kupovaly náš časopis. Obrázek zdravého dítěte a obrázek ze školy, atd. Časopis vyvěsíme tam, kde se děti stýkají a tak, aby jej mohl pohodlně přečísti".

Str. 40. článek Říjen: "Nástěnný časopis: Ovoce dětem! Rekrut se loučí. Rady k propagací mezi jinými dětmi".

Str. 41. článek Listopad: "Nástěnný časopis a krajinský tisk".

Str. 44. téhož článku: "Nástěnný časopis v listopadu přinese obrázky našich mrtvých vůdců s příslušnými nápisy, na př.: Těm, kdož padli ve válkách za cizí zájmy. Těm, které zničila bílá hrůza, tuberkulosa a bída; budou na něm obrázky z Ruska s nápisy historických dat se symboly a výzvami".

Str. 49. článek Prosinec: "Nástěnný časopis a krajinský tisk".

Str. 51. téhož článku: "Nástěnný časopis přinese obraz "jejich" Mikuláše a našeho (Lenina). Ukázku, jak vypadají svátky u stolu bohatých a jak u stolu chudých".

Str. 52. téhož článku: "Každé dítě zhotoví samo nástěnný časopis na určité téma. Poradíme při práci. Opatříme potřeby. Plakáty zhotovené uschováme pro příští dětské slavnosti nebo na léto, abychom je mohli rozvěsit kolem skautských stanů".

Str. 61. článek Březen: "Nástěnný časopis přinese obrázky: Jaro bohatých a jaro chudých, heslo: Vzduch, slunce, voda! Učte se v přírodě! Program chystané besídky, obrázky jarního sportu. Nebo: Obraz Michelové, K. Marxe, data Pařížské komuny s hesly, začátek některé písně a j.".

Str. 62. článek Duben: "Nástěnný časopis a krajinský tisk".

Str. 63. téhož článku: "Nástěnný časopis přinese hesla pro náš školní program s příslušnými obrázky, výzvy k 1. Máji. Krajinský tisk vyzve k hojné účasti na májové besídce a bude stejné myšlenky jako my propagovati ve veřejnosti".

Str. 65. článek Květen: "Nástěnný časopis a krajinský tisk".

Str. 66. téhož článku: "Nástěnný časopis: Co budeme dělat v létě? Šetřte na výlety! Historické vzpomínky".

Str. 67. článek Červen: "Nástěnný časopis a krajinský tisk".

Str. 68. téhož článku: "Nástěnný časopis bude mít obraz kostela a kněží s příslušným textem, obrázky, čím se mají děti zabývat o prázdninách (honby, plavky, jahody, práce na polí)".

Str. 93. - 94., článek Dětské časopisy: "Vedle toho měli bychom občas vydati časopis dětský v kraji jako pamětní list při výročí družstev, při jubileu jednoty nebo krajinského časopisu. A také rozmnožování na hektografu a na rozmnožovacích strojích by mělo vejíti častěji ve zvyk. I redaktor nástěnného časopisu musí znáti pravidla, jimiž se má tisk dětský říditi. Vedle ruských směrnic, které jsou pod záhlavím "Proslovy" uveřejněny, podáváme tyto poznámky:

Dětský časopis má míti hodně obrázků. Obrázek mluví bezprostředně ke každému věku. Nesmí býti přeplněn podrobnostmi. Čím primitivnější kresba, tím lépe může se vrýti do paměti její myšlenka. Dobrými ilustrátory pro dětí jsou: Bilibin, Aleš, Lada. Učme se od reklamy, od plakátů.

Dítě zajímá se o to, co se hýbe. (Zvířata, auta, divadlo.) Méně se zajímá o rostliny a nerosty. Je romantické. (Indiáni, cikáni, černoši, Eskymáci je zajímají.) Obsah musí jim býti úplně jasný. Mluva budiž jednoduchá. - Z kulturního dějepisu a zeměpisu podávejme v článcích jen to, co může působiti k třídnímu uvědomění. Moderní technika je školou velmi ignorována, dítě však se o ni zajímá a my pokládáme ji za jednu z nejdůležitějších disciplin školních, proto na ní nesmíme zapomínati.

Zkrátka úloha redaktorova je velmi těžká, má býti svěřena jen tomu, kdo dítě dokonale zná, kdo zná jeho touhy, jeho sny a prostředí, v němž žije. Redaktor vedle toho má býti všestranně informován o práci jednot a věděti, co může způsobit sensaci v dětském světě".

V příloze "Celoroční výchovný rozvrh" k brožuře připojené konfiskována tato část:

"Nástěnný časopis. Prolet. dětí Mezi nás! Škola. Ovoce dětem! Rekrut odchází. Rady k propagaci mezi dětmi. Našim mrtvým! Nezapomeň padlých ve válce! "Jejich" a náš Mikuláš. Svátky bohatých a chudých. Památce Leninově. O dětech celého světa a o jejich práci. Jak jsme dopadli o pololet. vysvědčení. Z naší práce (cesta do osad, jak sportujeme). Jaro bohatých a chudých. Vzduch, slunce, voda! Do přírody dejte i školy! Programy besídek. Falešný anděl míru. Školský program. Mohutný 1. Máj! Památce Pařížské komuny. Šetři na výlet! Co chystáme na léto. Kostel, kněz. Zábavy děti o prázdninách. V kolonii o jednotlivých událostech. Fotografii, pohlednici, obrázek, heslo, výzvu, praktické pokyny v každém čísle."

Potvrzení zabavení odůvodňuje okresní soud pro přestupky v Praze tím, že obsah označených míst zakládá skutkovou povahu přestupku výzvy k trestním činům podle § 15, č. 4 zákona na ochranu republiky!

Ve skutečnosti v naznačených místech není ani jediné takové výzvy a lze tudíž právem nazvati konfiskaci těchto míst a zabavení celého nákladu jakož i nařízení zmaření zabavených výtisků přes odvolání se na § 493 trest. ř. a § 37 tiskového zákona - zlomyslným poškozením majetku postižené korporace a protizákonnou provokaci interesované veřejnosti. Nelze nadále tuto byrokratickou zvůli trpěti a musí býti celá dělnická a pokroková veřejnost na ni náležitým způsobem upozorněna nejen u nás v Československu, ale i za hranicemi.

Tážeme se pana ministra:

Byl panem ministrem vydán pokyn, aby určité dělnické korporace byly po staveny mimo zákon na pospas byrokratické libovůli?

Ne-li, co hodlá pan ministr učiniti, aby se tyto provokace neopakovaly?

V Praze dne 14. září 1928.

Landová-Štychová,

Schmerda, Kršiak, Sedorjak, Haiblick, Zoufalý, dr Gáti, Neurath, Můňa, Čermák, Burian, Bolen, Štětka, Śliwka, Elstner, Kopasz, Peter, Major, Chlouba, Vrtaník, Mikulíček, Juran, Cibulka.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP