POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.7. zasedání.


2041.

Zpráva

výboru pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu a výboru zahraničního

o vládním návrhu (tisk 1979),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení

dodatková dohoda k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Španělskem ze dne 29. července 1925, podepsaná v Madridě dne 13. prosince 1928.

I.

Španělsko podrobilo svou dosavadní obchodní politiku revisi a stanovilo nové směrnice pro upravení svého obchodně-politického poměru s cizími státy: opustilo totiž zásadně obchodní politiku, spočívající na zásadě omezených nejvyšších výhod a zrušilo smluvní vázání svých celních sazeb. - V důsledku toho připravovalo nový zvýšený celní sazebník, který dle dřívějších disposic měl nabýti působnosti již 1. ledna 1929; současně musely býti zrušeny konsolidace (vázání sazeb) španělského tarifu. Aby tato reforma mohla býti provedena, bylo nutno přikročiti k revisi všech obchodních smluv s vázanými cly.

K tomuto druhu smluv patřila také naše obchodní smlouva se Španělskem ze dne 29. července 1925, kterou jsme poskytli Španělsku - kromě nejvyšších výhod pro celý obor svého tarifu - pro některé důležité vývozní druhy španělského zboží dílem celní slevy, dílem vázání určitých celních sazeb. Uvedenou smlouvou povolilo nám Španělsko celní slevy pro hlavní naše exportní zboží a pro ostatní náš vývoz sazby minimálního celního sazebníku (t. zv. druhého sloupce), ale neměli jsme všeobecnou doložku nejvyšších výhod, čímž některé naše výrobky byly vyloučeny ze slev pod minimální sazebník, jež byly přiznány třetím smluvním státům.

Naše obchodní smlouva se Španělskem ze dne 29. července 1925 měla tudíž - stejně jako ostatní podobné smlouvy španělské - pozbýti platnosti dne 1. ledna 1929 a bylo nutno pomýšleti na úpravu obchodně-politického poměru se Španělskem tak, aby od tohoto data počínajíc nenastal mezi republikou Československou a Španělskem bezesmluvní stav, jímž by byly vznikly značné obtíže a ztráty pro náš vývoz do Španělska.

Sjednanou dodatkovou dohodou ze dne 1. prosince 1928 byl náš obchodně-politický poměr se Španělskem upraven na zásadě všeobecných nejvyšších výhod, podle níž jest od 1. ledna 1929 veškeré naše zboží, vyvážené do Španělska, postaveno na roveň zboží kteréhokoli třetího státu. Tím byla odstraněna jakákoli diskriminace československého zboží, ale současně přestávají pro určité druhy zboží, uvedené v seznamu B, připojeném k staré smlouvě, slevy pod minimální tarif. Španělsko má u nás celkem dosavadní stav, až na to, že seznam A staré smlouvy, tedy seznam slev a konsolidací Španělsku svého času poskytnutých, byl zkrácen s původních 30 položek na 8 položek, z nichž všechny jsou již vázány jinými smlouvami, s jedinou výjimkou celní sazby na banány.

Práce spojené s dohotovením definitivního španělského celního sazebníku nebyly včas dokončeny i rozhodla se španělská vláda odsunouti počátek působnosti nového tarifu na 1. říjen 1929; v mezidobí, od 1. ledna až do 1. října 1929, zůstává v platnosti dřívější autonomní celní sazebník, jehož některé sazby byly krátce před 1. lednem t. r. nově upraveny, při čemž bylo provedeno i snížení celé řady celních sazeb.

Stav celně-tarifní politiky španělské byl velmi nejasný a aby bylo možno uspořádati náš obchodně-politický poměr se Španělskem podle definitivní situace, byla dohoda sjednána toliko do 1. října 1929; po tomto termínu se dohoda mlčky prodlužuje s možností 3 měsíční výpovědi.

Od uzavření obchodní smlouvy z r. 1925 vzrůstá výměna zboží mezi republikou Československou a Španělskem a lze očekávati, že nová dodatková dohoda přispěje k dalšímu rozvoji dosavadních obchodních styků.

Výbor pro záležitosti průmyslu, živností a obchodu pojednal ve své schůzi dne 27. února 1929 o shora uvedeném vládním návrhu a usnesl se doporučiti poslanecké sněmovně ke schválení následující schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé schvaluje dodatkovou dohodu k obchodní úmluvě mezi republikou Československou a Španělskem ze dne 29. července 1925, podepsanou v Madridě dne 13. prosince 1928 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. prosince 1928, čís. 212/1928 Sb. z. a n.

V Praze, dne 27. února 1929.

Fr. Pechman v. r.,
Dr Zadina v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Výbor zahraniční projednával ve své schůzi dne 28. února 1929 vládní návrh (tisk 1979) a usnesl se doporučiti jej poslanecké sněmovně ke schválení. Zahraniční výbor vidí v řečeném návrhu zlepšení a zjednodušení našich obchodních styků se Španělskem a má za to, že v důsledku toho prohloubí se i naše styky politické a kulturní.

V Praze dne 28. února 1929.

František Tomášek v. r.,
František Světlík v. r.,
předseda.
zpravodaj.









Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP