Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2215.

Zpráva

zemědělského výboru

k vládnímu návrhu zákona (tisk 2197),

kterým se doplňují a částečně mění některá ustanovení honebně-policejní, zejména o hájení zvěře.

Ve schůzi dne 3. května 1929 konané projednal zemědělský výbor shora uvedený vládní návrh zákona.

Návrh ten v § 1 především sjednocuje předpisy o hájení některých nejdůležitějších druhů lovné zvěře užitkové a nutno zejména vítati, že proti dosavadnímu stavu prodlužuje dobu hájení u jelenů, srnců, zajíců, bažantů a koroptví. Výbor vsunul do odst. 1. za slovo "koroptev" slova "a křepelka" a navrhuje pro křepelku stejnou dobu hájení, která je stanovena pro koroptev.

Zvláště je důležitý předpis § 2. Zemské úřady se tu zmocňují, aby majíce na zřeteli místní, klimatické a jiné rozhodné poměry, měnily dobu hájení zvěře, jak toho budou poměry vyžadovati. Toto ustanovení možno označiti jako pokrok proti dosavadnímu právu, platnému v Čechách, na Slovensku a v Podk. Rusi, kde lhůty o hájení zvěře a tím doba odstřelu byly pevně stanoveny a nebylo rnožno regulovati dobu hájení a tím i dobu odstřelu podle skutečné potřeby. V oboru slezského honebního zákona bylo sice možno dobu hájení zkrátiti, nikoli však prodloužiti. Nyní budeme míti, stane-li se osnova zákonem, v celém státě jednotný předpis, podle kterého bude možno upravovati dobu hájení podle toho, jak toho bude vyžadovati ohled na zájmy zemědělské i na stanovisko lovecké. Možnost měniti dobu hájení nevztahuje se jen na druhy lovné zvěře užitkové, které vypočítává § 1, nýbrž týká se i jiných druhů zvěře, na př. chřástalů, čejky, sluk a pod. Se zřetelem k veliké užitečnosti, kterou má pro zemědělství zejména koroptev a křepelka, byla v závěru druhé věty odst. 1, kde se dává zemskému úřadu možnost stanoviti i celoroční dobu hájení některého druhu zvěře, vsunuta věta "zejména pokud se týče koroptví a křepelek". V zájmu ochrany přírody pamatuje návrh i na zachování druhů vzácné zvěře, kterým by hrozilo vyhubení.

Ustanovení § 3 o povolení výjimek z předpisů o hájení jest nutné, aby mohla býti odstřelována v době hájení zvěř nemocná, postřelená nebo aby mohl býti v zájmu zdatnosti chovu vyrovnán nepoměr mezi pohlavím toho kterého druhu zvěře.

Myšlenka, uvedená v § 4 o odstřelu přebíhavé zvěře jelení a dančí v honitbách převážně polních, je převzata v podstatě z moravského honebního zákona, jenže se možnost odstřelu této zvěře omezuje; tato zvěř smí býti odstřelována jenom na poli, a to ještě jen tehdy, když není silná pokrývka sněhová. Kromě toho je třeba k takovémuto odstřelu zvláštního povolení úřadu.

K § 5. Znění tohoto paragrafu bylo pozměněno a dán výraz výslovně myšlence, že ohrožovaní zájemníci mohou se k odvrácení škod, které by jim působil některý druh zvěře na hospodářství polním a lesním, domáhati toho, aby úřad nařídil tomu, kdo jest oprávněn k výkonu honebního práva, odstřel určitého počtu takového druhu zvěře i v době hájení.

Předpis § 6 o oborách odpovídá dosavadnímu právu; tisková chyba (citace § 4 místo správného § 5) byla opravena.

V § 7 návrh omezuje pána myslivosti co do chytání koroptví do sítí a co do sbírání vajec užitkové zvěře pernaté, čímž má býti podporován racionelní provoz myslivosti, neboť nelze na př. připustiti, aby nájemce v posledním roce pachtovním vychytal v najatém revíru všechny koroptve do sítí.

Za nynějším § 7 vsunul výbor nový paragraf (§ 8) tohoto znění:

"V záležitostech odborných má příslušný úřad, nejde-li o působnost trestní, vyžádati si vyjádření příslušné zemědělské rady, a v zemi Podkarpatoruské, dokud tam nebude zřízena zemědělská rada vyjádření té zemědělské organisace, kterou určí ministerstvo zemědělství."

V důsledku vsuvky tohoto nového paragrafu přečíslují se další paragrafy (8 - 11) na §§ 9 - 12; tomu jest již přizpůsobena citace dalších paragrafů této zprávy.

Předpis § 9 týká se jen Slovenska a Podk. Rusi, kde bude jistě uvítáno zemědělskými kruhy ustanovení, že škody, způsobené zvěří černou, mají býti hrazeny jako škody, způsobené zvěří jelení a dančí. V těchto zemích se totiž vyskytuje černá zvěř i ve volné přírodě a. způsobuje tam podle nabytých zkušeností značné škody na polích.

Zostření trestních ustanovení, jak je upravuje § 10, odpovídá skutečným poměrům a hlavně nynějšímu znehodnocení měny.

K §§ 11 a 12 netřeba zvláštních poznámek.

Osnova tato je průpravou pro jednotný honební zákon a její ustanovení, pokud jde o zvýšení ochrany zvěře, budou na místě zvláště letos, kdy dlouhá a krutá zima vyžádala si na zvěři tolik obětí.

Zemědělský výbor navrhuje posl. sněmovně, aby vládní návrh zákona byl v připojeném znění schválen. Současně se navrhuje přijetí níže uvedených dvou resolucí.

Tím vyřízen současně iniciativní návrh tisk 2127 a petice čís. 1348 a 1369.

V Praze dne 3. května 1929.

Prokůpek v. r.,
Nejezchleb-Marcha v. r.,
zpravodaj.
předseda.


Zákon

ze dne ..............................,

kterým se doplňují a částečně mění některá ustanovení honebně-policejní, zejména o hájení zvěře.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Následující druhy lovné zvěře užitkové nesmějí býti stíhány, ani chytány, ani usmrcovány:

jelen:od 1. prosince do 15. srpna, v zemích Slovenské a Podkarpatoruské od 16. října do 15. srpna;
daněk:od 1. prosince do 15. srpna;
laň, danělka, kolouši jelení a dančí :od 1. ledna do 31. října;
srnec:od 1. listopadu do 15. května;
srna a srnče: od 1. prosince do 31. října;
zajíc:od 1. ledna do 31. srpna;
kamzík a muflon: od 1. ledna do 30. září;
kamzice a muflonka:po celý rok;
svišť:po celý rok;
tetřev, tetřevec a tetřívek :od 1. června do 15. března;
jeřábek: od 1. prosince do 15. září;
slepice tetřeví, tetřívčí a jeřábčí :po celý rok;
bažant:od 1. ledna do 30. září;
koroptev a křepelka: od 1. prosince do 31. srpna;
divoká kachna a divoká husa :od 1. ledna do 30. června;
drop:od 1. června do 15. dubna.


(2) Při zvěři jelení; dančí a srnčí považují se mláďata za kolouchy a srnčata až do posledního dne měsíce října následujícího po vylíhnutí.

§ 2.

(1) Zemský úřad může pro jednotlivé nebo všechny honitby jednoho nebo několika politických okresů nebo i pro celý svůj obvod měniti dobu hájení určitých druhů zvěře, pro které jest podle tohoto zákona nebo podle dosavadních honebních předpisů stanovena doba hájení, je-li změna ta místními, klimatickými nebo jinými poměry odůvodněna, přihlížeje zejména k tomu, aby jednak nepoměrným rozmnožením některých druhů zvěře nebylo ohroženo provozování polního, lesního, rybničního hospodářství, jednak, aby všechny druhy zvěře zůstaly zachovány. V případech zvlášť mimořádných, na př. při živelních pohromách, kterými byl stav některého druhu zvěře povážlivě ztenčen, lze takto stanoviti i celoroční dobu hájení, zejména pokud se týče koroptví a křepelek.

(2) Opatření v předcházejícím odstavci zmíněná lze stanoviti zpravidla jen na rok a jen z důležitých důvodů na více let nebo do odvolání.

(3) Hrozí-li některému druhu zvěře, který není podle tohoto zákona nebo podle dosavadních honebních předpisů hájen, vyhubení, může zemský úřad stanoviti částečnou nebo celoroční dobu hájení takového druhu zvěře.

§ 3.

Výjimky ze zákazů obsažených v předpisech o hájení zvěře může okresní úřad v jednotlivých případech povoliti, je-li toho třeba, aby byl zachován zdravý stav zvěře, nebo aby bylo zabráněno jejímu degenerování.

§ 4.

Jelení a dančí zvěř, která v honitbě převážně polní jen přebíhá, může býti, není-li pro ni ochrana podle § 2 zvýšena, zastřelen, v době hájení s povolením okresního úřadu tím, kdo jest oprávněn k výkonu honebního práva, a to jen mimo les a jen tehdy, není-li půda pokryta vrstvou sněhovou.

§ 5.

Objeví-li se v některé honitbě potřeba, aby počet některého druhu zvěře v zájmu odvrácení škody na hospodářstvích polních a lesních byl zmenšen, může okresní úřad k žádosti ohrožovaných zájemníků naříditi, nebo k žádosti toho, kdo jest oprávněn k výkonu honebního práva, povoliti, aby určitý počet tohoto druhu zvěře byl v oné honitbě třeba i v době hájení odstřelen.

§ 6.

Ustanovení §§ 1, 2 a 5 neplatí o zvěři chované v oborách, nemůže-li přebíhati přes ohrazení obory.

§ 7.

(1) Chytati koroptve do sítí jest přípustné jen tehdy, dosáhne-li ten, kdo jest oprávněn k výkonu honebního práva, zvláštního povolení okresního úřadu.

(2) Sbírati vejce užitkové zvěře pernaté jest dovoleno jen tehdy, činí-li tak osoba k výkonu honebního práva oprávněná pro účely vlastního chovu; jde-li o sbírání vajec těch pro jiné účely, jest k němu třeba zvláštního povolení okresního úřadu.

§ 8.

V záležitostech odborných má příslušný úřad, nejde-li o působnost trestní, vyžádati si vyjádření příslušné zemědělské rady a v zemi Podkarpatoruské, dokud tam nebude zřízena zemědělská rada, vyjádření té zemědělské organisace, kterou určí ministerstvo zemědělství.

§ 9.

Ustanovení § 7 zák. čl. XX/1883 (honební zákon) o náhradě škod způsobených zvěří jelení a dančí platí v zemích Slovenské a Podkarpatoruské i co do náhrady škod způsobených černou zvěří.

§ 10.

(1) Přestupky tohoto zákona i dosavadních zákonů honebních, jakož i přestupky předpisů podle nich vydaných, trestá, pokud nejde o čin trestný soudem, okresní úřad pokutou až do 1000 Kč, kterážto pokuta, by-li přestupek opětován nebo vzešla-li z něho značná škoda, může býti zvýšena až do 5000 Kč.

(2) Nedobytné pokuty buďtež přeměněny podle míry zavinění v náhradní trest vězení, nejdéle však dvacetidenní.

(3) Jde-li o těžší přestupky, které byly po delší čas páchány nebo opětovány, nebo o případy mimořádně těžké, může na místě pokuty býti uložen trest vězení v mezích stanovených v předchozím odstavci.

(4) Pokud podle dosavadních zákonů honebních bylo přípustné stíhati některé přestupky jen na žádost poškozeného, jest je nyní stíhati z povinnosti úřední.

§ 11.

Pokud není v tomto zákoně jinak stanoveno, zůstávají dosavadní honební předpisy nedotčeny.

§ 12.

Zákon tento nabude účinnosti osmým dnem po vyhlášení a provede jej ministr zemědělství v dohodě se zúčastněnými ministry.

Resoluce.

I.

Vládě se ukládá předložiti neprodleně k ústavnímu projednání návrh zákona o ochraně ptactva, jehož stav byl letošní zimou velmi zdecimován.

II.

Vláda se vyzývá, aby v době co nejbližší předložila poslanecké sněmovně návrh celostátního zákona honebního.









Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP