Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1928.

II. volební období. 7. zasedání.

2098.

Návrh

poslanců R. Mlčocha, Fr. Pechmana a druhů

na změnu a doplnění zákona ze dne 15. července 1927, čís. 112 Sb. z. a n., kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ..............................................,

kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 15. července 1927, čís. 112 Sb. z. a n., jímž se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

§ 2 odst. 1 zákona mění se takto:

Průkaz způsobilosti budiž podán listem výučným, vydaným příslušným společenstvem po ukončení doby učební (§ 14, odst. 4 živnostenského řádu) v živnosti hostinské a výčepnické a dokladem o tříletém zaměstnání pomocnickém v téže živnosti, stvrzeným příslušným společenstvem.

§ 2.

K § 3 zákona připojí se jako čís. 6 toto ustanovení:

Osoby, které prokáží potvrzením vojenského velitelství, že samostatně vedly a prováděly živnost kantinskou nejméně 6 let.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Provedení jeho přísluší ministru obchodu, průmyslu a živností ve shodě s ministrem vnitra.

Důvody.

Podle § 2, odst. 1 zákona podává se průkaz způsobilosti vysvědčením výučným o vyučení se v živnosti hostinské v § 1 uvedené a dokladem o tříletém zaměstnání v takové živnosti.

V § 1 jsou však vyjmenovány pouze živnosti hostinské, vázané na průkaz způsobilosti. V důsledku toho zaměstnání v hostinské živnosti v místě pod 4.000 obyvatel - pokud nejedná se ovšem o hostinské živnosti vyjmenované v § 1 čís. 2a - c - nebude platiti jako průkaz způsobilosti a nepožívá tudíž venkovský živnostník stejných práv jako živnostník ve větších místech, ač nelze mu zajisté upříti způsobilost poskytnouti učni náležité vědomosti v živnosti k vyučení potřebné.

Ustanovení toto nutno pokládati za velmi nebezpečné pro další vývoj živnostenského práva, poněvadž by jeho zásady mohlo býti použito také při jiných živnostech a porušena tak dosavadní linie živnostenské politiky vůbec.

Z toho důvodu navrhuje se změna § 2 spočívající ve vypuštění poukazu na § 1.

Pokud jde o navrhované doplnění § 3 stalo se zajisté pouhým nedopatřením, že při usnášení zákona o průkazu způsobilosti pro živnost hostinskou byly osoby provozující kantiny opomenuty, ač jich prakse i způsobilost jest stejného významu jako u každého jiného hostinského a výčepníka.

Poněvadž v poslední době jsou kasárenské kantiny rušeny, ocitá se řada kantinských bez zaměstnání a zaopatření, ač jsou to osoby v ohledu sociálním zřetele hodné, neboť většina jich jsou těžkými válečnými poškozenci, postrádajícími možnost jiného výdělečného zaměstnání. Jest tudíž aktem pouhé spravedlnosti, umožní-li se kantinským nabytí koncese hostinské a výčepnické bez požadavku formálního průkazu způsobilosti vzhledem k právě již uvedené neschopnosti jejich k jinému zaměstnání po případě nedostatku školenosti, neboť neposkytne-li jim zákon možnost provozovati koncesi hostinskou a výčepnickou, což zajisté ani v intencích zákonodárce nebylo, znemožní se jim přímo řádné uhájení existence jich i jejich rodin.

Návrhem tímto státní finance zatíženy nejsou, pročež úhrady navrhovati netřeba.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán výboru iniciativnímu a výboru pro záležitosti obchodu, živností a průmyslu k urychlenému projednání.

V Praze dne 1. února 1929.

Mlčoch, Pechman,

Pekárek, Vávra, Bradáč, Hýbner, Malík, Chlebounová, Křemen, Molík, dr. inž. Botto, Beneš A. J., dr. Slávik, Mašata, Anděl, Ostrý, Náprstek, Jiráček, Kyncl, Staněk, inž. Černý, Haupt, Tůma, dr. Hnídek, Bistřický, Horák, inž. Hrdina.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP