Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2274.

Naléhavá interpelace

poslanců Josefa Netolického, dra Frankeho, F. Zeminové a druhů

předsedovi vlády

o výbuchu v Semtíně ve dnech 26. a 29. dubna t. r.

Ve dnech 26. a 29. dubna t. r. došlo v továrně na výbušné látky v Semtíně u Pardubic ke katastrofálnímu výbuchu, který si vyžádal 7 lidských životů, mimo mnoha raněných a jímž způsobena škoda ve vůkolních obcích, jdoucí do velkých peněz.

Tato továrna je sice podnik soukromý, ale vláda má nepopiratelné právo dozoru a odpovědnost. Už proto, že dala za některých kautel podniku tomuto monopolní práva k výrobě třaskavin pro celou republiku a pro export. Dle těchto kautel vyhradila si dozor. Ministerstva národní obrany, ministerstvo financí a j. mají tam zástupce, kteří dozírají na výrobu nejen se stanoviska vojenského, finančního, ale i bezpečnostního. Pokud se tak děje, nechceme zatím kritisovati, ale zmíněné katastrofy by nasvědčovaly dozoru nedostatečnému.

Zmíněná katastrofa zvláště v pondělí dne 29. dubna t. r., kdy byly vyhozeny do vzduchu 3 podzemní objekty na výrobu nitroglycerinu, vyžádala si 5 dělnických životů, a řada dělníků pocítí nervové následky dříve nebo později. Výbuch byl daleko slyšitelný. Obyvatelé blízkých obcí utrpěli značných škod rozbitím oken a poškozením budov. Těchto 5, a při výbuchu 26. dubna zahynuvší 2, celkem 7 dělníků, zanechalo manželky - vdovy a nezaopatřené dítky. Správa závodu vyplatila každé poškozené rodině 2000 Kč. - Máme za to, že tím ani správa závodu nepokládá odškodné za vyřízené. Špatný příklad máme však z roku 1924, kdy rodině zabitého dělníka dostalo se celkového odškodného 4 nebo 5.000 Kč. - Upozorňujeme, že život dělníka a zvláště dělníka-otce nutno ceniti jako život každého bohatce. Ba více, neboť rodina bohatce má z čeho býti živa, kdežto rodina dělníka byla na práci a výdělek svého živitele odkázána. Má právo žádati náhradu nejméně takovou, aby hmotné potřeby její byly dostatečně uhrazeny. Budeme proto pevně trvati na tom, aby se tak stalo v tomto případě a aby též revidována byla zmíněná náhrada z roku 1924.

Za nutné a nezbytné pokládá se však zabezpečení dělníků v podobných případech do budoucnosti. Zabezpečení po stránce ochranné. Pro tyto případy musíme činiti odpovědnou nejen správu závadu, ale i správu státní, aby neústupně trvala na zavedení všech bezpečnostních opatření při výrobě a dala dozírati, aby se přesně prováděly. Zabezpečení dělníků a rodin jejich pro případ úrazu a smrti musí býti přesné a jasné. Má to býti závazek závodu naproti dělnictvu.

Celé okolí semtínské jest zamořeno tuberkulosou, která řádí zvláště u žen. Zaměstnanci v továrně nemocnělí jsou propuštěni po 4týdenní nemoci. Noví zaměstnanci jsou znova přijímáni, ale jakmile onemocní, jsou zase propuštěni. Tím se tuberkulosa stále rozšiřuje. Žádáme, aby do 1 roku nemoci nebyl nikdo propuštěn.

Podle koncesní listiny je továrna v Semtíně povinna nahraditi škodu, která by výbuchem způsobena byla majitelům domů, domků a p. v okolí. Jak této povinnosti správa továrny v Semtíně rozumí, dokazuje nynější případ. Vymlouvá se, že výbuch není její vinou, že způsoben byl vyšší mocí, která ji zbavuje povinnosti k úhradě. Samozřejmě, že tento výklad pokládáme za nepřípustný a očekáváme, že vláda donutí továru v Semtíně k plné náhradě i těchto škod.

Vykazuje-li závod v Semtíně v bilanci za rok 1928 přes 9 milionů Kč zisku, mimo odpis a investice, při zavodním kapitálu 60 mil. Kč, a má-li fondy k náhradě věcných škod přes 18 mil. a k úhradě na úrazy a zabití přes 3 mil. Kč, nemůže žádati, aby risiko výroby nesli pouze dělníci a jejich rodiny nebo ohrožené okolí.

Nevysvětlitelnou zůstává až dosud příčina zvláště posledního výbuchu. Správa továrny vyšetřuje sice a hledá vinníka. Činí to však jednostranně a neúplně. Pokládáme za nutné, aby k vyšetření těchto příčin dosazena byla úřední, nestranná komise, která by nejen majitele, resp. vedení závodu, ale i zaměstnance vyslechla, a příčinu výbuchu zjistila, pokud to bude možno.

Z těchto důvodů táží se podepsaní:

1. Jest pan ministerský předseda a celá vláda si vědoma odpovědnosti a povinnosti dozoru v továrně na výbušné látky v Semtíně?

2. Jak a pokud této povinnosti dostála?

3. Je pan ministerský předseda ochoten naříditi, aby učiněna a důsledně prováděna byla všechna bezpečnostní opatření při výrobě?

4. Je ochoten působiti k tomu, aby pozůstalým dostalo se dostatečné náhrady, a aby také po stránce té revidován byl případ z roku 1924?

5. Je ochoten působiti na správu továrny výbušných látek v Semtíně, aby pro budoucnost zabezpečena byla určitá náhrada, přesně stanovená, za účasti a souhlasu dělnictva, za úraz a smrt pro dělníky a jejich rodiny?

6. Je ochoten působiti k tomu, aby veškerému dělnictvu dostalo se plné mzdy při nynějším nezaviněném přerušení práce?

7. Je ochoten naříditi, aby příčiny zmíněných výbuchů byly vyšetřeny nestranně úřední komisí za spolupůsobení důvěrníků dělnictva?

8. Je ochoten postarati se o to, aby plně nahraženy byly všechny věcné škody v dalekém okolí způsobené?

V Praze dne 23. května 1929.

Netolický, dr. Franke, Zeminová,

Buříval, Tučný, Pechmanová, Slavíček, Vlček, dr. Uhlíř, Lanc, Prášek, Mikuláš, Sladký, Červinka, Špatný, Knejzlík, Riedl, Langr, Hrušovský, inž. Záhorský, dr. Klapka, Chvojka, Bergmann.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP