Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.7. zasedání.


2029.

Naléhavá interpelace

poslanců Václava Johanise, Vil. Brodeckého a soudruhů

předsedovi vlády

o prodeji nadačních domů na Příkopě a v Panské ulici.

Veřejnost už déle dvou měsíců rozrušují zprávy o prodeji domu čp. 856 v Praze II, na Příkopě, který byl vlastnictvím studentské konviktské nadace a byl prý prodán ministerstvem školství a národní osvěty neznámému konsorciu.

Dům čp. 856 v Praze II, na Příkopě, zaujímající s přilehlými budovami rozlohu asi 2000 sáhů, byl jako studentská konviktská nadace spravován Zemským úřadem v Praze. Ministerstvo školství a národní osvěty, resp. jeho nadační odbor, byl úřadem dohlédacím. Protože jmenované objekty, ležící na nejvýznačnějším místě v Praze, v poměru ke své dnešní ceně vykazovaly malý výnos, Zemská správa politická v Praze před 3 lety rozsáhlými adaptacemi výnos tohoto nadačního majetku podstatně zvýšila. Protože však zmíněné nadační objekty jsou na nejživější pražské ulici, projevovali někteří vážní interesenti zájem, aby je získali. Mezi nimi byla v prvé řadě Zemská banka, která byla ochotna spolu s některým jiným ústavem objekty koupiti. Za tím účelem bylo vedeno delší čas jednání, které vyvrcholilo v nabídku Zemské banky.

Pojednou však, aniž interesent, Zemská banka, vyrozuměn byl o přerušení jednání, byly nadační objekty na Příkopě prodávány společnosti "Pražské stavební družstvo" a to přímo presidiem ministerstva školství, aniž byl dříve vyrozuměn Zemský úřad v Praze jako správce nadačního jmění a aniž byl vyrozuměn příslušný nadační odbor v ministerstvu školství.

Když tisk - v prvé řadě "Právo Lidu" - naléhal na vysvětlení této věci, odpovědělo ministerstvo školství a národní osvěty krátkým prohlášením, že skutečně nadační objekty na Příkopě byly prodány a to z toho důvodu, aby byl podstatně zvýšen výnos nadačního jmění. Ministerstvo školství a národní osvěty v tomto prohlášení neřeklo ani, komu objekty byly prodány, ani neudalo cenu, za jakou byly prodány. Později vydalo ministerstvo školství a národní osvěty prohlášení nové, poněkud obšírnější, ale ani v něm se nezmínilo ani o společnosti, které objekty byly prodány, ani zač byly prodány, ale nezmínilo se ani o tom, proč presidium ministerstva školství a národní osvěty úplně při tomto rychlém prodeji přešlo vlastního správce nadačního jmění, Zemský úřad v Praze a svůj příslušný nadační odbor. Když "Právo Lidu" dále naléhalo na úplné objasnění celého prodeje, odpovědělo ministerstvo školství prohlášením novým, ve kterém oznamovalo, že podává trestní oznámení na neznámého pisatele útočných článků v "Právu Lidu", ve kterých prý bylo obviňováno ze zneužití úřední moci.

Nutno připomenouti, že v prodávaných nadačních objektech jsou až dosud 3 školy a sice Akademické gymnasium, Státní učitelský ústav a cvičná škola při tomto ústavu. Tyto 3 ústavy byly prodejem nadačních objektů přivedeny do vážného nebezpečí, že budou bez přístřeší, neboť všichni nájemníci obdrželi výpověď k 1. lednu 1930. Městská rada pražská se usnesla vznésti dotaz na ministerstvo školství a národní osvěty, co hodlá zaříditi, aby dvě střední školy, umístěné v prodávaných nadačních objektech, nezůstaly nadále bez přístřeší. Ministerstvo školství až dosud na tento vážný dotaz vůbec neodpovědělo, ale dle našich informací hodlá zaříditi věc tak, že na Malé Straně zrušila by se jedna střední škola a do místností takto uprázdněných přestěhovalo by se Akademické gymnasium, umístěné dosud v prodávaných objektech na Příkopě. Veřejnosti však až dosud není ničeho známo o tom, co ministerstvo školství a národní osvěty hodlá učiniti, aby druhá střední škola - Státní učitelský ústav - nezůstal nadále bez přístřeší.

Nevytýkáme, že dům čp. 856 v Praze II, na Příkopě, byl prodáván. Vytýkáme jen způsob, jakým bylo vedeno celé jednání s prodejem související. Vytýkáme, že jednak byl úplně opomenut při jednání skutečný správce nadačního jmění, Zemský úřad v Praze, dále, že při tomto jednání nebyl dotázán nadační odbor ministerstva školství, ač jinak víme, že ministerstvo školství vůbec není příslušno. Ministerstvo školství tvrdí, že si vyžádalo souhlas ministerské rady. Samo však uvádí, že ministerská rada učinila usnesení příslušné dne 25. listopadu 1928; avšak již několik dní před tím, dne 15. listopadu plnomocníkům stavební společnosti, dru F. Královi a dru K. Stránskému učinilo závazný návrh na prodej. Vytýkáme také, že vážný zájemce, Zemská banka, nebyl vůbec vyrozuměn, že jednání s ním o prodeji objektů bylo přerušeno a že ministerstvo školství prodávalo celý rozsáhlý majetek překupnické společnosti, která předstírajíc, že na získaných pozemcích hodlá vybudovati obchodní domy, ihned po předběžné dohodě o koupi objektů s ministerstvem školství nabídla je Zemské bance znovu, avšak za 88 mil. Kč, ačkoliv je společnost kupovala za 65 mil. Kč. Takto vlastně se vsunul mezi dvě vyjednávající strany překupník, který měl úmysl vydělati mnoho milionů úplně bez práce. Dokonce se praví, že byla ujednána mezi některými politickými činiteli a společností, která domy kupovala, smlouva o rozdělení lehce vydělaného zisku. Poslední zprávy listů však zní v tom smyslu, že prodej nadačních domů není perfektní. Následkem toho veřejnost nyní o celé záležitosti má představu velmi zkreslenou, což nikterak nepřispívá vážnosti veřejných institucí.

Táží se proto podepsání:

1. Ví pan ministerský předseda, jak byly prodávány objekty na Příkopě, náležející studentské konviktské nadaci?

2. Je pan ministerský předseda ochoten sděliti, v jakém stadiu jest prodej nadačních domů?

3. Je pan ministerský předseda ochoten zabrániti tomu, aby s veřejným jměním . neprováděly se obchody mravně pochybné?

V Praze dne 14. února 1929.

Johanis, Brodecký,

Kříž, dr. Dérer, Chalupa, Stivín, Tayerle, Bečko, Prokeš, Geršl, Bechyně, Hampl, Biňovec, dr. Meissner, Remeš, Srba, inž. Nečas, Chalupník, Svoboda, Karpíšková, V. Beneš, dr. Winter, Pik, Klein.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP