POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.7. zasedání.


2056.

Návrh

poslanců R. Mlčocha, A. J. Beneše, F. Kyncla a druhů

na zavedení průkazu způsobilosti pro živnost papučářskou.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ................................ 1929,

kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost papučářskou.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Pro nastoupení živností papučářské zavádí se průkaz způsobilosti.

§ 2.

(1) Průkaz způsobilosti budiž podán listem výučným, vydaným příslušným společenstvem po ukončení doby učební (§ 14, odst. 4, ž. ř.) v živnosti papučářské a dokladem o tříletém zaměstnání pomocnickém v téže živností, stvrzeným příslušným společenstvem.

(2) Ministr průmyslu, obchodu a živností vyslechna obchodní a živnostenské komory, zřízené snad společenstevní jednoty a společenstva, ve shodě s ministrem školství a národní osvěty označí úřední vyhláškou vyučovací ústavy, jichž absolvování nahražuje dobu učební, po případě zkracuje dobu zaměstnání pomocnického, potřebného pro průkaz způsobilosti.

§ 3.

(1) Od průkazu způsobilosti v předchozím paragrafu uvedeném jest osvobozen, kdo před účinností tohoto zákona

1.) živnost papučářskou samostatně provozoval,

2.) byl nejméně po 5 let v živnosti papučářské zaměstnán,

(2) Osobám uvedeným v odst. 1, bod 2., které v den účinnosti tohoto zákona ještě nedokončily 5tiletou dobu zaměstnání tam požadovanou, započítává se do tohoto pětiletí také doba, ztrávená v zaměstnání po účinnosti tohoto zákona.

§ 4.

Ostatní ustanovení živnostenského řádu, pokud zákon tento nemá odchylných ustanovení, zůstávají v platnosti.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Provedení jeho přísluší ministru průmyslu, obchodu a živností ve shodě s ministry vnitra, školství a národní osvěty.

Odůvodnění:

Již po delší dobu domáhají se živností papučářské zavedení průkazu způsobilosti, od něhož si plným právem slibují zabránění úpadku této kdysi kvetoucí živnosti.

Zvláště na Valašsku nabyla výroba tato v dřívějších dobách a spojená s ní výroba i potřebných surovin, to jest houněných látek, značného rozsahu a byla vlastně jediným zdrojem příjmů obyvatel tohoto chudého horského kraje. Po válce, tak jako v jiných oborech volného podnikání, vnikli i do této živnosti četní jednotlivci, kteří využívajíce dobré pověsti kvalitního zboží dosud vyráběného, snažili se na úkor jakosti využíti svobodného charakteru této živnosti ku škodě nejenom celého stavu živnosti papučářské, nýbrž i samých spotřebitelů.

Jest nesporno, že zavedením průkazu způsobilosti pro tuto živnost pozvedne se zpětně důvěra konsumentů k těmto výrobkům a prospěchu z toho vzešlého bude účasten nejenom majitel živnosti samé, nýbrž projeví se v celém našem národním hospodářství.

Pro zřemeslnění této živnosti mluví také ta okolnost, že provozovatelé živnosti, alespoň v kraji Valašském jsou organisováni v odborném společenstvu papučářů ve Val. Kloboukách a dorostu může se dosti již nyní po stránce teoretické náležitého vzdělání v pokračovacích školách všeobecných, po případě v připravovaných školách odborných.

Návrhem tímto státní finance zatíženy nejsou.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán výboru pro záležitosti obchodu, živností a průmyslu k urychlenému projednání.

V Praze, dne 14. února 1929.

Mlčoch, A. J. Beneš, Kyncl,

Chlebounová, Molík, Pelíšek, Tůma, Kocsis, Machník, Malík, Haupt, dr. Zadina, dr. Halla, Mach, Křemen, Honzl, Mašata, dr. Králík, Ostrý, Hýbner, Jiráček, Náprstek, Horák, Pechman, Anděl, Vávra, dr. Viškovský, Bistřický, Pekárek.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP