Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.7. zasedání.


1825.

Návrh

poslanců Viléma Brodeckého, Roberta Kleina a soudruhů

na vydání zákona o mimořádném drahotním příplatku státním a ostatním veřejným zaměstnancům.

Podepsaní navrhují:

Národní shromáždění republiky Československé račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ......................

o mimořádném drahotním příplatku státním a ostatním veřejným zaměstnancům.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

V důsledku všeobecného zdražení životních potřeb povoluje se zaměstnancům v § 2 uvedeným výplata mimořádných drahotních příplatků.

§ 2.

Nárok na tento drahotní přídavek mají zaměstnanci, jichž služné se všemi přídavky nepřesahuje Kč 36.000.- ročně a to: Státní i ostatní veřejní zaměstnanci, kteří nalézají se 28. října 1928 ve služebním poměru ať trvalém nebo smluvním, tudíž také všichni smluvní zaměstnanci státních nebo veřejných podniků, ústavů a fondů státem spravovaných. Mezi ně náleží i tak zv. akordanti a dělníci zaměstnaní ve službách vojenské správy.

§ 3.

Mimořádný drahotní přídavek je jednotný a činí 1200 Kč.

§ 4.

Osoby, které požívají výslužného, jež nečiní více jak 24.000 Kč ročně nebo nemají jiného příjmu, který by přesahoval tento peníz, obdrží mimořádný příplatek 900 Kč.

Vdovy po státních nebo jiných veřejných zaměstnancích obdrží 50% tohoto příplatku, sirotci jednostranní 20%, oboustranní 50%. Úhrnem však nemůže převýšiti pense vdovy a sirotků v jedné rodině 900 Kč.

§ 5.

Mimořádný drahotní příplatek vyplatí se nejdéle do konce měsíce října 1928.

§ 6.

K uhražení mimořádného drahotního přídavku použije se přebytků státního hospodářství.

§ 7.

Provedením zákona pověřují se všichni ministři.

Důvodová zpráva:

Úsilí o zhodnocení naší koruny na domácím trhu a snaha čeliti drahotě byly velmi brzo opuštěny. Zavedením vysokých cel na dovoz potravin nastoupena cesta opětného zdražování životních potřeb. Lichva masem nabývá velikého rozsahu, neboť ceny masa živé váhy činí ve svém průměru Kč 3.90 konsument musí však zaplatiti Kč 15.- za 1 kg. Československý cukr prodávaný v Anglii za Kč 3.- platí náš spotřebitel Kč 7.- za 1 kg.

Také nájemné nejen v nových, ale i ve starých domech neustále se zvyšuje a stejně stoupají i jiná vydání. Index životních potřeb vykazuje stále stoupající tendenci. Životní úroveň úřednictva a zaměstnanectva s pevným platem den ze dne se zhoršuje. Platovým zákonem č. 103 Sb. z. a n. z r. 1926 upravily se sice poněkud platové poměry zaměstnanců vyšších kategorií, naproti tomu však platové poměry zaměstnanců nižších kategorií zůstaly nedotčeny, naopak odstraňováním vyrovnávacích přídavků bylo jejich služné oproti r. 1925 značně sníženo. Všechny naděje upjaty byly k revisí systemisace. Tato však se stále odkládá, ačkoliv se obecně uznává, že systemisací byla spáchána řada těžkých křivd.

Státní a veřejní zaměstnanci nižších kategorií ocitají se proto v situaci velmi nepříznivé. Ceny životních potřeb byly jim zdraženy, aniž dosáhli žádoucího zvýšení svých požitků.

Jubilejní rok 1928 nalézá státní zaměstnance neuspokojené, namnoze zoufající nad domácím svým rozpočtem a je proto plně odůvodněn náš návrh, aby stát, jako zaměstnavatel přispěl jim na pomoc a skromnou drahotní výpomocí alespoň poněkud zmírnil jejich starosti. Pokud jde o úhradu, možno ji nalézti jednak v přebytcích státního hospodářství, jednak v úsporách získaných obmezením počtu zaměstnanců.

Navrhujeme, aby návrh byl přikázán výborům sociálně politickému a rozpočtovému, jimž budiž uloženo, aby do týdne podaly o něm zprávu.

V Praze dne 18. října 1928.

Brodecký, Klein,

inž. Nečas, Tayerle, Bečko, Brožík, Johanis, dr. Winter, Koudelka, Chalupa, Kříž, Jaša, Karpíšková, Prokeš, Remeš, Svoboda, Pik, Bechyně, dr. Dérer, Geršl, Hampl, dr. Meissner, Binovec, Tomášek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP