POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.7. zasedání.


2100.

Zpráva

výboru zemědělského a

výboru rozpočtového

o návrhu poslanců Bradáče, dra Dolanského, dra Labaje, dra Kramáře, Mlčocha, Windirsche, dra Luschky, Stenzla, Staňka, Dubického, Nejezchleb-Marchy, dra inž. Botto, Adámka, F. Navrátila, Šamalíka a druhů (tisk 1969)

na změnu zákona ze dne 1. července 1926, čís. 139 Sb. z. a n., o finanční podpoře elektrisace venkova.

I.

Elektrisace venkova byla po převratu prováděna buď na podkladě družstevním nebo komunálním. Brzo se však ukázalo, že ani obce, ani družstva nejsou s to nésti samy veškerý náklad s provedením elektrisace spojený. Domáhaly se tudíž jednak samy, jednak prostřednictvím svých příslušných ústředí poskytnutí podpory se strany státu. Ministerstvo zemědělství začalo povolovati, ovšem v obmezené míře, podpory z rozpočtové položky "Hospodářské strojnictví a elektrisace". Aby tato akce byla usměrněna, svolána byla v srpnu 1924 ministerstvem zemědělství porada, na které byly dány směrnice pro povolování příspěvků. Brzo se však ukázalo, že rozpočtová položka nestačí na příznivé vyřizování stále většího počtu žádostí, a že bude nutno poskytování podpor postaviti na pevnější základ. Bylo proto přikročeno k vydání zákona čís. 139/1926 Sb. z. a n., kterým bylo povoleno na finanční podporu elektrisace venkova počínaje rokem 1927 po 5 let každoročně obnos 10 milionů Kč, celkem 50 milionů Kč: Podpory tyto poskytovalo ministerstvo zemědělství až do července 1928, kdy tato agenda byla přenesena na ministerstvo veřejných prací.

Ministerstvo zemědělství povolilo ze svých řádných rozpočtových položek až do vydání shora cit. zákona č. 139/1926 Sb. z. a n. obcím a družstvům na provádění elektrisace v historických zemích a na Slovensku celkem obnos 15,789.339 Kč.

Částka tato nebyla však ku dni vyhlášení zákona plně splacena a bylo nutno nedostávající se obnos per 7,060.690 Kč uhraditi podle § 4, odst. 1. cit. zákona z dotace zákonem povolené. Po vyhlášení uvedeného zákona povolilo ministerstvo zemědělství na podporu elektrisace venkova ze zákonné dotace obnos 38 mil. 656.588 Kč.

Ministerstvo veř. prací, které jest nyní příslušné ku povolování, poskytlo ze zákonné dotace dalších 1,225.685 Kč. Z celkové dotace zbývá tudíž na podporu elektrisace venkova pouhých asi 3 miliony Kč.

Ministerstvo zemědělství při předávání agendy odevzdalo ministerstvu veřejných prací příslušnými úřady již projednaných a k vyřízení úplně připravených 594 žádostí. Počet tento se zvýšil těmi žádostmi, které se zatím do dnešního dne nashromáždily u ministerstva veřejných prací, a těmi žádostmi, které jsou buď u Zemědělských rad, nebo u Zemských úřadů na 1200. Počítáme-li průměrně na každou žádost s podporou v obnosu 40.000 Kč, dospějeme k číslu 48 milionů Kč, jichž by bylo třeba ku příznivému vyřízení těchto 1200 žádostí. V tomto případě se jedná o obce a družstva, které jsou již zelektrisovány.

K tomu dlužno přičísti ještě žádosti všeužitečných elektrických podniků o podporu na primérní přípojky, jejichž příznivé vyřízení při kvotě 40 - 50% by vyžadovalo obnos asi 20 milionů Kč. V příštím desetiletí můžeme počítati s připojením dalších 5000 obcí. Při stejném obnosu 40.000 Kč dospějeme k číslu 200 milionů Kč. Vezmeme-li v úvahu další žádosti na primérní přípojky, jež budou souviseti s připojením těchto 5000 obcí, můžeme počítati s obnosem asi 100 milionů Kč.

Bude tudíž potřeba na příštích 10 let 300 milionů Kč a k tomu na ty žádosti, které již dnes jsou podány, 68 milionů Kč, tudíž celkem 368 milionů Kč. Předmětná osnova navrhuje zvýšení ze stávajících ročních 10 milionů Kč na 35 milionů Kč. Z uvedeného jest zřejmo, že obnos tento jest přiměřeným a nutným na léta 1929 - 1934, nemá-li nastati stagnace v provádění elektrisace.

Výbor zemědělský pojednal o iniciativním návrhu zákona 28. února 1929 a na základě zprávy zpravodajovy a připomínek jednotlivých členů uznal za potřebno provésti jedině v čl. I., odst. 1. změnu v tom směru, že vložil za slova: "na léta 1929 a 1933 roční" slovo "řádná". Změna tato byla provedena z toho důvodu, aby navrhovaná částka 35 milionů Kč byla vložená do řádného státního rozpočtu. Aby zákonnou cestou zajištěna byla potřebná úhrada na r. 1929, doplnil zemědělský výbor své původní usnesení ve schůzi dne 7. března t. r. tímto doplňkem:

"Počínaje r. 1930 budiž částka tato zařaděna do řádných výdajů v rozpočtu ministerstva veřejných prací. K úhradě zvýšené potřeby pro udílení podpor na elektrisaci venkova, která v rozpočtu ministerstva veřejných prací na r. 1929 nemá úhrady; budiž použito rozpočtového přebytku a po případě i úspor vykázaných v r. 1929."

Mimo to zemědělský výbor doporučuje blahovolné vyřizování žádostí o podporu na elektrisaci takových obcí, které nemají výslovně charakter horský a které přikročily k elektrisaci vlastními prostředky. Zemědělský výbor plně ocenil záslužnou práci, kterou vykonalo v elektrisaci venkova ministerstvo zemědělství a příslušné zemědělské rady. Doporučuje, aby návrhu zákona a přijatým resolucím dostalo se ústavního schválení.

V Praze dne 7. března 1929.

Prokůpek, v. r.,
Dubický, v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Rozpočtový výbor ve své schůzi 7. března 1929 projednal iniciativní návrh tisk 1969 pojednávající o podpoře soustavné elektrisace venkova a usnesl se doporučiti k ústavnímu schválení návrh tak, jak jej schválil výbor zemědělský.

Dále výbor rozpočtový schválil resoluce přijaté výborem zemědělským a současně doporučuje ku schválení resoluci, kterou sám přijal s odůvodněním, že chudé obce, které v budoucnosti při elektrisování v úvahu přicházejí, jsou obce horské a chudší. Ušetřiti obnos za kolky na dluhopisy z výpůjček na elektrisaci potřebných znamená rozpočtové položky na váhu padající.

V Praze dne 7. března 1929.

Bradáč, v. r.,
J. Adámek, v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne ...........................................,

kterým se mění některá ustanovení zákona ze dne 1. července 1926, číslo 139 Sb. z. a n., o finanční podpoře elektrisace venkova.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

1. § 1 zákona čís. 139/1926 Sb. z. a n. se mění a bude zníti takto:

"Na podporu soustavné elektrisace venkova povoluje se na léta 1929 - 1933 roční řádná částka 35,000.000 Kč.

Počínaje rokem 1930 budiž částka tato zařaděna do řádných výdajů v rozpočtu ministerstva veřejných prací. K úhradě zvýšené potřeby pro udílení podpor na elektrisaci venkova, která v rozpočtu ministerstva veřejných prací na rok 1929 nemá úhrady, budiž použito rozpočtového přebytku a po případě i úspor vykázaných v roce 1929."

2. V § 2 odst. 1 nahrazuje se prvá věta větou:

"Roční částky 35,000.000 Kč se použije."

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Jeho provedení ukládá se ministrům veřejných prací, financí a zemědělství.

Resoluce:

1) Ministerstvo zemědělství vzalo za základ při vyřizování žádosti o podporu na elektrisaci termín 1. ledna 1924. V zákoně není přesně stanoven termín "nově" zřizované. Termín 1. ledna 1924 byl respektován ministerstvem zemědělství z toho důvodu, že položka, ze které byly podpory udělovány, byla řádnou rozpočtovou položkou. Z důvodu kontinuity se vláda vyzývá, aby při vyřizování žádostí přihlížela k výše uvedenému termínu.

2) Vláda se vyzývá, aby učinila přípravné práce k realisaci projektu Križkova. Projekt tento navrhovaný zesnulým senátorem Križkem byl již několikráte předmětem jednání v zemědělském výboru i v plenu sněmovny, která již jednou jednomyslně přijala příslušný resoluční návrh. Uskutečněním projektu Križkova položil by se základ k vybudování soustavné elektrisace v nejvýchodnější části republiky a umožnilo by se provádění její industrialisace - zvláště lesní.

3) Vláda se vyzývá, aby učinila všechna opatření směřující k tomu, aby bylo zrušeno vybírání dávek z elektrické energie.

4) Ministerstvo financí se vyzývá, aby vycházelo benevolentně vstříc žádostem obcí o poskytování poplatkových úlev při výpůjčkách spojených se soustavnou elektrisací, když síť rozvodní není majetkem obce.





Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP