POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.7. zasedání.


1835.

Naléhavá interpelace

poslanců dra E. Franke, V. Sladkého, J. Davida a druhů

vládě,

jakým způsobem hodlá zabrániti velikému hospodářskému poškození města Opavy provedením zákona č. 125/1927 o organisaci politické správy.

Jest nesporným a samozřejmým důsledkem zákona ze dne 14. července 1927, č. 125 Sb. z. a n. o organisaci politické správy, že nejen dosavadní hlavní město slezské Opava poklesne co do významu na úroveň města provinciálního, nýbrž že odchodem několika set státních a veřejných zaměstnanců a jejich rodin Opava bude také velmi citelně poškozena hospodářsky a školsky. Proto také senát Národního shromáždění republiky Československé přijal při projednávání zprávy ústavně-právního výboru (č. 490) o usnesení poslanecké sněmovny (č. 477), týkající se vládního návrhu zákona o organisaci politické správy dne 9. července tuto resoluci:

"Vládě se ukládá, aby vzhledem ke spojení Slezska s Moravou v jedno správní území, zemi Moravskoslezskou, a přeložení zemského úřadu politického a zemské správní komise z Opavy do Brna s několika sty úředníků a zaměstnanců, zabránila velikému hospodářskému poškození Opavy, jež ztratí též na dosavadním významu jako hlavní město - a zřídila tam nebo přeložila úřady takového významu a s přibližně stejným počtem zaměstnanců, jaké z Opavy budou přeloženy a to též proto, aby využila uvolněných, výstavných a účelně zařízených úředních budov."

Ačkoliv byla účinnost zákona č. 125/1927 odložena z 1. července 1928 na 1. prosinec t. r., a ačkoliv zbývá již jen několik málo neděl k realisaci správní reformy, tápe veškeré obyvatelstvo města Opavy, zejména pak živnostnictvo, dodnes v trapné nejistotě, jaké vlastně dostatečné a rovnocenné náhrady dostane se hospodářsky poškozenému městu Opavě za přeloženou zemskou správu politikou a zemskou správní komisi do Brna. A nejen to, nýbrž nad to ještě hrozí zrušení slezského finančního ředitelství v Opavě a přeměna jeho v pouhé okresní finanční ředitelství, ačkoliv důvodová zpráva poslanecké sněmovny k vládní předloze o organisaci politické správy výslovně praví k § 9. odst. 4.:

"Aby odstraněny byly obavy, že by mělo býti také zrušeno na př. poštovní nebo finanční ředitelství slezské, navrhuje výbor s výslovným souhlasem vlády, aby se v § 9. odst. 4., za slova "Které jiné úřady a orgány" vložilo "správy vnitřní a školské", takže je jasno, že se o zrušení zmíněných ředitelstev v zákoně nejedná."

Proto táží se naléhavě podepsaní, zdali vůbec anebo jakým způsobem jest vláda ochotna vyhověti jak výše uvedené resoluci senátu Národního shromáždění republiky Československé, tak i důvodové zprávě ústavně-právního výboru a jak hodlá odškodniti město Opavu za velké hospodářské poškození?

V Praze dne 18. října 1928.

Dr. Franke, Sladký, David,

Procházka, Mikuláš, Netolický, Chvojka, inž. Záhorský, Lanc, Bergmann, Vlček, Hrušovský, Langr, Buříval, Zeminová, Červinka, Riedl, Moudrý, dr. Uhlíř, Tučný, Knejzlík, Pechmanová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP