POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1928.

II. volební období.7. zasedání.


1949.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslanců Vlčka, Tučného, Sladkého a druhů

o stávce v kamenouhelném revíru kladensko-slánském a sanaci bratrských pokladen (tisk 1832).

Dopisem ze dne 14. září 1928 vypověděly dělnické organisace kladensko-slánského kamenouhelného revíru mzdovou část kolektivní smlouvy a sdělily ředitelské konferenci na Kladně své mzdové požadavky. Báňské úřady nabídly z rozkazu ministerstva veřejných prací hned svoje služby pro prostředkování. Oběma stranami bylo jim však sděleno, že k zakročení není příčiny, poněvadž je naděje, že spor bude urovnán přímou dohodou mezi stranami. Při jednání dne 29. září nabídli podnikatelé dělnictvu 2% zvýšení mezd ve způsobě několika variant; tato nabídka byla však zástupci dělnictva prohlášena za neuspokojivou. Poněvadž zaměstnavatelé prohlásili, že jejich návrh na zvýšení mezd je nezměnitelný a ultimativní, vyhlásily dělnické organisace po uplynutí 14 denní výpovědní lhůty dnem 1. října stávku. Na žádost dvou poslanců a sice člena strany národních socialistů a člena strany komunistické dostavivších se dne 5. října do ministerstva veřejných prací, pozvalo ministerstvo obě strany na 10. října k jednání do Prahy. Přes dvoudenní usilovné vyjednávání nepodařilo se však ministerstvu veřejných prací přiměti zástupce podnikatelů, aby netrvali na ultimativní povaze svých původních nabídek, s druhé strany pak zástupci dělnictva prohlásili, že jsou ochotní jednati jen tehdy, ustoupí-li podnikatelé od svého stanoviska. Vzhledem k tomuto negativnímu výsledku sprostředkovací akce ministerstva veřejných prací a nemožnosti dalšího rozhodujícího zásahu bylo jednání dne 11. října 1928 se souhlasem obou stran skončeno.

Mzdový spor byl pak dne 27. října t. r. skončen vzájemnou dohodou. Zaměstnanci přijali v zásadě mzdové ústupky nabídnuté jim zaměstnavateli před zahájením stávky a nastoupili práci 29. října 1928.

Mzda horníků upravuje se smlouvou mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Zákon nedává vládě, po případě ministerstvu veřejných prací možnosti působiti na tuto úpravu donucovacími prostředky a úloha úřadů omezuje se za těchto okolností toliko na sprostředkování mezi spornými stranami.

Vládní návrh o nové úpravě hornického pojištění (sanaci bratrských pokladen) bude předložen Národnímu shromáždění, jakmile bude skončeno zahájené již meziministerské jednání. Dokud však otázka úhrady dávek nebude konečně řešena, lze o hlavním obsahu osnovy sděliti jen tolik, že podle návrhu má hornické pojištění splynouti se sociálním pojištěním podle zákona č. 221/1924 Sb. z. a n.

V Praze dne 2. listopadu 1928.

Náměstek předsedy vlády:
Ministr veřejných prací:
Šrámek v. r.
Dr Spina v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP