Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2210.

Naléhavá interpelace

poslanců Antonína Hampla, Antonína Srby, Františka Tomáška a soudruhů

předsedovi vlády

o katastrofálních výbuších v Semtíně u Pardubic

V pátek dne 25. dubna t. r. došlo v továrně na výbušné látky Čsl. akciové společnosti v Semtíně u Pardubic k explosi v odd. B pro výrobu bezdýmného prachu, při níž byli dva dělníci zabiti a dva těžce raněni. Ještě nebyla vyšetřena skutečná příčina tohoto neštěstí, když v zápětí na to v pondělí dne 28. dubna o 11. hod. dopoledne udál se nový přímo katastrofální výbuch v téže továrně a to v odd. A pro výrobu nitroglycerinu.

Druhý výbuch svými rozměry a důsledky daleko předčil katastrofu páteční, neboť při něm zahynulo dalších 5 dělníků a vážně zraněno bylo jich 15. Vedle obětí na lidských životech způsobeny byly značné škody věcné nejen v továrně, nýbrž i na soukromém majetku v obcích okolních. Avšak zvláště poškozeno bylo veškeré v továrně zaměstnané dělnictvo zastavením výroby.

I když továrny Akciové společnosti na látky výbušné v Semtíně jsou podnikem soukromým, přece jen ohled na bezpečnost zaměstnanectva i okolního obyvatelstva ukládá státu obzvláštní povinnosti. Proto také výroba třaskavin je řízena zvláštními předpisy a stát, mající na výrobě výbušnin mimořádný zájem jak z důvodů veřejné bezpečnosti, tak zvláště i branné moci, dozírá na ni zvláštními svými orgány. Je tedy nesporno, že za bezpečnost výroby v továrně semtínské odpovídá nejenom podnikatelská společnost sama, nýbrž také stát.

Z těchto důvodů táží se podepsaní:

1. Je pan předseda vlády ochoten naříditi nejpřísnější vyšetřování o příčinách obou katastrof v továrně semtínské?

2. Je ochoten sděliti, zda a jakým způsobem vykonávána je státní kontrola nad bezpečností výroby v tomto podniku, zvláště pak, jak postaráno bylo o zdraví a životy zaměstnaného dělnictva v obou odděleních, v nichž došlo ke katastrofě?

3. Je pan předseda vlády ochoten uplatniti svůj vliv, aby z prostředků společnosti, které jsou velmi značné a získány byly z výhodných prodejů třaskavin státu, dostalo se uspokojivé podpory a zaopatření pozůstalým po obětech katastrofy, jakož i zraněným?

4. Co hodlá pan předseda vlády zaříditi, aby škody způsobené na veřejném i soukromém majetku v okolí továrny byly spravedlivě vyšetřeny a poctivě nahraženy?

5. Je pan předseda vlády ochoten naříditi, aby újma na mzdě zastavením práce zaměstnanectvu způsobená byla plně odčiněna a to až do opětovného zahájení celkového provozu?

6. Je pan předseda vlády ochoten dáti vyšetřiti sociální poměry zaměstnanců tohoto výborně prosperujícího podniku a je ochoten použíti vlivu státních orgánů, aby zaměstnanectvu továren semtínských dostalo se úměrného honorování jejich práce, jak to nebezpečná práce v tomto podniku vyžaduje?

V Praze dne 2. května 1929

Hampl, Srba, Tomášek,

Bechyně, Chalupník, Prokeš, Svoboda, Biňovec, dr. Dérer, Remeš, Kříž, inž. Nečas, Tayerle, Jaša, Chalupa, Karpíšková, dr. Winter, Pik, Stivín, Brodecký, V. Beneš, Klein, Johanis, dr. Meissner, Geršl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP