POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1929.


II. volební období.

8. zasedání.


Překlad.

2204.

Naléhavá interpelace

poslance I. Kurťaka a druhů

vládě Československé republiky

o soudním sporu mezi urbariálními občinami obcí Dubové a Krasnošory a ředitelstvím státních lesů o upravení poměrů vlastnictví půdy.

Mezi bývalými urbariálními hospodáři obcí Dubové a Krasnošory (okres Terešva, župa marmarošská) a mezi vlastníky pozemků vedl se po desítky let soudní spor o úpravu urbariálních poměrů a rozdělení vlastnictví půdy. Práva vlastníka půdy vykonává státní lesní erár, jehož zastupovala v tomto sboru státní finanční prokuratura v Marmarašské Sihoti a ředitelství státních lesů v Buštině.

Předmětem tohoto soudního sporu byly lesy ležící v obvodu zmíněných obcí ve výměře asi 22.000 katastrálních jiter. V tomto hodnotném lese hospodaří státní lesní erár svým zvláštním personálem bez všeliké účasti urbariálních občin, majících na to práva, takže důchody z celého tohoto lesa plynou do pokladny ředitelství státních lesů v Buštině a rozpočet příjmů a vydání se neoznamuje urbariálním hospodářům.

Soudní: spor po dlouhém a drahém šetření a na základě odborných inženýrských dokladů byl pravoplatně ukončen rozhodnutím maďarské královské kurie v r. 1912, ale provedení rozsudku a rozdělení sporných lesních prostranství mezi urbariální občiny zmařila světová válka. Po válce, když se Marmaroš stal částí Československé republiky, urbárníci, kteří vyhráli spor proti státnímu lesnímu eráru a kteří měli veliký hmotný zájem, aby se spor úplně ukončil, znovu naléhali jak u ředitelství státních lesů v Buštině, tak i u ministerstva zemědělství v Praze, aby se provedl pravoplatný rozsudek, a aby se urbárníkům, kteří spor vyhráli, části lesa odevzdaly na místě.

Jak ředitelství státních lesů v Buštině tak i ministerstvo zemědělství v Praze uklidňovaly urbárníky, aby čekali trpělivě a dovolávaly se toho, že všechny soudní spisy, listiny a původní mapy jsou zatím ještě v archivu soudní sedrie v Marmarošské Sihoti, to jest v Rumunsku, a aby se odtamtud dostaly, jest zapotřebí delšího diplomatického vyjednávání.

Ježto československá vláda neučinila žádných diplomatických kroků, aby od Rumunska získala tyto spisy, část urbárníků majících na tom zájem a nemohoucích se dočkati "dlouhého a diplomatického řízení" zvláštní cestou, sama se obrátila na soudní sedrii v Marmarošské Sihoti a odtamtud dostala všechny původní spisy a mapy tohoto sporu a odevzdala je ředitelství státních lesů v Buštině a to ještě v r. 1924. Ačkoliv ředitelství státních lesů v Buštině mělo již ve svých rukou potřebné spisy a mapy ku provedení rozsudku a rozdělení sporného lesa, přece pro nedostatek odborných úředníků zaslala všechny tyla spisy soudní sedrii v Chustu.

Sedrie v Chustu nevěděla, co dělati s těmito spisy, poslala je finanční prokuratuře do Užhorodu, u které také není odborného úředníka, který by měl ponětí o takovém zvláštním "urbariálním" sporu. Proto tyto spisy, listiny a mapy, jejichž získání vyžadovalo mnoho peněz a které v četných případech jsou nezbytné a nezměnitelné, již 5 let spočívají v zásuvce v koutě jednoho pokoje finanční prokuratury.

Přes to, že ředitelství státních lesů v Buštině má tyto spisy a mapy již od r. 1924, přece neudělalo ani kroku, aby splnilo své povinnosti, které mu pravoplatně uložil soudní rozsudek.

Poněvadž nejrychlejší ukončení tohoto starého sporu a skutečné odevzdání částí lesa oprávněným stranám jest životním zájmem dvou ruských obcí, Duhového a Krasnošor, dále poněvadž ředitelství státních lesů v těchto dosud "společných lesích" provádí poslední dobou nešetrné vykořisťování lesů ve svůj prospěch bez vědomí a souhlasu urbárníků, čímž urbárníci trpí značné hmotné škody, poněvadž přerušení tohoto "společného hospodářství" je v zájmu i státního eráru, neboť jest odpovědný za nakládání s urbariálními lesy, mám čest tázati se vlády:

1. Je-li ochotna přikázati příslušným úřadům, aby neprodleně učinily všechna opatření, aby tento spor byl úplně likvidován?

2. Hodlá-li přikázati ředitelství státních lesů v Buštině, aby předložilo účet o množství všeho dříví, které vykácelo v těchto lesích od 1. ledna 1927 a aby všechny peníze, které dostalo za toto množství dřeva, složilo - jako společný důchod - do soudního depositu, než sporné lesy budou rozděleny?

3. Hodlá-li, než budou tyto lesy rozděleny a části jejich odevzdány do rukou urbárníků, učiniti ihned přítrž vykořisťování těchto lesů, které zahájilo ředitelství státních lesů ve velkých rozměrech?

4. Konečně je-li vláda ochotna oznámiti poslanecké sněmovně, jaké kroky v této věci učinila?

V Praze dne 24. dubna 1929.

Kurťak,

dr. Szüllö, dr. Jabloniczky, inž. Jung, Knirsch, Krebs, Simm, Matzner, dr. Koberg, Siegel, dr. Keibl, Weber, Horpynka, Schneider, inž. Kallina, dr. Lehnert, dr. Wollschack, Wenzel, Geyer, Fedor, Gregorovits, dr. Schollich.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP